Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Valašské internetové noviny: Navrženou vyhlášku nepřijímejte

07.03.2013
Valašské internetové noviny: Navrženou vyhlášku nepřijímejte

Foto: Jiří Románek

Popisek: Výherní automaty, ilustrační foto

Přijmout vyhlášku o regulaci hazardu se chystá vsetínské zastupitelstvo. Navržené znění ovšem pro nejbližší tři roky z města hrací automaty neodstraní. „Navrhovaná vyhláška je tak mírná, že se hazardní lobby může radovat. Město má k dispozici nástroje, které umožňují výrazně regulovat počet automatů okamžitě, bez nutnosti čekat tři roky, jak předpokládá vyhláška,“ uvedl předseda Strany zelených ve Vsetíně Michal Berg. „Hrací automaty budou ve městě nadále způsobovat rozpady rodin, kriminalitu, nebezpečné závislosti a další sociální problémy. Přístup města k této závažné problematice je pro mě velkým zklamáním,“dodal.

Strana zelených vyzývá zastupitele města, aby tuto velmi mírnou formu regulace odmítli a vyhlášku

nepřijali. „Mnozí ze zastupitelů se již několikrát nechali slyšet, že mají zájem na odsun automatů z města, toto téma se objevilo také v předvolebních programech několika stran. Nyní mají možnost ukázat, že jim jde o opravdové vyřešení tohoto problému a nikoli o jeho přesun do dalšího volebního období,“ uvedl Berg, podle kterého vedení města obdrželo přesný návod, jak může regulovat hazard okamžitě. „Občanské sdružení Brnění, které se problematikou dlouhodobě zabývá, vydalo manuál, podle kterého mohou obce hazard regulovat okamžitě. Tento manuál obdrželo i vedení města Vsetína,“ upozornil šéf vsetínských Zelených.

V čem je podle Zelených hlavní problém vyhlášky? Navrhované znění využívá možnosti regulace podle zákona o loteriích, který zavádí tříleté přechodné období na jakékoli rušení heren. „Pokud by ovšem město vytvořilo obdobnou vyhlášku podle zákona o obcích, nemusí čekat tři roky a může je rušit okamžitě. Takovou vyhlášku přijalo město Chrastava a ani ministerstvo vnitra, které vyhlášky měst posuzuje, nenašlo žádný důvod, proč by nemohla platit,“ představil problém Berg.

Regulace podle vsetínské vyhlášky by platila až od roku 2015. I tak je ale navrhované omezení heren jen velmi mírné: vyhláška povoluje na území města až 32 heren a ruší stávající omezení na jejich umístění v blízkosti lékařských ordinací, knihoven nebo úřadů. „Ve vyhlášce zůstalo pouze omezení pro okruh 100 metrů od škol, jinak je navrhovaná vyhláška v podstatě ještě mírnější, než ta, která ve městě platí doposud,“ upozorňuje Berg na další nedostatek navrhovaného vsetínského řešení. „I po této pseudoregulaci bude ve Vsetíně připadat jeden automat na 180 obyvatel. Pro srovnání, ve Francii je jeden automat na 18 tisíc obyvatel,“ dodal.

Že je možné hrací automaty z města vykázat okamžitě a navíc úplně, ukazují příklady z mnoha dalších měst. Automaty ze svého území úplně vykázaly například radnice v Hranicích, Jiříkově, ve Dvoře Králové, Františkových Lázní, v Bílovci, Židlochovicích, Českém Krumlově, Odrách nebo ve Vimperku. „V těchto městech si plně uvědomují nebezpečí hazardu i to, že peníze, které z jeho provozování město má, jsou špinavé a vykoupené utrpením mnoha lidí,“ uvádí Berg. „Pro zajímavost, v Irsku jsou hrací automaty zakázány úplně. V Belgii, Rakousku a Švédsku se mohou provozovat jen v přísně regulovaných kasinech, kterých je v Rakousku dvanáct, v Belgii devět a ve Švédsku čtyři. Ve Vsetíně je tak více provozoven s hracími automaty než v těchto zemích dohromady,“ přednesl předseda vsetínských Zelených nelichotová čísla o stavu hazardu v Česku.

(zdroj: Valašské internetové noviny, autor: Max Frohn)