Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rožnovský prostor: Z rozhledny není nic vidět

07.03.2013
Rožnovský prostor: Z rozhledny není nic vidět

Foto: Město Rožnov pod Radhoštěm

Popisek: Struktura města Rožnov pod Radhoštěm

Přestřelku rozpoutal odkaz na článek v Parlamentních listech, který zastupitelům rozeslal Tomáš Hradil (VV). Náledovalo několik vzrušených reakcí, které probíhaly po celý předvánoční týden. Seřadili jsme je pro vás do logických celků. Texty nebyly korekturovány.

Alois Vychodil (ODS), místostarosta:

Přeji všem dobrý den. V první řadě bych rád zdůraznil, že se nejedná o rozhlednu „pana Vychodila“, ale o stavbu, která bude po dokončení všech úprav jednou z dominant Rožnova a bude patřit všem Rožnovanům, včetně pana Hradila. Bude dalším výrazným prvkem, lákajícím turisty do našeho krásného města. Všechna nynější napadání a odsudky Rožnovské opozice odezní a budou zapomenuty, včetně těch, kteří je šíří.  Rozhledna zde bude nadlouho těšit občany města i turisty. Pro ty, kteří se na Karlův kopec ještě nepodívali, posílám v příloze fotografii z dokončovacích prací.

 František Šulgan (Strana zelených):

Vážený pane Vychodil, nejde o stavbu jako takovou. Ta je pěkná a přiznám se, že bych ji viděl i na jiném místě - viditelnějším, kde chodí hodně lidí. Jde o postup. Logicky vzato, prvně bych řešil místo, kde ji postavím. Je to první zóna na území CHKO Beskydy (to nejcennější), pak rozsah kácení (aby z ní bylo vidět), domlouval bych se se vším se sousedy (Valašským muzeem v přírodě), měl bych vyřešený provoz (jak se k ní dostanu, jestli muzeem, tak kdo bude vyrábět novou bránu do muzea, kdo nový objekt pro obsluhu, pro turniket), řešil bych požární ochranu stavby (je dřevěná a v našem majetku - tedy bych se snažil chránit náš majetek) a pak bych řešil samostatnou stavbu se vším všudy. Bohužel město zvolilo úplně opačný přístup (proto to přirovnání k večerníčku "A je to" o Patovi a Matovi). Má to dvě roviny pohledu - první je neodborná a druhá záměrná. Při řízení o povolení stavby byl požadavek na vykácení pouze 6 stromů (4 jedle a 2 habry) v lese (viz snímky).  A uvádělo se rovněž, že vyhlídková plošina bude nad úrovní stromů. To je dílo odborníků? A možná to bylo i tak, však oni povolí, až to bude hotové ... Protože, kdo ví, tak ví, že těch více než 40 vzrostlých jedlí, které jsou v těsné blízkosti rozhledny by ještě hodně dlouho zde rostlo (jedle v Beskydech mají výšky přes 50 metrů a věku 200 a více let). Takže kloním se k druhé rovině pohledu, která pak poukazuje i na rovinu pohledu první.

 Alois Vychodil (ODS), místostarosta:

Vážený zastupiteli Šulgane. Jsem rád, že se Vám Jurkovičova rozhledna líbí, byť okolí není ještě dokončeno. Po jejím otevření ji bude navštěvovat zcela jistě více turistů, než naučnou stezku Hradisko. To že byste ji viděl na jiném místě, bez konkrétního určení je možné i když nespecifikujete na kterém. Byl jste místostarostou, byť je to již 5 let, měl byste tedy vědět, že bez souhlasu všech dotčených orgánů, včetně sousedů a vědecké rady Valašského muzea, by nebylo vydáno územní a stavební povolení. Přístup k rozhledně je vyřešen po lázeňském chodníku na Petřekově stráni. Pokud bude chtít Valašské muzeum otevřít přístup k rozhledně z Valašské dědiny, jistě východ upraví turniketem. Město nemůže investovat do majetku, který mu nepatří. Projekt stavby byl schválen požárním specialistou, jinak by nebylo vydáno stavební povolení. Přirovnání stavby k večerníčku o „Patovi a Matovi“ je hloupé, rozhledna je stavebně dokončena, je se vším všudy stabilní, proděla již zatěžkávací zkoušku nedávnou vichřicí. Pokud tvrdíte o výšce stávajících stromů, že je přes 50 metrů a stáří 200 a více let, tak jsem přišel o iluzi, že máte ponětí o dendrologii, což při Vašem povolání je na pováženou. Skutečnost je taková, že stáří stromů je kolem 100 let a výška se pohybuje od 30 do 35 m. V době vegetačního klidu bude v okolí rozhledny realizován projekt na vytvoření lesoparku. Závěr s filozofováním o rovinách pohledu nemá logiku a jeho smysl mi naprosto uniká. Vyčkejte prosím času jako husa klasu do konce dubna příštího roku, kdy bude Jurkovičova rozhledna pro turisty otevřena.

 František Šulgan (Strana zelených):

Pane Vychodile, dobrý den. Vy, vidím, máte problém pochopit obsah mého sdělení. Ani jste jej pořádně nečetl, neodpověděl jste na mnohé, překrucujete mnohé a odvádíte pozornost od toho podstatného. Mysl Vám zatemňuje rozčilení. Já jsem například vůbec nemluvil o tom, jak jsou staré stromy kolem rozhledny a už jste přišel o iluzi. Zkrátka jak to již není poprvé ani popáté jste zase úplně mimo. Kdybyste raději mlčel. V období rozvinutého socialismu se říkalo - Nechte ho mluvit, znemožní se sám. Po přečtení Vaší odpovědi se mi zdá, že se zase vracíme zpět.

 Alois Vychodil (ODS), místostarosta:

Pane Šulgane, Vaše doporučení, abych mlčel, je právě tím co navozuje doby minulé. Komunikace, po které často voláte, byla mou odpovědí na Vaše podivné a popletené sdělení. Konzultoval jsem je s částí těch, které jste Vaším sdělením oslovil. Byli stejného názoru, který zde uvádím. V mém sdělení nebylo nic překrouceno, byla to snaha pokusit se Vám odpovědět. Nedomnívejte se, že mne Váš text rozčílil, rozčílit mne ani nemohl. Vaše reakce není věcná, nevyvrátil jste nic z toho, co jsem Vám odpověděl, skutečné argumenty chybí, proto nastupují prázdné věty bez obsahu. Vaše „Nechte ho mluvit, znemožní se sám“ je výstižné pro Vás.

 František Šulgan (Strana zelených):

Vidím, že to nemá ceny. Omlouvám se všem, ale na nesmysly jsem musel reagovat. Přeji všem klidné vánoční svátky.

 Libuše Rousová (SNK ED):

Milý pane Vychodile! Přece jste natolik inteligentní, že jistě chápete, oč vlastně kráčí. Je zcela jasné, že rozhledna je pěkné a dobře řemeslně zvládnuté dílo. O tom není pochyb. Vše však kolem ní je trestuhodný amatérský čin. Pouze v literatuře se píše o rozhlednách, z kterých není vidět, a Vy jste k tomu přidal, že se k ní těžko dá přijít. Kdybyste stokrát oponoval, pravda je taková, že projekčně mělo být vše dávno vyřešeno (pevně věřím, že to dotáhnete do konce, ale za jaké peníze a při jakých ztrátách). A to nemluvím o udržitelnosti, o které ani Vy ani my nemáme konkrétní představu. Vždyť i řemeslníci z Commodomu si z toho dělají legraci. V jednom však s Vámi souhlasím. Rozhledna tady zůstane a my všichni, včetně Vás, zůstaneme v paměti pouze konkrétními činy, které tomuto městu buď pomohly, anebo mu uškodily. Vše ostatní je otázkou osobního svědomí. Ten, kdo neumí říci, že něco nezvládl, nikdy nemůže růsti výše. P.S. Pamatujete se ještě, jak jste v kině vykřikoval, že město je šedivé, klesá mu počet obyvatel, a že vy vše spravíte? Spravili jste. Za pět let je město v takových dluzích, že 15 let se budeme těžce ploužit, buď na místě, nebo hlemýždím tempem vpřed. A to je optimistická verze. Přeji Vám pohodové Vánoce a klid v duši.

 Alois Vychodil (ODS), místostarosta:

Paní Rousová, jsem dostatečně inteligentní, abych pochopil, oč Vám „kráčí“. Znevážit dílo, které bude po dokončení všech prací, včetně úpravy okolí na lesopark, význačným dominantním prvkem Rožnova. Vaše předčasné odsudky, slova o trestuhodném amatérském činu budou jen zapomenutým šumem zahořklé lokální opoziční političky. Takových lokálních politiků bylo v historii mnoho. Vy se k nim nyní řadíte také. Nic nedokázali, jen lamentovali. Pokud stále lamentujete, že se k rozhledně nedá „přijít“, tak vězte, že přístup začíná u lávky přes náhon uprostřed parkoviště Valašského muzea. Pokračuje lázeňských chodníkem po Petřekově stráni, který je již vyčištěný od náletových dřevin a upravený pro turisty. Autem tam nevyjedete, rozhledna bude turistická atrakce s přístupem pro pěší, jako mnoho dalších, i když se o tom logicky v „literatuře nepíše“. Úprava okolí rozhledny na lesopark podle projektu Ing. Damcové proběhne v současném vegetačním klidu. Snad víte, že pozemky jsou města a přerostlé stromy budou vytěženy. Buďte si jista, že do zahájení sezóny Valašského muzea, kdy bude zahájen i provoz rozhledny, bude okolí upraveno. Mé svědomí je čisté a s hrdostí mohu prohlásit, že i toto dílo bude zvládnuto, jako mnoho jiných. Dobře si pamatuji, když jsem v roce 2006 ve volební kampani kritizoval také Vaše účinkování na radnici, že je město šedivé a nerozvíjí se. Mohu říci, že pro rozvoj města a občany se bez Vaší účasti, podařilo udělat mnoho. To je to co vás užírá. Netrapte se tím, že po Vás zůstaly v horním parku, za plotem Vaší zahrady, jen kamenné „psí“ hrobečky. V budoucnu snad budete mít příležitost dokázat víc. „Slunce v duši“, paní Rousová.

 Libuše Rousová (SNK ED):

Pane Vychodile! Jsem přesvědčená, že jste dostatečně inteligentní. Bohužel Vaše inteligence je spojená s neuvěřitelným sebevědomím. Neumíte přiznat chybu a navíc se ani nenamáháte skládat fakta na stůl. Ty hrobečky byly koncepčně rozpracovány do osmi etap, projednány s předsedou všech lázeňských měst a nebýt vaší neschopnosti (ODS), tak by vše pokračovalo dále. Jinak na těch hrobečcích spolupracoval pan Drápala – nadšeně. Nebudu Vám vysvětlovat ani jmenovat, co vše bylo uděláno při přechodu města do trojkové obce. Nebudu Vám vysvětlovat, že moje účast v ODS skončila tím, když jsem zjistila kolik lumpů a zlodějů tam je. Doma mám schovanou Vaši přihlášku, kde lživě tvrdíte, že jste nebyl v KSČ. A byl. Pokud máte stále mylný dojem, že pořád bojují o křeslo, hluboce se pletete. Kdo by chtěl býti ve vedení města, když jste ho tak neuvěřitelně zadlužili. Odcházela jsem, když dluhová služba byla 3.6 %. Netoužím po tom. A pevně věřím, že Vaše hrdopýcha dostane časem pořádnou ránu. Ne krumpáčem, to je nízké, ale v paměti lidí. Těch, kteří jsou pro Vás lůza. Nakonec revoluce se vždy dělala odspodu. Vaše svědomí nemůže být čisté, protože Vaše činy čisté nejsou. Slunce v duši mám, občas mne trápí svědomí, že dělám něco špatně. Ale funguje mi dostatečně dobře. Přeji Vám, abyste se na chvíli zastavil, rozhlédl se kolem a začal i o sobě uvažovat jako o člověku chybujícím. Čas plyne velmi rychle. Drobná poznámka – z Vašeho sdělení číší neuvěřitelná zloba a ta požírá svého strůjce.

 Alois Vychodil (ODS), místostarosta:

Paní Rousová, budu reagovat až na pasáž týkající se Vašeho odchodu z ODS. Na okolnosti se pamatuji nejen já, ale mnoho dalších členů, jsou dobře zadokumentované. Bylo pro Vás velkou ranou, že jste nebyla členy místního sdružení zvolena za lídra kandidátky do komunálních voleb 2006 Vy, ale já.  Za zlobných mediálních útoků na mou osobu („člověk bez politické kariéry, neznalý chodu města,….“) a dalších pomluv typu je starý a podobně, jste vystoupila z ODS spolu s dvěma členy Vaší rodiny a asi čtyřmi dalšími členy (mohu dokumentovat z archivních výstřižků tisku). Rychle jste sbírala podpisy pro nově založený Rožnov všem, abyste mohla kandidovat do komunálu na prvním místě jiného subjektu. Výsledek voleb nebyl pro Váš nově založený subjekt nijak slavný. Vaše tvrzení, že jste vystoupila kvůli „ lumpům a zlodějům“ je zhola nepravdivé – viz výše. Dohadovat se s Vámi o tom zda jsem byl v KSČ, nehodlám. Stejně tak mohu tvrdit, že Váš manžel, který v době Vašeho předsednictví navštěvoval schůze ODS, se producíroval stejně jako jeho otec, v milicionářské uniformě, coby úderná pěst dělnické třídy, v průvodech na 1. máje. Paní Rousová, moje reakce na Vaše zlobné články nejsou „hrdodopýchou“, jen věcnými odpověďmi. Paměť lidí je velmi krátká, důležité jsou činy, které po každém zůstanou. Vypořádejte se prosím s faktem, že mé svědomí je naprosto čisté a nikterak mne netrápí. Nechovám k Vám zlobu, ale v poslední době jsem se konečně začal řídit heslem „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Doporučuji, abyste ale v tento vánoční čas již „do lesa“ nevolala. Myslím si, že to málokoho zajímá.

 Libuše Rousová (SNK ED):

Přeji pěkné Vánoce a omlouvám se všem, které tato korespondence obtěžuje. Již se tak nestane.

(zdroj: Rožnovský prostor)