Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rožnovský prostor: V Městských lesích dochází k trestné činnosti

07.03.2013
Rožnovský prostor: V Městských lesích dochází k trestné činnosti

Foto: Tisícovky

Popisek: Městské lesy, ilustrační foto

Hradil: V Městských lesích dochází k organizované trestné činnosti. Mikušek: Výsledky auditu byly záměrně dezinterpretovány.

Poté, co bylo koalicí znemožněno zastupiteli Tomáši Hradilovi (VV) odprezentovat analýzu o hospodaření společnosti Městské lesy s.r.o., zveřejnil ji místní klub Věcí veřejných na svých internetových stránkách. Kromě toho Hradil tvrdí, že disponuje autentickými nahrávkami lidí, kteří hovoří takřka o mafiánských praktikách v této společnosti vlastněné městem. Vedení města oponuje, že jde o Hradilův konstrukt a záměrnou dezinterpretaci faktů. Přesto i na radnici přiznávají formální nedostatky a rozhodli se, že nechají vypracovat vlastní audit.

Podle prezentace, kterou opoziční strana uveřejnila na svém webu, ovlivňuje výsledky hospodaření městských lesů řada systémových chyb. Znalcům v oboru, kteří pro opoziční stranu audit vypracovávali, se nelíbí zatříďování dřeva a jeho následný prodej za nižší ceny. „Problém je v tom, že existují dva systémy zatříďování dřeva. Jeden je ČSN, který je platný a závazný pro všechny, a poté existuje jakýsi systém, které zavedly velké dřevařské firmy, protože u nich se provádí přejímka elektronicky,“ reagoval místostarosta města Václav Mikušek (KDU-ČSL) a dodal: „Jde o přejímku odkorněných a opracovaných kmenů v určitých délkách. Přejímka pracuje s určitou tolerancí a zkušenost je taková, že na jedné fůře může majitel přijít o 2 až 3 kubíky dřeva. Pro nás by zavedení tohoto zatřídění pro elektronickou přejímku bylo nevýhodné.“

Podezřelé jsou údaje, které Městské lesy vypouští o počtu svých zaměstnanců. Není úplně jasné, zdali organizace zaměstnává šest, sedm nebo osm lidí. „Existuje rozpor mezi počtem zaměstnanců ve statistickém hlášení pro Ministerstvo zemědělství, kde je uvedeno osm zaměstnanců a výroční zprávou, kde lesy uvádí zaměstnanců šest. Osobně si myslím, že jde o záměr. Pokud by ministerstvo dostalo informaci o tom, že mzdové náklady v Rožnově jsou v průměru třicet pět tisíc, zatímco průměr v obecních lesích je devatenáct tisíc, spustilo by velmi pravděpodobně nějaký kontrolní mechanismus,“ informoval zadavatel analýzy Tomáš Hradil (VV). Zajímavostí je podle něj i to, že společnost zaměstnává na plný úvazek účetní, která denně v průměru zaúčtuje pouze jeden a půl faktury.

Také podle místostarosty, který před lety podepisoval s jednatelem Městských lesů s.r.o. Josefem Fojtáškem smlouvu o pronájmu lesů mezi městem a společností, jsou platy místních lesníků nadstandardní. „Ale v porovnání s lesníky z jiných lesů je třeba se podívat na náplň jejich práce. Spoustu věcí musí provádět sami, zatímco jinde se o to stará nadřízená složka. Pokud někdo dělá svou práci poctivě, není nic špatného na tom, že má slušný plat,“ dodal jedním dechem Mikušek.

Za minimálně podezřelé považují opoziční zastupitelé pronájem domku ve vlastnictví Městských lesů, ve kterém za 1050 korun měsíčně bydlí syn jednatele. „Tato smlouva byla podepsána před asi deseti lety. Nechápu, že to Radě města nepřišlo za celou tu dobu divné. Pan Fojtášek starší sice tvrdil, že k nájmu je třeba připočíst nejrůznější pracovní činnosti související s bydlením v tomto domě v částce zhruba 5 tisíc korun. Jenže v tom případě jde o evidentní příklad okrádání státu o daně.  Je to nehoráznost,“ uvedl Hradil.

Město uznává, že smlouva o pronájmu domku je sepsána nešťastně a bude třeba ji přeformulovat. Jde ale spíše o formální nedostatky ve specifikaci zápočtů. „Pokud byli dříve lesníci na hájenkách nebo doposud ještě někde jsou, nebylo zřídkavým jevem, že neplatili vůbec žádný nájem. Není pravdou, že by se dům kupoval se záměrem, že v něm bude bydlet syn pana jednatele. Původně tam měl bydlet jeden z lesníků z Dolní Bečvy,“ brání se Mikušek.

Městské lesy disponují prodejnou lesní a zahradní techniky. Ta ale v podstatě negeneruje žádné zisky a je v dlouhodobé ztrátě.  „Pokud k tomu připočteme režijní náklady související s nemovitostí a fiktivní nájem, za kterou by se budova dala pronajmout, roční ztráta činí zhruba 300 tisíc korun. Prodejna by mohla být pračkou špinavých peněz. Disponujeme nahrávkou, na které nám člověk potvrdil, že si za hotovost 670 tisíc koupil dřevo, které si vykácel a odvezl bez jakéhokoli dokladu,“ uvedl Hradil, který má údajně rovněž zdokumentováno svědeckou výpovědí, jak jednatel Fojtášek předával bývalému starostovi města kufřík s milionem korun jako každoroční poplatek.

„Kdyby pan Hradil byl přesvědčený o tom, že došlo k nějakému trestnému činu, tak podá trestní oznámení. To je povinností každého občana,“ myslí si Mikušek. Hradil trvá na tom, že jde o organizovanou trestnou činnost a žádného postihu za nekonání se neobává. „Tuto povinnost jsem splnil při jednání s JUDr. Menclerem, okresním státním zástupcem dne 21. 9. 2011 a následně tím, že jsem poskytl analýzu paní starostce a členům Rady města. Právě orgány města musí nyní konat, ve spolupráci se státním zastupitelstvím a policií,“ nechal se slyšet předseda místních VV.

Podle Hradila jsou Městské lesy nereformovatelný spletenec a jediným řešením, jak situaci řešit, je likvidace společnosti a převedení jejich aktivit přímo pod město, které by se staralo pouze o správu lesa, na těžbu dřeva by se každoročně vypisovalo výběrové řízení. „Jsme přesvědčeni, že vedení lesů by zvládl úředník zařazený na odbor správy majetku a přímo v terénu by mohli pracovat dva až tři kvalifikovaní lesníci. Kdyby tohle nastalo, mohly by se prodat nemovitosti a město by ihned získalo minimálně pět milionů korun, likvidace společnosti by stála asi sto tisíc korun,“ navrhuje Hradil.

Podle radnice ale situace není zdaleka tak dramatická, jakou ji popisuje Hradil. Jde podle něj o záměrnou manipulaci. „Pan Hradil v analýze vybíral a srovnával čísla velmi systematicky tak, aby způsobila efekt. Je třeba si uvědomit, že to, co je uveřejněno, není audit, ale jen jeho určitá interpretace. My máme zájem o kontrole hospodaření v městských lesích, proto jsme se rozhodli, že si zadáme vlastní audit. Není vyloučeno, že jeho zpracovateli budou ti samí lidé, kteří audit zpracovávali pro pana Hradila,“ dodal místostarosta Rožnova.

(zdroj: Rožnovský prostor, autor lum)