Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neznám Valacha, který by šel opilý ke korunovačním klenotům! Čunek smahne Zemana za „virózu“. A také…

02.09.2013
Neznám Valacha, který by šel opilý ke korunovačním klenotům! Čunek smahne Zemana za „virózu“. A také…

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Senátor Jiří Čunek

ROZHOVOR Jedna se táhla asi sedm let, druhá je čerstvou novinkou, jenže svou roli jak v kauze Čunek, tak v aféře kolem Jany Nagyové, hraje stejný člověk. Teď vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan, který řešil korupční skandály i kolem kontroverzního senátora, vystupuje jako klíčová osoba v aféře Nagyová. Podle Jiřího Čunka (KDU-ČSL) mají oba případy společné minimálně dvě věci: šíření dezinformací a účelové jednání... A jaký je jeho vztah k prezidentovi?

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan se podepsal i na řešení Vaší kauzy a v současné době je také osobou, která má vliv na aféru Nagyová. Vidíte v tom nějakou souvislost?

Spekuloval bych. Pravdou ale je, že u mě byla záležitost záměrně a protiprávně přesunuta do Přerova. Byla zřejmá účelovost, aby se případem zabývali konkrétní policisté, konkrétní státní zástupce a soud. Celý případ kolem Nagyové je velmi zajímavý tím, jak ho vrchní státní zastupitelství v čele s Ivo Ištvanem řeší. Policisté totiž působí spíš v roli obslužného personálu. Úkony, které by jinde řešila policie, teď řeší státní zástupce a přímo také Ivo Ištvan. Zřejmě tedy nevěří policii a dělá to sám, což je samo o sobě zvláštní, nebo si vybral případ, na kterém by se mohl takzvaně udělat. Všichni bychom byli raději, kdyby státní zástupci honili skutečné lumpy a korupčníky a řešili miliardové úniky. Ve mně celý jejich postup posiluje ohromnou nedůvěru vůči státním zástupcům, protože nevím, jestli dělají tuhle práci z vlastního popudu nebo kvůli někomu jinému.

Takže stále trváte na tom, že by měl jít Ivo Ištvan za svůj postup před kárný senát?

Ano, nemůže takto ovlivňovat veřejné mínění. Účelově spojili dohromady to, že zadrželi 8 osob, našli 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata, což dodalo celé věci velkou vážnost. Jen se za týden zjistilo, že peníze nejsou lidí, které zatkli. Šlo o matení veřejnosti a tím hanobil lidi, které zatkli a veřejně vyšetřovali. Za to by měl jít před kárný senát.

Jsou strany, jejichž členové se možná díky volbám dostanou na zajímavé pozice. V této souvislosti, jak hodnotíte aktuální postup prezidenta, jmenování úřednické vlády a podobně? Myslíte si, že jeho chování je útokem na parlamentní demokracii v republice?

Jsem přesvědčený o tom, že maximálně využívá všech svých možností. On popírá zavedené zvyklosti o tom, jak se má prezident chovat, zřejmě se domnívá, že jde jen o idiotské výmysly. Já si myslím, že dobrá společnost se naopak řídí hlavně zavedenými konvencemi a hledá nejen právo, ale i spravedlnost. Těmto názorům dává prezident pohlavek. Kvůli němu se možná bude Ústava přepisovat tak, aby tam bylo do puntíku napsáno, jaké má mít prezident kompetence proto, aby si nemohl dělat, co chce, ale to, co předpokládá Ústava. 

Miloš Zeman, a to i přes některá rozhodnutí, která vyvolala u části veřejnosti averzi, má stále silnou podporu. Jaká si myslíte, že je atmosféra na Valašsku? Mají ho tam lidé rádi?

Setkal jsem se s mnoha lidmi, kteří ho volili a teď říkají, že to trošku přehání. Navíc neznám Valacha, který by šel opilý ke korunovačním klenotům. To mu asi ublížilo nejvíc, přitom Valaši jsou v těchto záležitostech velmi benevolentní. Jinak jsem si žádný průzkum nedělal.

Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace