Nepanikařte, tvrdí ochránci, medvěd prý zabil ovce náhodou, šel po medu. Medvěda nelze stíhat, dodala PČR
01.10.2018
Foto: Pixabay
Popisek: Medvěd, ilustrační foto
V okolí Vsetína se pohybuje medvěd, který v noci na neděli potrhal v Horní Jasence pět ovcí a vyvrátil včelíny. Oddělení krizového řízení vsetínské radnice nezaváhalo, a ihned vydalo před výskytem medvěda na Vsetíně varování občanům. Podle pracovníků CHKO Beskydy ale není dobré začít panikařit. Celá tahle medvědí story je docela vtipná, i když ty ovce by na to měly určitě jiný názor…
Informaci o výskytu medvěda vydala jako první vsetínská městská policie. „Upozorňujeme, že se po lesích v okolí Vsetína pohybuje medvěd. Dbejte maximální obezřetnosti,“ uvedli na svém Facebooku policisté. Dále strážníci uvedli, že se ke škodám způsobeným medvědem nebudou blíže vyjadřovat. „Věc jsme již předali Policii České republiky,“ řekl ředitel městské policie Patrik Pecina.
Medvěda nemůžeme trestně stíhat, umyla si ruce policie
„Oznámení jsme přijali od obyvatelky z Horní Jasenky v neděli ráno. Nahlásila nám, že našla na svém pozemku pět potrhaných ovcí, vyvrácený včelí úl a zlomenou třešeň. Na místo jsme vyrazili, situaci nafotili a předali Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Už se tím nebudeme zajímat, neboť medvěda nemůžeme trestně stíhat. Věc jsme jen zaevidovali a předali dál,“ řekla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Šel po včelách a ty ovce byly prostě na špatném místě ve špatný čas
Medvědi se podle odborníků potřebují před zimou vykrmit, proto sestupují z lesů do ovocných sadů. Výskyt medvěda v česko-slovenském pohraničí je však běžný. Minimálně dva medvědi tady žijí trvale. Teď sestoupili z hor níže kvůli potravě před zimou. Beskydy jsou evropsky významnou lokalitou ve výskytu velkých šelem, a proto by si měli chovatelé lépe zabezpečovat zvířata.
„To místo v Horní Jasence je zarostlé, terén je tam členitý, navíc je to na samotě. Jeví se mi to spíše jako náhoda a nešťastná událost. Medvěd šel přednostně po včelstvech a ovce se mu tam jen přichomýtly, neboť byly ve stejné ohradě. Nebylo by dobré začít panikařit. Nemá cenu mít strach, nejde o nic zvláštního. Stačí obezřetnost a respekt ke zvířeti. A při náhodném setkání s ním zachovat klid a rozvahu. Tato šelma nemá člověka za potravu,“ vylíčila zooložka Dana Bartošová z regionálního pracoviště Správy CHKO Beskydy.
Zdroj TK
Vložil: Markéta Vančová