Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vykradli Doktora Martina. Udělali z něj další detektivku s největším akčním hrdinou Beskyd

14.06.2018
Vykradli Doktora Martina. Udělali z něj další detektivku s největším akčním hrdinou Beskyd

Foto: ČT / repro

Popisek: Robert Mikluš coby strážmistr Topinka: Televizní film Zločin v Beskydech, kde vystupují postavy ze seriálu Doktor Martin (plus několik nových), se právě natáčí ve Velkých Karlovicích, Novém Hrozenkově a okolí

FOTO Britský seriál Doc Martin je oblíbený na celém světě. Během čtrnácti let se dočkal sedmi sérií a téměř padesáti epizod. Podle originální předlohy vznikly i různé národní adaptace, k nimž patří i česká, kterou pod názvem Doktor Martin před časem natočila Česká televize. Ta se nyní rozhodla, že namísto dalších dílů naláká diváky na detektivku se stejnými postavami a zároveň natočí první spin off Doc Martina.

Příběh arogantního, nerudného, ale velmi erudovaného lékaře, který zachází se svými pacienty dost otřesně, nicméně jim mnohokrát zachránil život, skvěle zahrál zkušený britský herec Martin Clunes. České diváky však originální řady, právě vysílané Českou televizí,  příliš nezaujaly. Možná proto, že ji ČT 1 dost nepochopitelně zařadila do odpoledního programu, kde se ztrácí mezi mnohokrát opakovanými reprízami starých pořadů. Umístit tento další britský televizní hit (těšící se jenom v Anglii pozornosti milionů diváků), mezi obnošenou televizní veteš, je vážně cynické.

 

Slavná britská předloha se odehrává u moře v Cornwallu

Jenom dvě řady

Podstatně lépe dopadl česko-slovenský Doktor Martin v podání Martina Donutila, který se naštěstí dostal na ČT 1 do prime time a díky tomu překročil milionovou hranici sledovanosti. Porazil  dokonce  nejúspěšnější  pořad u nás, Televizní noviny na Nově. Česká televize však natočila pouze dvě řady po šestnácti epizodách, i když díky režisérovi Petrovi Zahrádkovi vznikla vlídná podívaná, spoléhající jako originál na výborné herce, zajímavé figurky a atraktivní exteriéry. Jen místo romantického přímořského městečka v Cornwallu se děj odehrává v malebných Beskydách, což má také svoje velké kouzlo. 

 

Český doktor Martin, Miroslav Donutil, prozradil, že v Zločinu v Beskydech bude mít již se sličnou Jitkou Čvančarovou dítko, což ho malinko vykolejí

Překvapivě nelékařský příběh?

Jenže, šéfové České televize nebyli zřejmě s licencí dost spokojení, a tak se rozhodli, že namísto další série udělají z Doktora Martina detektivku. Nejspíše proto, že filmy s kriminální zápletkou na našich televizních stanicích válcují vše ostatní. Autoři se chlubí tím, že půjde o nelékařský příběh, což ovšem podstatu Doktora Martina zcela popírá. Z anglického originálu vyzobali pouze postavy a napsali zcela nový příběh, nazvaný Zločin v Beskydech, který ovšem prozatím působí jako slátanina. „Je to horská, komediální, dobrodružná kriminálka,“ prozrazuje Petr Zahrádka, který nový film režíruje stejně, jako dvě řady Doktora Martina.

 

Do konce června se točí v Beskydech. Strážnistr Topinka, v seriálu tak trochu natvrdlý, má ve filmu připomínat inspektora Clouseaua

Největší akční hrdina

Navíc se má atraktivita nového filmu zvýšit pomocí dalších populárních herců, například Jiřího Bartošky nebo Marka Taclíka. Namísto toho, aby to diváky potěšilo, jsou ale spíše dopředu otrávení. Někteří připomínají, jak se Miroslav Donutil dušoval, že už hrát doktora Martina nebude a ptají se ho, zda zase došly penízky.  Zato se najdou diváci, kteří se těší na Roberta Mikluše coby lehce natrvrdlého strážmistra Topinku. Ten prozradil, že se tentokrát Topinka změní v největšího akčního hrdinu Beskyd. Asi nikoho nepřekvapí, že s vyšetřováním staré vraždy mu bude pomáhat právě nerudný doktor Martin. Mikluš, který zaujal také v nedávné televizní senzaci, snímku Dukla 61, se má dočkat  i další velké herecké příležitosti. Bude totiž hrát hlavní roli ve volném pokračování Doktora Martina, nazvaném Strážmistr Topinka. Údajně jde o vůbec první spin off  Doc Martina.

 

ČT již nyní zahájila reklamní kampaň a v reportáži z natáčení, které se právě odehrává ve Velkých Karlovicích, prozradila, že její celovečerní film bude mít  premiéru již na podzim. Tak se nechme překvapit.

Vložil: Adéla Hofmanová