Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drsná slovenská domobrana, rasové války v USA, zničené oceány. Ve Vsetíně to rozjede Jeden svět

09.04.2018
Drsná slovenská domobrana, rasové války v USA, zničené oceány. Ve Vsetíně to rozjede Jeden svět

Autor: Jeden svět

Popisek: Momentka z filmu Až přijde válka

Festival Jeden svět Vsetín představí od 10. do 13. dubna vedle nejlepších snímků nejen o lidských právech také deset hostů. Ti budou po každém z uvedených filmů debatovat s publikem o jejich filmovém zážitku i problémech a výzvách dnešní společnosti, na které chce festival upozornit. Na čtyřech projekčních místech – v Masarykově veřejné knihovně, klubu Tři opice, rodinném a mateřském centru i bývalém kině ve vsetínském Besedním domě – se tak bude mluvit o soudobých konfliktech, militarizaci společnosti, výzvách ve vzdělávání nebo ekologii.

„Publikum se může těšit na ředitele nejvyhledávanější vsetínské základky Michala Molka a propagátora domácího vzdělávání Františka Částka,” představuje koordinátor festivalu David Kopecký dvojici, která bude v úterý 10. 4. debatovat po filmu Rebelská střední v Berlíně. Domácí vzdělávání se stává plnohodnotnou alternativou pro státní vzdělávání. Přičemž jeho pravidla jsou jednoduchá. Rodiče učí svého potomka doma a dvakrát do roka jsou přezkoušeni ve škole. Domácím školákům stačí hodina až dvě denně na to, co musí zvládnout děti ve škole v nepoměrně delším čase. Ve zbylém čase se může dítě na domácí škole věnovat svým zájmům a koníčkům.

Jak zachránit oceány? Uměním?

Anna Millerová z iniciativy Be Sea zase bude ve středu 11. dubna po filmu Azurová mluvit o tom, jak zachránit oceány pomocí umění. Obrazově působivý dokument ukazuje nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit. Snímek však není pouhou zprávou o alarmujícím stavu našeho životního prostředí. Zachycuje také inspirativní příběhy několika osobností, které se rozhodly stát se aktivními ochránci. A právě Anna Millerová je jednou z nich.

Rasová nenávist v USA

Policejní komisař a preventista Vladislav Malcharczik vystoupí jako host ve čtvrtek 12. dubna po projekci snímku Policejní síla. Dokument mapuje dvouletou snahu o reformy policie v americkém městě Oakland, které se stalo dějištěm mnoha rasových nepokojů. V dokumentu bude vidět, co s městem dokáže udělat předpojatá policie, která nectí tolik právo, jako spíše předsudky. Poručík Vladislav Malcharczik je tiskovým mluvčím a preventistou vsetínské policie.

Vzniká nám tu domobrana

Po projekci a přednášce Vladislava Malcharczika přijede režisér filmu Až přijde válka Jan Gebert, který jej dovezl až na letošní Berlinale. Velmi zajímavý dokument o domobraně, která vznikla na Slovensku. Drsné podmínky, drsný výcvik hraničící až s diktaturou. Hlavní protagonista dokumentu a zároveň šéf celé domobrany chce v budoucnu vstoupit do politiky. Varující pohled na nestabilitu Evropy a pohledu jejích obyvatel na ní.

 

Slepota a Mečiarovo Slovensko

„Závěrečný den festivalu pátek 13. dubna zase bude patřit netradiční projekci pro nevidomé, po které můžete debatovat s Ludmilou Pavelkovou o možnostech zaměstnávání lidí s postižením. Závěrečná projekce bude patřit snímku Mečiar a diskusi o současné situaci na Slovensku s politologem Lukášem Osvaldem,” přibližuje dramaturgii festivalu Kopecký.

Po deseti letech v plné parádě

Festival Jeden svět se na Vsetín vrací po deseti letech. Vedle projekcí pro veřejnost zapojí také přes pět studentů v rámci školních projekcí v kině Vatra, které je partnerem festivalu. Vstupenky je možné pořídit na místě, dopolední a odpolední projekce vyjdou na 40 korun, večerní na korun 70. Pořadatelem je humanitární a rozvojová organizace Člověk v tísni a spolek Vsetínské fórum.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace