Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

20 000 výjezdů, nárůst o 17 %. ČEZ odhaluje čísla po řádění počasí v loňském roce

02.03.2018
20 000 výjezdů, nárůst o 17 %. ČEZ odhaluje čísla po řádění počasí v loňském roce

Autor: cez.cz

Popisek: Kaskadérská práce pro ČEZ

Severomoravské poruchové čety společnosti ČEZ Distribuce vyjížděly vloni řešit zhruba 20 000 případů, o 17 procent více než v roce 2016. Většinu z nich způsobilo podzimní větrné počasí a s ním související pády stromů a větví do vedení.

Údržbu, provoz a opravy vedení velmi vysokého, vysokého a nízkého napětí včetně distribučních stanic zajišťuje na území Skupiny ČEZ společnost ČEZ Distribuce. „Na to aby naši klienti „svítili“, dohlíží v terénu v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a na Vsetínsku ve Zlínském kraji téměř 230 pracovníků. V mimopracovní době je v pohotovosti připraveno na řešení poruchových událostí 50 pracovníků,“ vysvětluje Karel Kohout, člen představenstva ČEZ Distribuce. Současně jsou pro řešení rozsáhlejších poruch zajištěny externí firmy.

K poruchám na sněžnicích, skútru i čtyřkolkách

Nejen pro řešení poruchových událostí je k dispozici široký vozový park, který čítá více než 150 vozidel. Jedná se o běžné provozní dodávky, terénní vozidla, montážní plošiny, ale i speciální vozidla jako jsou skútry a čtyřkolky. Ani s touto technikou však často nelze dojet až na místo. V nepřístupném terénu proto nezbývá nic jiného než „jít po svých“. Na první pohled to může vypadat jako pěkná procházka, ale jelikož se jedná o neplánované události, tak si na „procházku“ zpravidla energetici vyjdou v nepříznivých podmínkách, často v nočních hodinách a není výjimkou, že kolem nich padají stromy a větve. S sebou si ještě přibalí materiál a nářadí na opravu. V zimních měsících si mnohdy pracovníci v terénu nasadí i sněžnice.

Pravidelná údržba = prevence. Nedílnou součástí je kvalitní vybavení

„K předcházení poruch je důležité zajistit údržbu zařízení distribuční soustavy. Údržba zabírá téměř 35 % našich činností. Zjištěné závady co nejdříve odstraňujeme, abychom zvýšili spolehlivost distribuční sítě a předcházeli vzniku poruch,“ dodává Karel Kohout. Pro zajištění poruch, údržby a oprav disponují energetici širokou škálou vybavení, od běžného nářadí, žebříků a motorových pil až po speciální nářadí pro práce pod napětím, měřicí přístroje, trasovací soupravy nebo speciální tyče pro odstraňování námrazy a větví z vedení. Všechny poruchové čety mají ve své výbavě také vysílačky, mobilní telefony a terminály pro předávání informací.

Vichřice z podzimu a jejich účtování

V roce 2017 prověřilo připravenost energetiků několik událostí, při kterých došlo k několikanásobnému nárůstu poruch oproti běžnému stavu a v některých lokalitách i k vyhlášení kalamitního stavu. Největší rozsah poruch způsobila na přelomu října a listopadu vichřice Hewart, jejíž následky byly srovnatelné s následky kalamity po větrné smršti z roku 2007 označované jako Kyrill. Druhou velkou prověrkou připravenosti byla vichřice v druhém prosincovém týdnu, která nejvíce zasáhla Frýdecko-Místecko a Novojičínsko. Do likvidace následků vichřice byla zapojena téměř veškerá kapacita, kterou na severu Moravy ČEZ disponuje.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace