Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jednota Vsetín stále čelí nepřátelskému převzetí. Odhalili jsme, kdo stojí v pozadí. Nekalý souboj mezi Jednotami, snaha o monopol i jméno z vysoké politiky

25.02.2018
Jednota Vsetín stále čelí nepřátelskému převzetí. Odhalili jsme, kdo stojí v pozadí. Nekalý souboj mezi Jednotami, snaha o monopol i jméno z vysoké politiky

Foto: jednota-vs.cz

Popisek: Jednota Vsetín

Jednota Vsetín stále čelí pokusu o nepřátelské převzetí skupinou kolem kontroverzního podnikatele Romana Staňka. Zároveň se z pozadí začínají vynořovat skuteční zosnovatelé celé kauzy. A nejde o nic menšího, než o snahu ovládnout rozsáhlou distribuční síť vsetínské Jednoty s osmi desítkami často dobře prosperujících obchodů.

Do tlaku na zaměstnance a družstevníky se totiž v těchto dnech zapojili také představitelé Jednoty Hodonín, kteří se po boku Romana Staňka snaží přesvědčit členy družstva, aby se ve středu zúčastnili jim svolané členské schůze. O této schůzi však představenstvo Jednoty Vsetín tvrdí, že byla svolána neoprávněně, protože ji nesvolal žádný člen družstva ani lidé, kteří by prokázali, že mají řádné plné moci od družstevníků.

„Pan Staněk a náměstkyně Jednoty Hodonín v sobotu kontaktovali vedoucí velkých prodejen a snažili se je uplatit dobře placenými posty v Jednotě Vsetín výměnou za to, že zradí družstevníky a začnou spolupracovat právě s panem Staňkem,“ uvedl dobře informovaný člen družstva, který nechtěl zveřejnit své jméno, ale redakce jej zná.

Největší postavení má Jednota Hodonín

A proč právě Jednota Hodonín. Její vedení se totiž dlouhodobě snaží „posílit vliv“ a mít pod palcem všechny Jednoty na Moravě, které se sdružují ve společnosti COOP MORAVA. Ta patří s více jak tisícovkou prodejen mezi největší maloobchodní síť na Moravě. Největší postavení v této firmě má Jednota Hodonín, jejíž předsedkyně představenstva Milena Kadlecová je zároveň předsedkyní dozorčí rady COOP Morava, a která drží více jak 20 % firmy. Mezi dobře zasvěcenými se však otevřeně hovoří o tom, že právě Jednota Hodonín má „pod palcem“ i další společníky, tedy další moravské Jednoty. Výjimkou je právě Jednota Vsetín, která nikdy nespadla do podruží ambicí hodonínského družstva.

„Od začátku bylo jasné, že Roman Staněk má s Jednotou Vsetín nějaký „vyšší plán“. Teď je vše jasné. Pokud se mu podaří vsetínskou Jednotu ukrást družstevníkům, lukrativní provozy pronajme Jednotě Hodonín, ostatní obchody především v malých obcích uzavře, zaměstnancům dá výpověď a zbohatne na prodeji budova a vybavení,“ odkrývá pozadí celé kauzy náš zdroj, který zároveň tvrdí, že o propojení mezi Romanem Staňkem a Milenou Kadlecovou existují jasné důkazy. Sám Staněk o tom navíc informoval na schůzi na Maštaliskách ve Vsetíně.

„Ve věcech, týkajících se Jednoty Vsetín, jsem ochotna komunikovat pouze se statutárními zástupci Jednoty Vsetín,“ odmítal odpovědět na jakékoliv dotazy ParlameníchListů.cz Milena Kadlecová, předsedkyně představenstva a ředitelka Jednoty Hodonín. ParlamentníListy.cz se samozřejmě snažili zjistit, z jakého důvodu Milena Kadlecová na otázky nechce odpovědět a zdali to tedy neznamená, že důvodem je, že podporuje aktivity Romana Staňka. Další odpovědi se však naše redakce již nedočkala.

„Operace“ má zřejmě podstatně vyšší politické krytí

Podle všeho má navíc celá „operace“ podstatně vyšší politické krytí. Již na podzim minulého roku, kdy najatí výkupčí společnosti COOP JEDNOTA OBCHODNÍ podnikatele Romana Staňka začali zvonit především u starých družstevníků a za 10 tisíc korun jim nechávali podepisovat nevyplněné plné moci o smlouvy o budoucím převodu členského podílu, se ve Vsetíně objevila Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a členka představenstva Hospodářské komory. „Snažila se přesvědčit vedení Jednoty, aby se nebránilo vykupování družstevních podílů a vstupu Romana Staňka do družstva,“ prozradil náš dobře informovaný zdroj.

I když se ParlamentníListy.cz opakovaně snažily dát prostor Martě Novákové, aby vysvětlila důvody, proč se angažovala v kauze Jednoty Vsetín, žádnou odpověď jsme nedostali. Marta Nováková odmítla cokoliv komentovat a tak jen podpořila spekulace o tom, že za snahami Romana Staňka o získání Jednoty Vsetín stojí nejen Jednoty Hodonín, ale také zájmy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Je třeba přesvědčit členy družstva

ParlamentníListy.cz oslovily i další představitele Jednot v České republice. Ti se na dění kolem vsetínských kolegů dívají s velkou ostražitostí.

„Nepokládám tento stav, resp. pokus o převzetí kontroly nad družstvem za standardní. Za jednoznačně protiprávní považuji neoprávněné používání názvu COOP a JEDNOTA na straně pana Staňka a dalších. Dle mých informaci podal Svaz českých a moravských družstev žalobu proti tomuto jednání. Na druhé straně lze konstatovat i nedostatky na straně družstva, což se ale týká většiny družstev, z pohledu jejich ochrany proti podobným pokusům, zejména co se týče právní úpravy Stanov družstev obecně,“ uvedl Vladimír Stehno, předseda družstva COOP družstvo Havlíčkův Brod, který se díky stanovám jejich družstva nedostal do podobného ohrožení.

„Nicméně i my jsme si vzali částečně ponaučení a připravujeme úpravu Stanov, co se týče navýšení hodnoty vypořádacího podílu v našem COOP družstvu HB,“ dodal předseda Stehno s tím, že připojil také radu pro vsetínské družstevníky.

„Dle mého názoru nyní je třeba přesvědčit členy družstva o nekalém jednání skupiny okolo pana Staňka, zklidnit situaci a dostat ji pod kontrolu. Současně zvážit zásadní změny ve Stanovách družstva, které podobné kroky již nadále neumožní. V neposlední řadě si i vzít ponaučení z některých argumentů pana Staňka zejména ve vztahu k členské základně, ale i vlastní práci managementu,“ dodal Vladimír Stehno.

Vložil: Redaktor KL