Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Šmejdi´ s předváděčkami modernizují, přesouvají se na internet. Pomáhá i vsetínský živnostenský úřad

21.02.2018
´Šmejdi´ s předváděčkami modernizují, přesouvají se na internet. Pomáhá i vsetínský živnostenský úřad

Foto: Pixabay

Popisek: Starší lidé jsou často velmi důvěřiví a toho využívají ´šmejdi´.

Třicet dva nespokojených zákazníků se v loňském roce i letos obrátilo se svými podněty na pracovníky Obecního živnostenského úřadu na Vsetíně. Ten ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí a spotřebitelskými organizacemi poskytuje informace o spotřebitelských právech v reklamačních řízeních, či o možnostech odstoupení od kupních smluv, které byly uzavřené za použití nekalé obchodní praktiky.

Nejčastěji se na Obecní živnostenský úřad obracejí spotřebitelé kvůli problémům s reklamacemi textilního zboží, obuvi, domácích spotřebičů, mobilních telefonů, či kvůli nesnázím při odstoupení od kupní smlouvy.

Většinou je spotřebitel spokojený

„Většinu případů se daří řešit ke spokojenosti spotřebitele nebo případně smírem obou stran,“ informuje Lenka Tobolová, ze vsetínské radnice a dodává: „Setkali jsme se například s reklamací mincí.  Spotřebitelé by si měli dát pozor při nákupu tohoto druhu zboží. Důležité je prostudovat si obchodní podmínky prodejců, ověřit jejich působení na trhu a mimo jiné prověřit reálnou hodnotu věci.“

Obezřetnost je na místě

Městská policie Vsetín zároveň vyzývá k obezřetnosti před domovními prodejci energií, na které se v poslední době množí stížnosti, a to navzdory tomu, že je tento způsob nabídky Tržním řádem města Vsetína zakázán. „V letošním roce evidujeme již šest oznámení o podomním prodeji. Pět z nich, které tvoří celkem devět přestupků, byly předány k dalšímu řešení odboru správních agend,“ uvedl ředitel Městské policie Vsetín Patrik Pecina s tím, že v posledním lednovém týdnu se zároveň strážníkům podařilo zajistit v různých částech města celkem deset podomních prodejců.

Pomoc k odstoupení od smlouvy

„Pokud jste již ovšem s těmito prodejci podepsali nevýhodnou smlouvu týkající se například zmíněné změny dodavatele energií, obraťte se na Energetické konzultační a informační středisko sídlící na Jiráskově ulici, anebo Obecní živnostenský úřad, které se na tuto problematiku zaměřují,“ vyzývá občany starosta Jiří Růžička s tím, že v doposud řešených sporech se pokaždé podařilo pomoci spotřebiteli od smlouvy odstoupit.

A co předváděcí šmejdi, ještě fungují?

Výsledky kontrol provedených v roce 2017 potvrdily, že klasické předváděcí akce jsou na ústupu. K porušení zákona došlo u 29 % všech kontrolovaných předváděcích akcí v loňském roce. Oproti roku 2016 je to výrazné zlepšení, tehdy totiž zjistila inspekce porušení zákona u 76 % předváděcích akcí. Nekalé a agresivní praktiky šmejdů se však přesouvají do internetového obchodování nebo nabídek po telefonu. „Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že Česká obchodní inspekce zaznamenala v minulém roce pokles pořádání klasických předváděcích akcí. Přestože došlo k výraznému omezení konání těchto akcí, budou kontroly pokračovat i v roce 2018, jelikož obětmi jsou převážně senioři,“ říká ředitel ČOI Mojmír Bezecný. To že klesá počet tradičních předváděcích akcí, je patrné i z počtu podání spotřebitelů, kdy v roce 2016 jich bylo České obchodní inspekci zasláno 281, v roce 2017 pouze 51.

Největší pokuty

ČOI uložila v roce 2017 celkem 72 pokut v celkové hodnotě 22 164 000 Kč, což je o 7 503 000 Kč méně než v roce 2016 (29 667 000 Kč). Nejvyšší pokuty v celkové výši 9 010 000 Kč byly uloženy společnosti BNM-MEDICAL CZECH SE, s.r.o. Organizátoři akcí z BNM-MEDICAL CZECH SE, s.r.o. většinou nedodrželi povinnost řádně pořádání akcí ohlásit.

Dále se jednalo o společnost WORM s.r.o. Té byly uloženy pokuty v celkové výši 4 300 000 Kč, převážně za nekalé obchodní praktiky. Třetí nejvyšší pokuta v celkové výši 1 500 000 Kč byla uložena společnosti CARLES House s.r.o., převážně za neplnění povinností související s konáním organizovaných akcí.   

Zdroj: Tiskové zprávy

Vložil: Dagmar Olbrichová