Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Šmejdi´ s předváděčkami modernizují, přesouvají se na internet. Pomáhá i vsetínský živnostenský úřad

21.02.2018
´Šmejdi´ s předváděčkami modernizují, přesouvají se na internet. Pomáhá i vsetínský živnostenský úřad

Autor: Pixabay

Popisek: Starší lidé jsou často velmi důvěřiví a toho využívají ´šmejdi´.

Třicet dva nespokojených zákazníků se v loňském roce i letos obrátilo se svými podněty na pracovníky Obecního živnostenského úřadu na Vsetíně. Ten ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí a spotřebitelskými organizacemi poskytuje informace o spotřebitelských právech v reklamačních řízeních, či o možnostech odstoupení od kupních smluv, které byly uzavřené za použití nekalé obchodní praktiky.

Nejčastěji se na Obecní živnostenský úřad obracejí spotřebitelé kvůli problémům s reklamacemi textilního zboží, obuvi, domácích spotřebičů, mobilních telefonů, či kvůli nesnázím při odstoupení od kupní smlouvy.

Většinou je spotřebitel spokojený

„Většinu případů se daří řešit ke spokojenosti spotřebitele nebo případně smírem obou stran,“ informuje Lenka Tobolová, ze vsetínské radnice a dodává: „Setkali jsme se například s reklamací mincí.  Spotřebitelé by si měli dát pozor při nákupu tohoto druhu zboží. Důležité je prostudovat si obchodní podmínky prodejců, ověřit jejich působení na trhu a mimo jiné prověřit reálnou hodnotu věci.“

Obezřetnost je na místě

Městská policie Vsetín zároveň vyzývá k obezřetnosti před domovními prodejci energií, na které se v poslední době množí stížnosti, a to navzdory tomu, že je tento způsob nabídky Tržním řádem města Vsetína zakázán. „V letošním roce evidujeme již šest oznámení o podomním prodeji. Pět z nich, které tvoří celkem devět přestupků, byly předány k dalšímu řešení odboru správních agend,“ uvedl ředitel Městské policie Vsetín Patrik Pecina s tím, že v posledním lednovém týdnu se zároveň strážníkům podařilo zajistit v různých částech města celkem deset podomních prodejců.

Pomoc k odstoupení od smlouvy

„Pokud jste již ovšem s těmito prodejci podepsali nevýhodnou smlouvu týkající se například zmíněné změny dodavatele energií, obraťte se na Energetické konzultační a informační středisko sídlící na Jiráskově ulici, anebo Obecní živnostenský úřad, které se na tuto problematiku zaměřují,“ vyzývá občany starosta Jiří Růžička s tím, že v doposud řešených sporech se pokaždé podařilo pomoci spotřebiteli od smlouvy odstoupit.

A co předváděcí šmejdi, ještě fungují?

Výsledky kontrol provedených v roce 2017 potvrdily, že klasické předváděcí akce jsou na ústupu. K porušení zákona došlo u 29 % všech kontrolovaných předváděcích akcí v loňském roce. Oproti roku 2016 je to výrazné zlepšení, tehdy totiž zjistila inspekce porušení zákona u 76 % předváděcích akcí. Nekalé a agresivní praktiky šmejdů se však přesouvají do internetového obchodování nebo nabídek po telefonu. „Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že Česká obchodní inspekce zaznamenala v minulém roce pokles pořádání klasických předváděcích akcí. Přestože došlo k výraznému omezení konání těchto akcí, budou kontroly pokračovat i v roce 2018, jelikož obětmi jsou převážně senioři,“ říká ředitel ČOI Mojmír Bezecný. To že klesá počet tradičních předváděcích akcí, je patrné i z počtu podání spotřebitelů, kdy v roce 2016 jich bylo České obchodní inspekci zasláno 281, v roce 2017 pouze 51.

Největší pokuty

ČOI uložila v roce 2017 celkem 72 pokut v celkové hodnotě 22 164 000 Kč, což je o 7 503 000 Kč méně než v roce 2016 (29 667 000 Kč). Nejvyšší pokuty v celkové výši 9 010 000 Kč byly uloženy společnosti BNM-MEDICAL CZECH SE, s.r.o. Organizátoři akcí z BNM-MEDICAL CZECH SE, s.r.o. většinou nedodrželi povinnost řádně pořádání akcí ohlásit.

Dále se jednalo o společnost WORM s.r.o. Té byly uloženy pokuty v celkové výši 4 300 000 Kč, převážně za nekalé obchodní praktiky. Třetí nejvyšší pokuta v celkové výši 1 500 000 Kč byla uložena společnosti CARLES House s.r.o., převážně za neplnění povinností související s konáním organizovaných akcí.   

Zdroj: Tiskové zprávy

Vložil: Dagmar Olbrichová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace