Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Školáci vyrobili originální rehabilitační pomůcky a v nemocnici si je sami vyzkoušeli

12.01.2018
Školáci vyrobili originální rehabilitační pomůcky a v nemocnici si je sami vyzkoušeli

Autor: Vsetínská nemocnice

Popisek: Děti si své výrobky vyzkoušely na vlastní kůži

Už školní děti vnímají současný kult mládí a někdy s ním přijímají i poněkud diskriminační pohled na seniory a stáří, spojené s nemocemi. To nejspíš nebude problém dětí na Vsetínsku, kteří pod vedením své učitelky pro pacienty Vsetínské nemocnice vyrobily speciální rehabilitační válečky a míčky, které tam přišly samy předat. Zdravotníky z rehabilitačního oddělení nápad i jeho realizace velmi potěšila.

„Z fleecu jsme si vystříhali takové osmičky, které paní učitelka sešila na stroji. Nechala tam malý otvor, kterým jsme nacpali dovnitř duté vlákno a zašili,“ prozradil Marek Jaroslav Macháč z 8. A. Žáci přinesli dva druhy pomůcek. Prvním je váleček, který je možno uchopit do ruky, jedná se výbornou pomůcku, využitelnou zejména v rámci rehabilitace pacientů po cévní mozkové příhodě. Druhým je míček, různě měkký či tvrdý podle toho, jak ho ten který žák naplnil.

Pacienti si rehabilitační pomůcku mohou odnést domů

"Rozdílnost výplně je výhodou, ty měkčí můžeme využít pro terapie u dětských pacientů, například k masážím hrudníku při bronchitidách, tvrdší pak u dospělých pacientů v rámci bazální stimulace nebo při bolestech zad,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice Pavlína Matějčková. Pomůcka se dá prát, ale protože není dezinfikovatelná, je určena vždy jen pro jednoho pacienta, který si ji pak odnese s sebou domů. Rehabilitační pracovníci se těší, že školáci budou ve výrobě ještě pokračovat. „Když nám počasí neumožní pracovat na školním pozemku, budeme šít a následně pak předáme,“ přislíbila paní učitelka.

Děti si vyzkoušely rehabilitaci na vlastní kůži

Osmáci ze ZŠ Vsetín - Rokytnice vyrobili rehabilitační pomůcky v rámci pěstitelských prací, a to ze zbytkového textilního materiálu, který zůstal nevyužitý po výrobě zavinovaček, fusaků a dalšího vybavení pro nejmenší. „Materiál nám zdarma poskytla ostravská firma Emitex, která pracuje s fleecem a dutým vláknem. Když jsme zásilku obdrželi a zvažovali další využití, napadla nás právě výroba rehabilitačních pomůcek,“ vysvětlila paní učitelka. Společně nyní přišli na rehabilitační oddělení výrobky nejen předat, ale také se podívat na jejich využití v praxi a dozvědět se více o možnostech rehabilitace, práci fyzioterapeutů i spektru poskytované péče. Některé používané rehabilitační metody si mohli i vyzkoušet. 

Vložil: Jana Maisnerová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace