Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V rámci Tříkrálové sbírky vyběhli malí koledníci do ulic. Za odměnu na ně čeká oblíbená pohádka

05.01.2018
V rámci Tříkrálové sbírky vyběhli malí koledníci do ulic. Za odměnu na ně čeká oblíbená pohádka

Foto: Město Vsetín

Popisek: Požehnání malým koledníkům se zúčastnil také starosta Jiří Růžička

Už v pátek vyrazila více jak stovka malých koledníků do ulic Vsetína i přilehlých obcí na tradiční Tříkrálovou sbírku. Ještě předtím než vyšli do ulic, uskutečnilo se v Kostele Nanebevzetí Panny Marie na Vsetíně tradiční požehnání všem koledníkům, kteří stejně jako v minulých letech navštíví domácnosti, instituce, osloví i lidi na ulicích s koledou a přáním všeho dobrého. Sbírka bude probíhat až do pondělí 8. ledna.

Více jak třicítka skupinek koledníků ustrojených za tři krále vyrazila po požehnání faráře P. Františka Pěnčíka do vsetínských ulic a dvacítky přilehlých obcí. Každou skupinku koledníků provází i pověřená osoba starší 15 let, která se na požádání prokáže průkazem s osobními a identifikačními údaji a číslem zapečetěné pokladničky. „Obracíme se na všechny spoluobčany s prosbou, aby přijali naše koledníky s poselstvím pokoje a radosti a dle svých možností podpořili dobrou věc,“ žádá Věra Dulavová, ředitelka vsetínské Charity, která je pořadatelem sbírky. Pro malé koledníky připravila vsetínská Charita na neděli 7. ledna odměnu za jejich koledování pro dobrou věc. V kině Vatra tak bude pro děti připraveno promítání oblíbené pohádky.

Loni se vybral téměř milión korun

„Výtěžek letošní Tříkrálové sbírky bude použit na přímou pomoc především rodinám a jednotlivcům v těžkých životních situacích, do kterých se často dostali ne vlastní vinou, lidem s těžkým zdravotním handicapem a dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí. Dále také plánujeme zakoupit polohovací lůžko pro domácí hospicovou péči a zafinancovat nákup vozidla pro denní stacionář,“ uvedla Věra Dulavová.  Tříkrálová sbírka má dlouholetou tradici a patří mezi lidmi k velmi uznávaným a podporovaným. Svědčí o tom i výtěžky, kdy se například loňském roce podařilo díky štědrým dárcům a obětavým koledníkům ze Vsetína a okolních obcí shromáždit částku 961 964 korun.

Postižení a lidé v tísnivé životní situaci se mohli radovat

V roce 2017 mohla vsetínská charita ze štědrého výtěžku nabídnout přímou pomoc lidem se zdravotním postižením, rodinám s dětmi a jednotlivcům v tíživé sociální situaci. Příspěvek putoval mimo jiné rodině, které vyhořel dům na sanaci škody, nákup pračky, potravin a léků. Dále byla podpořena činnost Mimoškolní přípravy SIDERA, která poskytuje pomoc při vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Z výtěžku putoval i příspěvek na zakoupení speciálních kompenzačních pomůcek pro osoby s těžkým zdravotním postižením, které pojišťovna plně nehradí. Například závěsný stropní systém pro vozíčkáře, elektrický tříkolový vozík pro osobu postiženou Parkinsonovou nemocí, přídavný pohon k elektromotoru pro mechanický vozík.  Dostalo se i na nákup osobního automobilu pro zajištění služby osobní asistence seniorům a lidem se zdravotním postižením 

Nenechte se zmást, koledování má  svá pravidla

Koledování v průběhu Tříkrálové sbírky podléhá přesným pravidlům. Skupinku tvoří obvykle tři koledníci v dětském věku převlečení za bájné krále (mudrce z východu), kteří se podle tradice přišli do Betléma poklonit novorozenému Ježíškovi. Sbírka se koná v průběhu prvních dvou lednových týdnů a na počátku koledníkům zpravidla žehnají biskupové a kněží. Koledníky lze rozpoznat podle průkazky koledníka vystavené Charitou ČR , která obsahuje podpisy odpovědných osob, případně i razítko diecézní Charity. Údaje na průkazu koledníka musí souhlasit s údaji v jeho průkazu totožnosti, který si dárce může taktéž vyžádat. Kasička, do které koledníci vybírají, musí být úředně zapečetěná místně příslušným městským či obecním úřadem nebo magistrátem. Číslo pokladničky musí souhlasit s číslem průkazky.

Lidová tradice Tříkrálové sbírky míří až do středověku

Poprvé v novodobé historii byla charitativní dobročinná sbírka spojená s tříkrálovým koledováním uspořádána v Olomoucké arcidiecézi v roce 2000. Od počátku se k ní připojila také Charita Vsetín. Malí i velcí koledníci vyšli do ulic na základě staré lidové tradice, která má svůj původ až ve středověku a je spojena s klaněním mudrců (tří králů) novorozenému Ježíškovi v Betlémě. Charita Česká republika dala této tradici další rozměr a smysl v pomoci potřebným. Od roku 2001 se Tříkrálová sbírka koná každoročně na území celé České republiky. Skupinky koledníků, doprovodné akce i distribuci pokladniček pak organizují jednotlivé místní Charity, často ve spolupráci s farnostmi, školami či různými mládežnickými organizacemi. 

 

Největší dobrovolnická událost u nás

Úspěch celé sbírky závisí na aktivitě tisíců lidí ve všech koutech republiky, často i v obcích o několika desítkách obyvatel. Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí u nás a díky koordinátorům, koledníkům i dárcům se tato akce těší velkému úspěchu u široké veřejnosti. Pokud máte zájem koledovat, můžete se obrátit na vsetínskou charitu. Pokud čekáte na tři krále, kteří k Vám přijdou koledovat, pak vyčkejte, sbírka začíná. Stejně jako Tři králové se tak i Vy se můžete stát vyslanci dobrých zpráv. Ve Vsetíně a okolních obcích probíhá od 5. – 8. 1. 2018

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Jana Maisnerová