Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako první mimčo přišla ve Vsetíně na svět láska... Malý Rudolf Láska je macek, dobře 4 a půl kila; gratuloval i starosta

04.01.2018
Jako první mimčo přišla ve Vsetíně na svět láska... Malý Rudolf Láska je macek, dobře 4 a půl kila; gratuloval i starosta

Foto: Město Vsetín

Popisek: Markéta Lásková s malým Rudolfem, který je prvním miminkem roku 2018 ve Vsetíně

První letošní novorozeně ve Vsetíně má nejen královské jméno, ale také krásné příjmení. Rudolf Láska přišel na svět ve zmodernizované Vsetínské porodnici 1. 1. 2018 v 5.29 hodin. A nešlo o žádného prcka. Vážil pěkných 4 250 gramů. Rudolfovi i mamince Markétě přišel pogratulovat starosta Vsetína i ředitelka nemocnice.

„Gratuluju vám ke krásnému a zdravému chlapečkovi a celé vaší rodině přeju jen to nejlepší,“ popřál v úterý 2. ledna šťastné mamince Markétě Láskové starosta Jiří Růžička, který v loňském roce nahradil Jiřího Čunka. Malý Rudolf je druhým dítětem manželů Láskových a doma na něj čeká téměř dvouletý bráška Vítek. Maminka, jinak kosmetická poradkyně přijela do porodnice kolem třetí hodiny a u porodu láskyplně asistoval i tatínek Petr Láska.

Gratuloval starosta Vsetína i ředitelka nemocnice 

Mamince gratuloval starosta i ředitelka nemocnice

Porodnost se šplhá nahoru

Ve Vsetínské nemocnici proběhlo v minulém roce 2017 rekordních 879 porodů, což je o 99 více než v roce předchozím. Celkem se v roce 2017 narodilo ve Vsetínské nemocnici 885 dětí, z toho 452 kluků a 433 holčiček. A zatímco se před radnicí na Vsetíně slavil Rodinný Silvestr 2017, který si nenechala ujít více jak tisícovka lidí, převážně rodičů s odrostlejšími dětmi, na svět tu přispěchala ještě chvíli před silvestrovskou půlnocí krásná holčička.

Modernizované pokoje i otec u porodu zdarma

Gynekologicko-porodní oddělení ve Vsetínské nemocnici nedávno prošlo modernizací: nově jsou tu vybaveny pokoje jak na porodních sálech i stanice šestinedělí. Porodní sály v současné době disponují třemi nově vybavenými pokoji, kde rodička s partnerem mohou společně prožít dobu před vlastním porodem. Na největším z pokojů, kde je i porodní vana, mohou přivézt na svět i potomka. Zmodernizované pokoje navíc mohou maminky využít zcela bez poplatku, zrušen tu byl již počátkem června 2017 také poplatek za přítomnost otce u porodu.

Nová forma anestézie proti bolesti

Místní porodnice má však i jiné novinky. Nabízí novou formu útlumu bolesti. „Látka se aplikuje přímo do žíly a žena si sama určuje dávku,“ vysvětlil zástupce primáře MUDr. Martin Janáč. Finanční prostředky se Nadačnímu fondu pro rozvoj vsetínské porodnice podařilo shromáždit díky benefičním aktivitám (prodej baněk, porodnického ležáku apod.) a dalším příspěvkům. Kromě epidurální či inhalační analgézie (entonoxu) tak budou mít rodičky ve Vsetíně další možnost útlumu bolesti. „Látka se extrémně rychle odbourává, takže by neměla ovlivnit adaptaci a kondici novorozence,“ uvedl dále porodník.

Láska, ale i nešťastné úrazy

Zatímco svět obšťastnil v místní porodnici novorozený pan Láska, silvestrovská noc si vyžádala i řadu úrazů. Co se týká zábavní pyrotechniky, chirurgická ambulance Vsetínské nemocnice ošetřila u jednoho mladíka popáleniny v obličeji. Jinak několik úrazů hlavy, jeden po pádu na schodech a také četné bolesti břicha, žlučníkové kameny. Jedna mladá žena tu skončila v péči lékařů kvůli podchlazení. Silvestrovské služby u zdravotníků patří tradičně k těm nejnáročnějším. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Jana Maisnerová