Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za čtyři roky zmizela polovina populace pstruhů. Vsetín chce pomoci rybářům i životu v Bečvě a potocích

05.12.2017
Za čtyři roky zmizela polovina populace pstruhů. Vsetín chce pomoci rybářům i životu v Bečvě a potocích

Autor: Facebook

Popisek: Řeka Bečva

O tom, jak zabezpečit kvalitní podmínky pro život ryb ve Vsetínské Bečvě a jejich přítocích, diskutovali před několika dny členové Komise životního prostředí Rady města Vsetína společně se vsetínskými rybáři. Populace především pstruha potočního je totiž ve zmíněných tocích v posledních letech stále nižší a hrozí tak, že tato v minulosti zcela obvyklá a hojná ryba bude v našich potocích velkou vzácností.

Setkání iniciovali členové komise, především pak biolog Ludvík Schmidt. Podle něj je situace především v potocích kritická a pstruh potoční z nich téměř vymizel. „Do 90. let 20. století byla populace pstruha potočního mohutná, byly jich plné potoky i Bečva, v 90. letech začala stagnovat a od roku 2000 začalo ryb a především pstruhů ubývat,“ uvedl Schmidt a dodal: „Nyní je vidět v potoce pstruha potočního téměř zázrak.“

Polovina populace během čtyř let

Podle hospodáře vsetínských rybářů Romana Veselého členové organizace pečují o ryby tak, jak jim to ukládá zákon. I přes veškerou snahu však úbytku ryb nedokáží zabránit. „Důvodem jsou vybetonovaná koryta, splávky, pod nimiž se ryby nemohou ukrýt. V tocích je obecně málo vody, a ta, která tam je, rychle odteče. Na ryby útočí i predátoři, objevili jsme i u nás pobytové znaky vyder,“ říká Veselý s tím, že vsetínští rybáři ročně vysadí do potoků 450 tisíc plůdků pstruha, ale ani to nestačí. „Ubývá také generačních ryb. Při jejich slovu jsme zaregistrovali během uplynulých čtyř let pokles o polovinu,“ dodává rybářský hospodář.

Chybí splavy

Pozvaný odborník, hydrobiolog ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy Miroslav Kubín, dal rybářům zapravdu. Podle něj chybí v našich tocích především správně vybudované splavy, pestrost dna, tůňky, trdliště a úkryty, jichž by mohly ryby využít k ochraně před predátory, ale i k nerušenému rozmnožování. Problémem jsou také klimatické změny, které přinášejí buď dlouhotrvající sucho, nebo naopak povodně.

Rybáři pracují výborně

Všichni se pak shodli na tom, že je třeba hledat cesty, jak populaci ryb pomoci. „Rybářům není v oblasti jejich činnosti co vytknout. O ryby se starají v rámci svých možností,“ uvedl místostarosta Tomáš Pifka, který se jednání zúčastnil. Velkým problémem je podle něj kolísavé množství vody v průběhu roku – buď velký nedostatek vody, nebo vysoký stav, který ryby spláchne dolů po proudu, nebo také chemie vody, zejména přítomnost látek, které se dle současné legislativy ještě neměří, jako jsou třeba zbytky léků, a v neposlední řadě přístup a možnosti správců vodních toků, jimiž jsou u Bečvy Povodí Moravy a u potoků Lesy ČR.

Zlepšení podmínek pro chov

„Chtěli bychom být iniciátorem změn, které by vedly k zlepšení podmínek pro život a chov tradičních druhů ryb. Možnou variantou je hledání prostředků z vyhlášených dotačních programů na podporu životního prostředí, díky nimž by se například mohly zafinancovat stavby splávků, které by umožnily rybám úkryt v Semetínském či Jaseneckém potoce. Ty totiž byly historicky chovnými potoky a měly by se jimi opět stát,“ vidí cestu do budoucna místostarosta Pifka.

Zdroj: Tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace