Chtěli okusit, jaké to je, být bezdomovec. Na Vsetíně se opět nocovalo venku, včetně starosty
28.11.2017
Foto: Charita JMK
Popisek: Noc venku: Vyzkoušel i starosta Růžička
Otevřít problematiku bezdomovectví široké veřejnosti a setřít tak předsudky ostatních vůči lidem, kteří se ocitli mnohdy souhrou nešťastných náhod bez domova a tím i na okraji společnosti si vzali za cíl organizátoři akce „Noc venku“, která se konala ve čtvrtek 24. listopadu ve Vsetíně. Akci na Vsetíně organizovaly již potřetí organizace Azylový dům pro ženy a matky s dětmi a Elim Vsetín. Vsetínskou Noc venku přišlo podpořit sto čtyřicet návštěvníků, kteří přinesli více jak osmdesát kilogramů potravin pro potřebné a na oplátku pro ně organizátoři připravili palačinky, kterých se snědlo více jak sto.
Noc venku se konala na vsetínském zámku v průběhu večera bylo možné shlédnout taneční vystoupení skupiny Minibroučci, divadlo pro děti Bublanina a vystoupení sólistky a klavíristky Míši Šrámkové. V průběhu dne probíhaly také ukázky techniky Armády ČR. O večerní program se postarala skupina Žamboši. „Letošní spolupráce s armádou ČR měla velmi dobré ohlasy, denní program určený pro základní a mateřské školy děti velmi zaujal a myslím si, že si odnesly příjemný zážitek,“ řekla sociální pracovnice Jana Březovjáková z azylového domu.
Kdo jsou bezdomovci
Všichni, kdo navštívili akci konanou na zámku, se mohli seznámit s nabídkou služeb pro lidi bez domova. „Jedním z cílů akce bylo získat trvanlivé potraviny pro lidi v nouzi, přiblížit veřejnosti problematiku bezdomovectví a nabídnout jim možnost přenocovat venku v nepříznivém listopadovém počasí,“ doplnila Ivana Ekartová z azylového domu s tím, že při teplotě tři stupně nad nulou si na kartonech ustlalo pět nocležníků, mezi kterými byl i starosta Jiří Růžička nebo zastupitel Tomáš Husa. Odměnou pro všechny pak byla nachystaná snídaně.
Co je Noc venku?
Noc venku je ojedinělá kampaň, která si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s problematikou života lidí bez domova a zprostředkovat ji zážitkovou formou "běžné fungování" člověka žijícího na ulici. „Tímto usilujeme o zlepšení postavení a možností lidí bez domova ve společnosti a to skrze změny postojů veřejnosti k problematice bezdomovectví. Otevíráme prostor, v němž lze komplexně diskutovat problematiku bezdomovectví a různými způsoby vyjádřit svou solidaritu. Věříme, že tím vším přispějeme k hlubším systémovým změnám, díky kterým lidé bez domova ve společnosti získají novou šanci,“ řekla koordinátorka projektu pro Ostravsko Dominika Nejvertová.
Zdroj: tisková zpráva
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb