Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lži, podvody, manipulace. Svobodný popisuje metody radních Zubří. Pro 5 a půl tisíce obyvatel chtějí aquapark za 200 milionů

13.11.2017
Lži, podvody, manipulace. Svobodný popisuje metody radních Zubří. Pro 5 a půl tisíce obyvatel chtějí aquapark za 200 milionů

Autor: svobodni.cz

Popisek: Vizualizace areálu koupaliště podle vedení města

Sympatizant a kandidát za Svobodné Martin Novák za Zubří se pustil před volbami do boje s větrnými mlýny. Konkrétně se zastupiteli obce Zubří na Vsetínsku. Ti se totiž rozhodli zadlužit obec na několik desítek roků dopředu výstavbou wellness centra, krytého bazénu a komunitního domu pro seniory.

V Zubří na Vsetínsku, uvádí web strany Svobodných v rozhovoru s Martinem Novákem, bylo velké koupaliště. Svého času dokonce vyhřívané odpadním teplem ze společnosti Gumárny Zubří. Vyhřívání skončilo a navíc přišla pro koupaliště v roku 2007 smrtelná rána z jiné strany. Hygienická stanice provozování koupaliště zakázala. Od té doby je koupaliště bez vody, bez návštěvníků.

Řada předchozích zastupitelstev chtěla obnovu

Několik zastupitelstev usilovala o to, aby došlo k obnově koupaliště. Podali několik žádostí o dotace k Evropské unii. Bez úspěchu, konstatuje Martin Novák. Poslední zastupitelstvo chtělo prosadit revitalizaci na vlastní náklady města. Podle propočtů by obnova stála 60 milionů korun. Díky zodpovědnému hospodaření předchozích zastupitelstev by se obec ani nezadlužila. Jenže přišly komunální volby. Zastupitelstvo se změnilo. A s ním i pohled na revitalizaci koupaliště.

Z 60 na 200 milionů a obrovská půjčka

Nové plány byly daleko víc ambiciózní. Nestačí opravit koupaliště. Je potřeba udělat vedle něho krytý bazén a wellness centrum s domem pro setkávání seniorů. Rozpočet by se tak vyšplhal na 200 milionů, řekl pro Svobodné Martin Novák. A obec by se zadlužila na několik desítek let. A s tím Martin Novák rozhodně nesouhlasil.

Vyvolání dvou referend najednou

V době, kdy nové zastupitelstvo zadávalo vytvoření plánů na ambiciózní projekt s wellness centrem, proběhlo v Zubří referendum, které si dalo za cíl zastavit už plánování. Bez úspěchu. A právě na předchozí iniciativě založil svou práci Martin Novák. Spojil se s opozicí na radnici a vyvolali další referendum. Během několika dní sehnali podpisy potřebné k vyvolání referenda. Starosta Lubomír Vaculín, který opozici v minulosti již několikrát zatrhl vyvolání referenda, vyhlásil účelově jiné referendum. Martin Novák pro web Svobodných přiznává, že otázky v referendu města byly velmi zmatečné a ani on sám by nevěděl, jak volit. Protože sám není apriori proti opravě koupaliště a vybudování komunitního domu pro senior. Ale je zásadně proti vybudování krytého bazénu. A tyto otázky nebyly v městském referendu zohledněny vůbec. Otázka stála, zde všechno (tedy oprava koupaliště, vybudování domu pro seniory i krytého bazénu), anebo vůbec nic (tedy ponechání stavu koupaliště, v jakém je nyní).

Jdeme se soudit

Martin Novák se obrátil na krajský soud. Otázky městského referenda byly nejednoznačné a manipulující. Doufal tedy v kladné rozhodnutí. To nepřišlo. Den před městským referendem soud žalobu zamítl. K městskému referendu mohlo dojít. Jeho výsledek byl ale nevalný. Nesplnil ani minimální kvorum pro uznání výsledku. Starosta města Lubomír Vaculín pak tvrdil, že ti lidé, kteří nepřišli k referendu, vlastně souhlasí s výstavbou areálu. „Po tomhle výsledku jsme se pokusili znovu o dialog na zastupitelstvu, kde ale starosta konstatoval, že lidé, kteří nepřišli k referendu, tento projekt vlastně podporují, a tak může pokračovat dál. Toto drzé tvrzení říkal i navzdory tomu, že v kampani vyloženě psal, že chce získat podporu občanů, což nezískal,“ řekl pro web Svobodných Martin Novák.

Nevzdáme se

Proti rozhodnutí krajského soudu podal Martin Novák kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu. Ten rozhodl v jejich prospěch. S parlamentními volbami mohlo proběhnout referendum. Proti tomu podalo město ústavní stížnost. Ovšem s dodatkem, že pokud výsledek referenda rozhodne vybudovat i krytý bazén, a zadluží tak městskou kasu na desítky let, stížnost stáhne. Výsledek? 1240 hlasů bylo pro výstavbu všeho. 1239 proti výstavbě krytého bazénu. A Martin Novák v tom vidí jasné nedostatky a rozhodl se, společně se svými spolupracovníky, podat návrh na neplatnost. Proč?

Lhali a manipulovali

Před konáním referenda na webu města byly pouze dokumenty podporující výstavbu i krytého bazénu. Opačný názor nebyl publikován. V propagačních materiálech pak vedení města lhalo a manipulovalo s fakty. Zveřejnili nezávislý audit, ale, podle Martina Nováka, účelově pouze jeho část. Zbytek, kde se píše, že si město bude muset zřídit úvěr 100 milionů a další drobnější úvěry na provoz, veřejnosti nepředložilo. Sám auditor přiznal, tvrdí Novák, že ve své analýze udělal chybu.

Za měsíc rozhodne soud

Martin Novák by rád spojil opakování referenda s prezidentskými volbami. A to samozřejmě v případě, že soud uzná námitku iniciativy a výsledek předchozího referenda zruší. Pokud výsledek nebude zneplatněný, dojde pak k zadlužení městské kasy na několik desítek let dopředu.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace