Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odešel držitel Ceny města Vsetína Jiří Parduba. Spoluzakladatel souboru Vsacan a obnovitel Sokola se podílel na výchově tisíců dětí

07.02.2017
Odešel držitel Ceny města Vsetína Jiří Parduba. Spoluzakladatel souboru Vsacan a obnovitel Sokola se podílel na výchově tisíců dětí

Autor: Ilustrační foto kvetyasperky.cz

Popisek: Ve věku nedožitých 94 let navždy odešel pedagog, sportovec, folklorista, Sokol a držitel Ceny města Vsetína Jiří Parduba. Čest jeho památce.

Ve čtvrtek 2. února zemřel ve věku nedožitých 94 let pedagog, sportovec, folklorista, Sokol a držitel Ceny města Vsetína za rok 2001 Jiří Parduba. Svou pedagogickou činností se podepsal na výchově tisíců dětí. Nesmazatelnou stopu zanechal ve folklórním souboru Vsacan, jehož byl spoluzakladatelem, oblékal i dres vsetínského hokejového klubu a aktivně se podílel na obnovení vsetínského Sokola.

Jiří Parduba se narodil ve Vsetíně a celý život zasvětil práci ve prospěch vsetínské společnosti. Jeho matka byla první kadeřnicí na Vsetíně, otec holičem a oba rodiče byli velcí vlastenci. Jiří studoval na gymnáziu, a poté na učitelském ústavu ve Valašském Meziříčí. Roku 1942 nastoupil na své první učitelské místo na Vsetíně a povolání pedagoga se věnoval až do důchodu.

Za války byl Jiří Parduba totálně nasazen ve Zbrojovce a jako člen partyzánské Brigády Jana Žižky se aktivně zapojoval do odboje proti německým okupantům. V mládí hrál kopanou, ale v sezóně 1940-41, tedy hned rok po založení vsetínského hokejového oddílu, oblékl jeho dres. Začínal jako útočník, od sezóny 1941-42 pak hrál s číslem 7 na zádech v obraně. Za Vsetín nastupoval celkem dvanáct sezón.

Jiří Parduba

Po osvobození stál v roce 1945 u založení národopisného kroužku Vsacan. V něm byl členem taneční skupiny, kde patřil k nejlepším odzemkářům. Svou sportovní kariéru i kariéru aktivního tanečníka Vsacanu ukončil v roce 1952 z důvodu zdravotních problémů s okem, na které málem oslepl. Působil rovněž mezi zahrádkáři a po roce 1989 patřil k obnovitelům Sokola ve Vsetíně.

V letech 1990 až 1994 byl Jiří Parduba členem městského zastupitelstva, zasloužil se o obnovení památníku T. G. Masaryka na Palackého ulici, o změny názvů ulic či o lepší péči o hroby významných osobností, například Matouše Václavka, Františka Sovy či malíře Miloše Borii. V roce 2002 obdržel Cenu města Vsetína za rok 2001 za dlouholetou pedagogickou činnost a za aktivní činnost v Sokole.

Poslední rozloučení s Jiřím Pardubou se uskuteční ve čtvrtek 9. února v 15 hodin, v římskokatolickém chrámu Páně Nanebevzetí Panny Marie ve Vsetíně.
Čest jeho památce.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace