Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odešel držitel Ceny města Vsetína Jiří Parduba. Spoluzakladatel souboru Vsacan a obnovitel Sokola se podílel na výchově tisíců dětí

07.02.2017
Odešel držitel Ceny města Vsetína Jiří Parduba. Spoluzakladatel souboru Vsacan a obnovitel Sokola se podílel na výchově tisíců dětí

Autor: Ilustrační foto kvetyasperky.cz

Popisek: Ve věku nedožitých 94 let navždy odešel pedagog, sportovec, folklorista, Sokol a držitel Ceny města Vsetína Jiří Parduba. Čest jeho památce.

Ve čtvrtek 2. února zemřel ve věku nedožitých 94 let pedagog, sportovec, folklorista, Sokol a držitel Ceny města Vsetína za rok 2001 Jiří Parduba. Svou pedagogickou činností se podepsal na výchově tisíců dětí. Nesmazatelnou stopu zanechal ve folklórním souboru Vsacan, jehož byl spoluzakladatelem, oblékal i dres vsetínského hokejového klubu a aktivně se podílel na obnovení vsetínského Sokola.

Jiří Parduba se narodil ve Vsetíně a celý život zasvětil práci ve prospěch vsetínské společnosti. Jeho matka byla první kadeřnicí na Vsetíně, otec holičem a oba rodiče byli velcí vlastenci. Jiří studoval na gymnáziu, a poté na učitelském ústavu ve Valašském Meziříčí. Roku 1942 nastoupil na své první učitelské místo na Vsetíně a povolání pedagoga se věnoval až do důchodu.

Za války byl Jiří Parduba totálně nasazen ve Zbrojovce a jako člen partyzánské Brigády Jana Žižky se aktivně zapojoval do odboje proti německým okupantům. V mládí hrál kopanou, ale v sezóně 1940-41, tedy hned rok po založení vsetínského hokejového oddílu, oblékl jeho dres. Začínal jako útočník, od sezóny 1941-42 pak hrál s číslem 7 na zádech v obraně. Za Vsetín nastupoval celkem dvanáct sezón.

Jiří Parduba

Po osvobození stál v roce 1945 u založení národopisného kroužku Vsacan. V něm byl členem taneční skupiny, kde patřil k nejlepším odzemkářům. Svou sportovní kariéru i kariéru aktivního tanečníka Vsacanu ukončil v roce 1952 z důvodu zdravotních problémů s okem, na které málem oslepl. Působil rovněž mezi zahrádkáři a po roce 1989 patřil k obnovitelům Sokola ve Vsetíně.

V letech 1990 až 1994 byl Jiří Parduba členem městského zastupitelstva, zasloužil se o obnovení památníku T. G. Masaryka na Palackého ulici, o změny názvů ulic či o lepší péči o hroby významných osobností, například Matouše Václavka, Františka Sovy či malíře Miloše Borii. V roce 2002 obdržel Cenu města Vsetína za rok 2001 za dlouholetou pedagogickou činnost a za aktivní činnost v Sokole.

Poslední rozloučení s Jiřím Pardubou se uskuteční ve čtvrtek 9. února v 15 hodin, v římskokatolickém chrámu Páně Nanebevzetí Panny Marie ve Vsetíně.
Čest jeho památce.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace