Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Již dnes vychovávají školy absolventy, kteří budou žít ve zcela jiné společnosti, říká prorektorka… Školství se musí změnit. Globální trh, robotizace a nové technologie připraví o práci polovinu lidí

15.11.2016
Již dnes vychovávají školy absolventy, kteří budou žít ve zcela jiné společnosti, říká prorektorka… Školství se musí změnit. Globální trh, robotizace a nové technologie připraví o práci polovinu lidí

Foto: Stránky školy

Popisek: Slavnostní zahájení školního roku

S měnící se dobou, globalizací, společným trhem a novými technologiemi, kdy stále častěji nahrazují lidskou sílu roboti, podle propočtů Evropského polytechnického institutu do 15 let zanikne 50 procent pracovních míst. Školou, která tento vývoj ve své výuce bere na vědomí, je Soukromé gymnázium a střední odborná škola v Kunovicích. Vše prý musí být založeno na individuálním přístupu, zjišťování talentů u studentů a malých pracovních skupinách.

„Již dnes vychovávají školy absolventy, kteří budou žít ve zcela jiné společnosti, než je tomu dnes. Nástupem globálního trhu a jednotného trhu EU, plným nahrazením lidí ve výrobě roboty, totálním propojením všech spotřebičů na internet, aut bez řidičů a dalších aplikací moderních technologií zanikne do 15 let více než 50 % pracovních míst, které dnes známe. V blízké době se dobře uživí jen člověk, který bude tvořivý, bude umět dokonale používat nové technologie a domluví se v jazyce anglickém,“ uvádí ve svém textu Iveta Hashesh, prorektorka Evropského polytechnického institutu, s.r.o.

Malé týmy studentů v denním i víkendovém studiu

Školy prý z toho důvodu musí čekat velká transformace, aby studenti měli šanci na reálné uplatnění v době, která s sebou ponese uvedené změny. „Tyto požadavky zkoumali akademičtí pracovníci soukromé vysoké školy Evropského polytechnického institutu, s.r.o., společně s učiteli Soukromého gymnázia, střední odborné školy a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o., v Kunovicích poslední dva roky a výsledky od 1. 11. 2016 zahájila SGaSOŠ v Kunovicích nasazovat do svého programu v první fázi své transformace. Tato střední škola má k tomu mimořádně příznivé předpoklady, protože má malé týmy studentů v denním i víkendovém studiu, má potřebné technologie, dlouhodobě vyvíjí e-learningové a mobilní technologie výuky a vždy kladla jako hlavní cíl svého působení transformaci osobnosti studenta na úspěšného a šťastného jedince. Hlavním cílem práce školy bylo vždy vybavit absolventy takovými kompetencemi, aby byli schopní vést smysluplný život,“ píše dále Hashesh.

Celý text ZDE: Proměna střední školy pro třetí dekádu 21. století

Výzkum prý ukázal, že střední školství bude muset v blízké budoucnosti například u každého studenta zjistit, v jaké oblasti je talentovaný, a místo spíše „obyčejného“ učení studentů nějakým znalostem bude důležitější, aby školy naučily studenty se učit.

Student musí vědět, proč se co učí

Důležitá by měla být také zvýšená motivace. „Student musí vědět, proč se co učí a kde to potřebuje a jak to aplikuje,“ stojí dále v článku. „Vzdělávání usiluje o formování slušného člověka, který bude mít úctu k rodičům, lidem a životu a který se bude chtít angažovat při rozvoji společnosti,“ píše prorektorka. „Přes tento stručný popis projektu změny střední školy je jasné, že nejde o kosmetickou úpravu školních vzdělávacích programů. Jde o zcela nové pojetí role střední školy v nastupující znalostní společnosti. Realizovat takovou školu je v současné době velice náročný úkol učitelů,“ zdůrazňuje Iveta Hashesh.

Radim Panenka

Vložil: Anička Vančová