Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství jednoho z nejlepších českých filmů všech dob: Brzobohatý musel zestárnout, Menšík nesměl pít a Bohdalová byla moc veselá. Vše korunoval dojemný výkon psa. Ale kdo byl nakonec zklamaný?

26.08.2016
Tajemství jednoho z nejlepších českých filmů všech dob: Brzobohatý musel zestárnout, Menšík nesměl pít a Bohdalová byla moc veselá.  Vše korunoval dojemný výkon psa. Ale kdo byl nakonec zklamaný?

Foto: Archiv

Popisek: Všichni dobří rodáci byli natočeni podle skutečných osudů rodáků z valašské vesnice Kelč

Česká televize uvedla k letošnímu výročí srpnové okupace slavný český film Všichni dobří rodáci. Jeho zrekonstruovaná kopie nabídla divákům ještě silnější zážitek než dosud. Vzhledem k tomu, že tento výjimečný snímek režiséra Vojtěcha Jasného vznikl již před padesáti lety, stojí zato si připomenout jeho mimořádně zajímavou historii.

Jeho síla spočívá především v tom, že byl natočen podle skutečných osudů několika lidí a že se na něj Vojtěch Jasný připravoval více než dvacet let. Od začátku své kariéry plánoval, že jednou natočí kroniku, zachycující  život rodáků z valašské vesnice Kelč, kde vyrůstal. Sbírat životní příběhy zdejších obyvatel mu pomáhala  maminka. K fenomenálnímu úspěchu tohoto vůbec nejslavnějšího Jasného díla  přispěl i jeho blízký spolupracovník, kameraman Jaroslav Kučera  a výtvarnice Ester Krumbachová.  Jejich zásluhou jsou Všichni dobří rodáci také úžasným vizuálním zážitkem.

Skvělá sestava

Ale snad nejvíce se vyplatil velmi pečlivý výběr hereckého obsazení.  Traduje se, že Jasnému s ním pomáhala s pomocí horoskopů Helena Růžičková. Některé  postavy byly psány přímo na tělo Vlastimilu Brodskému, Václavovi Babkovi a Vladimíru Menšíkovi. Ten díky tomu, jak geniálně zahrál postavu vesnického zlodějíčka Jořky Pyřka, který nakonec spáchá drastickým způsobem sebevraždu,  sbíral ceny za nejlepší herecký výkon. Jednu ze svých nejvýznamnějších rolí Menšík prý získal díky slíbu, že nebude během natáčení pít. Skvělý byl i Waldemar Matuška v roli vesnického sukničkáře Zášinky, přitom na poslední chvíli zaskočil za nemocného Jiřího Sováka.  Z hereckého obsazení nakonec vypadla Jiřina Bohdalová, která se  režisérovi při zkušebních záběrech zdála příliš veselá. Nepřehlédnutelné ženské role vytvořily Helena Růžičková, Jaroslava Vysloužilová a především oduševněle krásná Věra Galatíková.

Vlastimil Brodský

Čekání se vyplatilo

Hlavní postavu sedláka Františka, který se brání násilné kolektivizaci vesnice a je za to potrestán, přesvědčivě vytvořil Radoslav Brzobohatý. Ten se na roli připravoval velmi profesionálně. Tři roky se čekalo na to, až se mu život více zapíše do tváře. A velmi dlouho trénoval soužití se psem, který mu v jedné z nejpůsobivějších scén filmu zachrání život.  Herec se  během natáčení seznámil i se skutečným sedlákem Františkem Slimáčkem, podle něhož byla jeho  postava napsána, a spřátelili se na celý život. Na rozdíl od filmového Františka se však Slimáček dočkal konce normalizace, ale byl prý z polistopadového vývoje velmi zklamán.

Radek Brzobohatý

Dvacet let v trezoru

Je zajímavé, že původně měla tato strhující filmová kronika více než šest hodin, poté byla sestříhána na tři hodiny a nakonec na dvě. Pár měsíců po premiéře v  roce 1969 byli Všichni dobří rodáci na dvacet let uloženi do trezoru. Dnes patří k  českým filmovým skvostům, dalece přesahující dobu svého vzniku. Jejich výjimečnost dokazuje i řada prestižních ocenění, zejména z Mezinárodního filmového festivalu v Cannes roku 1969.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová