Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ANO si chce postavit pomník; kvůli sportovní hale za 50 milionů nebudou peníze na důležitější investice, říká Svobodný. A další miliony bude stát provoz… Valmez chystá megalomanský projekt

19.05.2016
ANO si chce postavit pomník; kvůli sportovní hale za 50 milionů nebudou peníze na důležitější investice, říká Svobodný. A další miliony bude stát provoz… Valmez chystá megalomanský projekt

Foto: Svobodní

Popisek: Místopředseda Strany svobodných občanů z Valašského Meziříčí František Veverka, první zprava

ROZHOVOR Valašské Meziříčí má něco málo přes dvacet dva tisíc obyvatel. I přesto se chystá zařadit k městům s velkou sportovní halou za padesát milionů korun. Místopředseda Strany svobodných občanů a občan Valašského Meziříčí František Veverka varuje, že nejen výstavba, ale i následné provozní náklady zmrazí investice města na několik let.

Sportovní hala by měla stát v místní části Kasárny a s její realizací by se mělo začít v příštím roce. Odhadovaná cena se pohybuje kolem padesáti milionů korun, větší část by podle představ vedení města měla pokrýt dotace. Představitelé radnice hledali inspiraci pro podobu haly v několika městech. Nakonec ji našli v Bohumíně. I v té valašskomeziříčské by měly být tři sportoviště.

„Bohumín ročně na provoz své haly vynaloží deset milionů,“ upozorňuje Veverka s tím, že v případě valašskomeziříčského projektu se sice nepočítá s bazénem, ale provozní náklady se i přesto budou pohybovat řádově v milionech.

Radnice promeškala všechny dotační tituly

Veverkovi se nelíbí ani to, že město chce halu postavit, i když nemá vyřešenu revitalizaci některých sídlišť. „Bohužel, radnice promeškala všechny dotační tituly. Mezitím vyšel nový zákon o přidělování dotací na revitalizace a týká se toho, že dotovaná sídliště nesmí ležet v zátopových zónách. Dvě valašskomeziříčská sídliště v takových zónách ale jsou, takže se na ně nedostane. Odhadovaná cena pro revitalizaci jednoho sídliště je 15 milionů. Místo stavby haly se tak mohly opravit téměř dvě celá sídliště,“ myslí si místopředseda Svobodných.

Podle Veverky existují dvě možnosti, jak situaci řešit. Ve městě je totiž deset školních tělocvičen. O jejich reálném využití ale zastupitelé nic nevědí. „Jejich úprava pro konkrétní sportovní vyžití by byla určitě levnější, než zmiňovaná padesátimilionová investice. Nebo si sportovci prostřednictvím svých manažerů a členů mohou zajistit finance na realizaci sportovní haly a postavit si ji sami, jak je běžné v celé Evropě. Není možné jen natahovat ruku směrem k městu. To tady má být pro všechny, nejen pro sportující,“ uzavřel Veverka. 

František Veverka: Na výstavbu nesmyslné sportovní haly Valašské Meziříčí doplatí 

František Veverka je místopředsedou Strany svobodných občanů ve Zlínském kraji. Kromě toho je ale také valašskomeziříčský patriot, který s nelibostí sleduje, jak v jeho městě vše spěje k výstavbě monstrózní sportovní haly. Její předlohou je obdobná stavba z Bohumína. Kromě podoby pro ni zastupitelé vybrali už i umístění. Prozatím se hovoří o projektu v hodnotě padesát milionů, financování ještě není zcela zřejmé. „Sportovní hala je pro Valašské Meziříčí luxus, na který se bude dále doplácet. Bohumín ročně na provoz své haly vynaloží deset milionů,“ upozorňuje Veverka. 

Jak se nápad na vybudování velké sportovní haly na malém městě s 22 tisíci obyvateli zrodil?

Zhruba před čtyřmi lety se sportovci začali od města dožadovat vybudování haly, protože současné prostory pro sport považovali za nevyhovující. Před komunálními volbami v roce 2014 proto vzniklo politické uskupení, které si dalo za cíl halu vybudovat. Tato strana sice neuspěla, ale nápad zaujal také představitele z hnutí ANO, kteří ve volbách uspěli a jsou ve vedení města. 

Vyjádřili se k problematice sportovišť tehdy i Svobodní?

Jasně jsme před volbami deklarovali, že nápad vybudovat sportovní halu nepodpoříme, protože ji nepotřebujeme. I z toho důvodu, že nikdo nebyl schopen říci, kde hala bude stát, jak bude vypadat a zejména, jaká bude její cena.   

Teď už ale podrobnější informace jsou…

Až po dvou letech od konání voleb se podařilo vybrat alespoň místo. Na posledním jednání zastupitelstva se rozhodlo o tom, že budovat se bude v místní části Kasárny. Přibližná podoba haly už je rovněž známá, inspirace se hledala v různých městech. Nakonec její podoba bude odpovídat té z Bohumína se třemi tělocvičnami. 

Změnilo se po dvou letech a jasnějších obrysech vaše stanovisko?

Mé možnosti, jakožto člověka, který nesedí v zastupitelstvu, jsou omezené. Přesto jsem se snažil získat maximum informací a celou záležitost řešil několikrát v diskuzích na sociálních sítích. Celé ty dva roky bojuju za jiné priority. Bydlím na sídlišti, které nemá opraveny chodníky. Nejde přitom o jediné nerevitalizované sídliště ve městě. Stav komunikací pro pěší je tristní na mnoha místech, proto nerozumím nápadu stavět halu za padesát milionů korun. 

Vždyť na revitalizaci sídlišť může město získat dotaci, jak je dnes v módě.

Bohužel, radnice promeškala všechny dotační tituly. Mezitím vyšel nový zákon o přidělování dotací na revitalizace a týká se toho, že dotovaná sídliště nesmí ležet v zátopových zónách. Dvě valašskomeziříčská sídliště v takových zónách ale jsou, takže se na ně nedostane. Z radnice nám jen vzkázali, že to nejnutnější se opraví. Je ale otázka, kdy to bude. Takto přeci nelze vytvořit ideální podmínky pro spokojený život. Místo toho se bude stavět hala, aby se politici mohli předvést, jak plní předvolební sliby. Odhadovaná cena pro revitalizaci jednoho sídliště je 15 milionů. Místo stavby haly se tak mohly opravit téměř dvě celá sídliště. 

A není to tak, že hala je z nějakého důvodu skutečně potřebnější než oprava sídlišť?

Ve městě je deset tělocvičen. Nikdo z kompetentních lidí mi ale doposud nebyl schopen odpovědět, jak jsou využívány. Sportovci křičí, že mají málo místa, ale o tělocvičnách nikdo nic neví. Jde o tělocvičny škol a jejich pronájem klubům vylepšuje jejich už tak dost napjatý rozpočet. Nová hala je o tento přivýdělek připraví. Pro většinu sportů nabízí školní tělocvičny odpovídající prostor, o tom jsem přesvědčený. A pokud ne, jejich úprava pro tyto potřeby by vyšla určitě levněji, než na plánovaných padesát milionů. Zvláštní je, že na možnost lépe využít stávající prostory nikdo v zastupitelstvu neupozornil. 

Stav městské ekonomiky podle vás nedovolí jak opravu sídlišť, tak výstavbu haly?

Vedoucí finančního odboru na jednom ze zasedání Finančního výboru mluvil o tom, že stavba sportovní haly bude pro město finančně náročná. Nejen kvůli stavbě jako takové, ale z hlediska provozních nákladů. Část se samozřejmě vrátí ze vstupného a pronájmů, ale provozovat sportovní zařízení není výdělečná činnost, je to prospěšná činnost pro lidi. Město si něco podobného nyní dovolit nemůže. Stejného názoru je i auditor městských financí, který na jednání zastupitelstva upozornil na napjatost rozpočtu a výslovně nedoporučil městu velké investice. A to kromě sportovní haly plánuje vedení města výstavbu tenisové haly, opravu náměstí a řadu dalších nezanedbatelných projektů. 

Na radnici snad neberou na ekonomiku města zřetel?

Současné vedení města se řídí heslem „na všechno získáme dotace“. Otevřeně to na jednom z minulých zasedání řekl starosta Stržínek z hnutí ANO. A kvůli projektům, na které se městu nepodaří získat peníze, je ochoten se i zadlužit. Dotace nenutí lidi přemýšlet o tom, co bude s projektem za několik let. Všichni vidí momentální příležitost získat peníze a podle toho některé projekty i dopadají. Tímto stylem se všeobecně řídí hnutí ANO. Začíná to od jejich šéfa a končí na radnicích. Řada měst realizuje megalomanské stavby, které rozpočet mohutně pumpují o peníze a ty pak chybí na důležitější věci. Nehledě na to, že přijímáním dotací se město zavazuje k určitým pravidlům, které nevýhodnost často ještě prohlubují. 

Nevidíte v tom spíš snahu o budování soukromých politických pomníků?

Ano, je v tom i hodně populismu. Někteří politici se snad už třesou na to, až na hale bude pamětní deska s jejich jménem. Tito lidé se tak chovají proto, že se občané o politiku nezajímají. Ale vždy pouze do doby, než se v její blízkosti něco stane a oni si zažádají od města o peníze. Jenže těch se nedostává, protože se staví a splácí nesmyslné sportovní haly. Teprve pak až to lidem dochází. Teď to neřeší, teď vidí jen pěknou halu a nepřipouští si, že zítra na něco důležitějšího nebude. 

Sport působí preventivně proti kriminalitě mládeže. Mají si děti ve Valašském Meziříčí skutečně kde hrát? Nepotřebují tuto halu zejména ony?

Mnoho rodičů mně za to možná nebude mít rádo, protože hala samozřejmě nabídne sportování i nejmenším. Sám mám dvě malé děti. Je ale třeba se na věc dívat racionálně a stanovit si jasně, co si ještě dovolit můžu a co ne. Znovu opakuji. Máme tady deset tělocvičen. Denně chodím kolem tělocvičen ZŠ Žerotínova a obchodní akademie a věčně je v tělocvičnách tma, protože se tam nic neděje. 

Co když ale kluby budou na vybudování haly skutečně trvat?

V Evropě si sportovní kluby staví haly samy. I finanční prostředky si shání samy, ať už od sponzorů, svých členů nebo bank. Slyšeli jste někdy o tom, že by třeba v Anglii město stavilo fotbalový stadion? Ve Valmezu by s obdobným nápadem mohlo přijít třeba TJ, které by se domluvilo s ostatními kluby a společně by připravili projekt na víceúčelový stadion s plánovaným využitím pro koncerty a další podobné aktivity. To bych podpořil. Proč to ale musí řešit město? Sportovci neustále jen natahují ruku. Město tady ale nemá být jen pro sportovce. Ti mají svoje představitele a snad i schopné manažery. Sport se ve Valmezu jeví jako bezedná díra. Hokejoví Bobři jsou toho příkladem. 

Zkuste si teď tipnout, jestli hala nakonec ve Valašském Meziříčí bude stát.

Koalice má v zastupitelstvu pohodlnou většinu. Navíc výstavbu podporují i někteří opoziční zastupitelé. Jako by měli klapky na očích. Je to boj s větrnými mlýny.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová