Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z plotů ve Valašském Meziříčí zmizí pachty, zakázáno je i obtěžování hlukem. „Tyto reklamní nosiče do města nepatří,“ říká místostarostka Wojaczková

13.04.2016
Z plotů ve Valašském Meziříčí zmizí pachty, zakázáno je i obtěžování hlukem. „Tyto reklamní nosiče do města nepatří,“ říká místostarostka Wojaczková

Autor: valasskemezirici.cz

Popisek: Reklamní plachty 'každý pes, jiná ves' už ve Valašském Meziříčí definitivně patří minulosti

Rada města počátkem letošního roku schválila nařízení, které zakazuje umísťovat volné reklamní plachty na ploty, zábradlí a stromy. Nařízení nabylo účinnosti prvního dubna.

Proč radnice toto nařízení vydala?

„K právu na příznivé životní prostředí patří i estetika městského, zejména veřejného prostranství. Respektujeme právo na svobodné podnikání. To ale nemůže založit právo k hyzdění veřejného prostoru reklamními plachtami, umísťovanými mnohdy i proti vůli vlastníků plotů a zábradlí. Zakázali jsme i obtěžování hlukem, zejména reklamními tlampači umístěnými na autech. Tyto reklamní nosiče možná na vesnici nevadí, do města ale nepatří,“ říká místostarostka  Yvona Wojaczková.

Na co se nové nařízení vztahuje?

„Představme si plot a na něm dvě velké reklamní plachty. Jedna je v pevném rámu, druhá volná, připevněná několika provazy. Stavební úřad by mohl pokutovat podnikatele, který dal plachtu do pevného rámu, protože k umístění reklamního zařízení nad 0,6 čtverečního metru je třeba územní souhlas. Ale s reklamní plachtou na pár 'špagátech' nezmůže nic, protože to podle Nejvyššího soudu není reklamní zařízení – nemá konstrukční prvky," vysvětlil tajemník městského úřadu Josef Matocha a dodal: „Nařízení 1/2016, kterým se zakazuje reklama na veřejně přístupných místech mimo provozovnu, proto zakázalo některé druhy reklamních nosičů. Především jde o převěsy a plachty nepevné, z jakéhokoli materiálu, upevněné na plotech, zábradlí, sloupech nebo stromech, s výjimkou převěsů a plachet, upevněných na budovách nebo dopravních prostředcích. Podnikatelé, kteří mají zájem o umístění reklamních nosičů o ploše větší než 0,6 metru čtverečního na veřejných prostranstvích, tak musí o jejich umístění jednat se stavebním úřadem.“ 

Jak se nedostat s novým nařízením do střetu

„Informační a reklamní zařízení je panel, tabule, deska nebo jiná konstrukce. Na reklamu o ploše menší než 0,6 čtverečního metru, umístěnou mimo ochranná pásma pozemních komunikací, památkových zón a kulturních památek, není povolení stavebního úřadu zapotřebí," objasnil podrobnosti vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu Martin Horák.

Reklama o celkové ploše přesahující 0,6 čtverečního metru už ale takové povolení vyžaduje.

  • k povolení je nutný souhlas vlastníka budovy nebo pozemku, jednoduchý technický popis, nákres reklamy, zákres do katastrální mapy, souhlas sousedů; v případě kotvení reklamy do země je dále nutné doložit stanoviska vlastníků inženýrských sítí (ČEZ, RWE, CETIN, VaK a podobně (/cz.mawis.eu/mu-valasske-mezirici/)
  • při umístění reklamy v ochranném pásmu silnice I. třídy je dále potřeba stanovisko Krajského úřadu, odboru dopravy a silničního hospodářství, u silnic II. a III. třídy stanovisko Městského úřadu Valašské Meziříčí, odboru dopravně správních agend (Pavel Zukal, tel. 571 674 467, e-mail )
  • při umístění reklamy v ochranném pásmu dráhy je potřebné stanovisko Drážního úřadu, oblast Olomouc, sekce stavební, a v případě umístění na kulturní památce nebo památkové zóně (náměstí a blízké okolí) stanovisko památkáře Městského úřadu Valašské Meziříčí (Petr Zajíc, tel.571 674 654, e-mail )
  • nejčastější bude situace, kdy reklamní zařízení má být umístěno poblíž komunikace – potom bude nutné stanovisko Dopravního inspektorátu Vsetín (por. Antonín Javorek, tel. 974 680 258, e-mail )
  • reklama o ploše přesahující 8 m2 vyžaduje také vypracování projektové dokumentace a smlouvu s vlastníkem pozemku nebo budovy; lhůta pro vydání povolení stavebního úřadu je 30 dnů
  • zprovoznit legální reklamní nařízení není vůbec jednoduché; před podáním žádosti je vhodné konzultovat postup s pracovníky stavebního úřadu (Martin Horák, tel. 571 674 201, e-mail )

Úplný text nařízení o zákazů některých druhů reklamy najdete na http://www.valasskemezirici.cz/doc/1021/

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace