Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z plotů ve Valašském Meziříčí zmizí pachty, zakázáno je i obtěžování hlukem. „Tyto reklamní nosiče do města nepatří,“ říká místostarostka Wojaczková

13.04.2016
Z plotů ve Valašském Meziříčí zmizí pachty, zakázáno je i obtěžování hlukem. „Tyto reklamní nosiče do města nepatří,“ říká místostarostka Wojaczková

Foto: valasskemezirici.cz

Popisek: Reklamní plachty 'každý pes, jiná ves' už ve Valašském Meziříčí definitivně patří minulosti

Rada města počátkem letošního roku schválila nařízení, které zakazuje umísťovat volné reklamní plachty na ploty, zábradlí a stromy. Nařízení nabylo účinnosti prvního dubna.

Proč radnice toto nařízení vydala?

„K právu na příznivé životní prostředí patří i estetika městského, zejména veřejného prostranství. Respektujeme právo na svobodné podnikání. To ale nemůže založit právo k hyzdění veřejného prostoru reklamními plachtami, umísťovanými mnohdy i proti vůli vlastníků plotů a zábradlí. Zakázali jsme i obtěžování hlukem, zejména reklamními tlampači umístěnými na autech. Tyto reklamní nosiče možná na vesnici nevadí, do města ale nepatří,“ říká místostarostka  Yvona Wojaczková.

Na co se nové nařízení vztahuje?

„Představme si plot a na něm dvě velké reklamní plachty. Jedna je v pevném rámu, druhá volná, připevněná několika provazy. Stavební úřad by mohl pokutovat podnikatele, který dal plachtu do pevného rámu, protože k umístění reklamního zařízení nad 0,6 čtverečního metru je třeba územní souhlas. Ale s reklamní plachtou na pár 'špagátech' nezmůže nic, protože to podle Nejvyššího soudu není reklamní zařízení – nemá konstrukční prvky," vysvětlil tajemník městského úřadu Josef Matocha a dodal: „Nařízení 1/2016, kterým se zakazuje reklama na veřejně přístupných místech mimo provozovnu, proto zakázalo některé druhy reklamních nosičů. Především jde o převěsy a plachty nepevné, z jakéhokoli materiálu, upevněné na plotech, zábradlí, sloupech nebo stromech, s výjimkou převěsů a plachet, upevněných na budovách nebo dopravních prostředcích. Podnikatelé, kteří mají zájem o umístění reklamních nosičů o ploše větší než 0,6 metru čtverečního na veřejných prostranstvích, tak musí o jejich umístění jednat se stavebním úřadem.“ 

Jak se nedostat s novým nařízením do střetu

„Informační a reklamní zařízení je panel, tabule, deska nebo jiná konstrukce. Na reklamu o ploše menší než 0,6 čtverečního metru, umístěnou mimo ochranná pásma pozemních komunikací, památkových zón a kulturních památek, není povolení stavebního úřadu zapotřebí," objasnil podrobnosti vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu Martin Horák.

Reklama o celkové ploše přesahující 0,6 čtverečního metru už ale takové povolení vyžaduje.

  • k povolení je nutný souhlas vlastníka budovy nebo pozemku, jednoduchý technický popis, nákres reklamy, zákres do katastrální mapy, souhlas sousedů; v případě kotvení reklamy do země je dále nutné doložit stanoviska vlastníků inženýrských sítí (ČEZ, RWE, CETIN, VaK a podobně (/cz.mawis.eu/mu-valasske-mezirici/)
  • při umístění reklamy v ochranném pásmu silnice I. třídy je dále potřeba stanovisko Krajského úřadu, odboru dopravy a silničního hospodářství, u silnic II. a III. třídy stanovisko Městského úřadu Valašské Meziříčí, odboru dopravně správních agend (Pavel Zukal, tel. 571 674 467, e-mail )
  • při umístění reklamy v ochranném pásmu dráhy je potřebné stanovisko Drážního úřadu, oblast Olomouc, sekce stavební, a v případě umístění na kulturní památce nebo památkové zóně (náměstí a blízké okolí) stanovisko památkáře Městského úřadu Valašské Meziříčí (Petr Zajíc, tel.571 674 654, e-mail )
  • nejčastější bude situace, kdy reklamní zařízení má být umístěno poblíž komunikace – potom bude nutné stanovisko Dopravního inspektorátu Vsetín (por. Antonín Javorek, tel. 974 680 258, e-mail )
  • reklama o ploše přesahující 8 m2 vyžaduje také vypracování projektové dokumentace a smlouvu s vlastníkem pozemku nebo budovy; lhůta pro vydání povolení stavebního úřadu je 30 dnů
  • zprovoznit legální reklamní nařízení není vůbec jednoduché; před podáním žádosti je vhodné konzultovat postup s pracovníky stavebního úřadu (Martin Horák, tel. 571 674 201, e-mail )

Úplný text nařízení o zákazů některých druhů reklamy najdete na http://www.valasskemezirici.cz/doc/1021/

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL