Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chystají se noví Chalupáři. S Donutilem, filmaři vše vsadili na něj. Ale diváci radost nemají, prý z něj mají kopřivku. Kletba českých seriálů, píše kritička

19.08.2015
Chystají se noví Chalupáři. S Donutilem, filmaři vše vsadili na něj. Ale diváci radost nemají, prý z něj mají kopřivku. Kletba českých seriálů, píše kritička

Foto: ČT

Popisek: Miroslav Donutil v seriálu Doktor Martin, který se natáčel ve Velkých Karlovicích

O novém televizním seriálu České televize Doktor Martin jeho tvůrci mluví jako o nových Chalupářích a doufají, že dokonce překoná britský originál. Hlavního hrdinu bude hrát Miroslav Donutil. Tentokrát se nepředstaví jako obvyklý ňouma nebo smolař, ale v roli venkovského lékaře, chovajícího se v novém působišti jako slon v porcelánu. Zatímco filmaři vsadili na něj, televizní diváci tak nadšení nejsou.

Základní zápletka nového seriálu České televize Doktor Martin je založena na kontrastu různých prostředí. Kvůli tomu, že jeho hlavní hrdina přichází coby elitní lékař ze špičkového  chirurgického pracoviště v Praze do venkovské ordinace,  postupně čelí řadě problémů. K lidem se chová arogantně a vůbec nezapadá mezi obyčejné obyvatele, počíná si spíše jako slon v porcelánu a místní mu to dávají jaksepatří najevo. Atraktivitu děje zvyšují sexy učitelka (Jitka Čvančarová) a drzá sestřička (Gabriela Marcinková).  V dalších rolích účinkují například Milan Kňažko nebo Jana Štěpánková.

Co to vlastně bude?

Ačkoliv je scénář podřízen zahraničnímu formátu Doc Martin, čeští filmaři jej  byli nuceni přizpůsobit českým podmínkám. U nás například nemáme moře, kde se děj anglického originálu odehrává, a tak se muselo natáčet v Beskydech, ve Velkých Karlovicích. Tím ale nový seriál spíše připomíná  německého Doktora z hor.  Některé propagační  materiály jej zase přirovnávají k Doktorům z Počátků, vysílaném  televizí Nova. Režisér Petr Zahrádka dokonce v nadsázce říká, že to budou noví Chalupáři a doufá, že se mu společně s celým realizačním týmem podaří překonat  zahraniční originál. Navíc spoléhá na to, že Češi mají pro doktory slabost. 

Donutil bude zase prudit?

Ještě než začalo vysílání, které odstartuje v pátek 4. září,  rozpoutala se na stránkách České televize živá diskuse. Někteří její aktéři jsou  předem otráveni, že se zase natočil další lékařský seriál, jiným vadí Miroslav Donutil v hlavní roli. „Jakmile vidím pana Donutila, přepínám,“ píše například Bára na webu ČT.  A Karel dodává: „Donutil  nás bude zase prudit“. A stěžuje si, že loni ho tento herec otravoval každý den.  Aniž by ještě odvysílán první díl, Donutil vyvolává tak odmítavé reakce, že část z nich ČT musela smazat. Vlídnější nejsou ani čtenáři kulturních rubrik. Ti prý, když vidí Donutila nebo Bohdalovou, dostávají kopřivku. Slušnější diváci se zase ptají, proč není  raději vysílán anglický originál.

Britský humor versus český

Ostatně, britské seriály patří k tomu nejlepšímu, co Česká televize vysílá, viz například mnoha cenami ověnčené Panství Downton.  Navíc ČT první řadu seriálu Doc Martin již před časem uvedla, celkem už bylo natočen šest jeho řad. Ohlasy na něj byly velmi příznivé, především díky hereckému výkonu Martina Clunese, a  jeho fanoušci si pochvalovali i suchý anglický humor. Jistě bude zajímavé sledovat, jak bude anglický humor přetransformován do českého.  Podle Donutila se prý krásně potkávají.

Mirka Spáčilová viděla pilot

„Potíž tkví v typické kletbě našich seriálů, ve starosvětské drobnokresbě rázovitých figurek, která se táhne od Modravy k Počátkům a budí dojem rájů, kde se zastavil čas. Ordinace tu mají jen proto, aby bylo kde poklábosit, vypít si kávu z kelímku a zanadávat na třicetikorunový poplatek, mezitím již zrušený. Jedna operace, jedna angína, ale jinak se v zhlédnutém druhém dílu řeší opět vztahy, počínaje zájmem učitelek o nového lékaře a konče sousedskou svatbou u cimbálu. Klišé zahrnou polidštění skrze psa i sebezpytné výlevy,“ poznamenala mimo jiné známá kritička na iDnes.cz…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová