Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Energetici zachraňovali beskydskou pastvinu, jejich děti pásly ovce a lovily motýly

16.08.2015
Energetici zachraňovali beskydskou pastvinu, jejich děti pásly ovce a lovily motýly

Autor: cez.cz

Popisek: Rodinné zápolení na pastvinách

Severomoravští zaměstnanci Skupiny ČEZ prožili sobotu se svými rodinnými příslušníky na rozpálených beskydských pláních krmením oveček a poznáváním motýlů, ale především prací. Ve spolupráci s nadšenci z rožnovské organizace ČSOP Salamandr se podíleli na záchraně jedné z pastvin s množstvím chráněných druhů rostlin a hmyzu.

Dobrovolnická pomoc energetiků navazuje na projekt Valašské pastviny, který díky podpoře Nadace ČEZ přispěje k záchraně typického prvku valašské a beskydské krajiny. Zarůstání pastvin ohrožuje mnoho vzácných rostlin a zvířat, především motýlů. Projekt umožní péči o patnáct cenných lokalit v Beskydech, kde letos probíhá výřez křovin, pastva ovcemi i sečení.

„Nečekali jsme, že se podaří udělat tolik práce. Dobrovolníci měli za úkol sklidit seno z posečené louky, což nebylo vzhledem k náročnému terénu a tropickému počasí nijak jednoduché. Krátce po poledni ale bylo hotovo,“ vysekl pracantům pochvalu Martin Krupa, který měl za ČSOP Salamandr akci na starost.

Podobně nadšení byli i zaměstnanci Skupiny ČEZ a jejich rodinní příslušníci. „Lidé mohli parný den strávit na koupališti, ale rozhodli se podpořit dobrou věc. Přijeli všichni přihlášení a myslím, že všichni také odjížděli s pocitem dobře vykonané práce a příjemně stráveného dne se svými rodinami a kolegy. Viděli jsme, že naše práce má smysl, a rádi bychom v ní pokračovali,“ dodala Renata Skupníková, která má na severu Moravy firemní dobrovolnictví energetiků na starost.

Akce se uskutečnila na pastvinách u bývalé osady Skuručena mezi Čeladnou a Horní Bečvou, v nadmořské výšce kolem 800 metrů. Na dnes opuštěném území žilo dříve pět rodin a dětí bylo v chalupách tolik, že by naplnily celou jednu třídu. Dnes však tato i mnohé další pastviny zarůstají, což ohrožuje mnoho vzácných rostlin a zvířat, především motýlů.

ČSOP Salamandr z Rožnova pod Radhoštěm usiluje o zachování a šetrný rozvoj přírodního a kulturního dědictví Beskyd a okolí. Organizace se podílela například na záchraně smilkových trávníků v Beskydech, na záchraně modráska černoskvrnného na Horním Vsacku a mnoha dalších aktivitách. Na projekt Valašské pastviny letos získala od Nadace ČEZ 150 000 korun.

Firemní dobrovolnictví podporuje Skupina ČEZ od roku 2008. V rámci programu Čas pro dobrou věc si může každý zaměstnanec vybrat, jaké veřejně prospěšné organizaci nabídne své síly nebo vědomosti – letos takto energetici podpořili svou prací více než 50 neziskovek. Víkendové akce, kterých se mohou zúčastnit také rodinní příslušníci zaměstnanců, jsou letošní novinkou.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
ČEZ,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace