Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Energetici zachraňovali beskydskou pastvinu, jejich děti pásly ovce a lovily motýly

16.08.2015
Energetici zachraňovali beskydskou pastvinu, jejich děti pásly ovce a lovily motýly

Autor: cez.cz

Popisek: Rodinné zápolení na pastvinách

Severomoravští zaměstnanci Skupiny ČEZ prožili sobotu se svými rodinnými příslušníky na rozpálených beskydských pláních krmením oveček a poznáváním motýlů, ale především prací. Ve spolupráci s nadšenci z rožnovské organizace ČSOP Salamandr se podíleli na záchraně jedné z pastvin s množstvím chráněných druhů rostlin a hmyzu.

Dobrovolnická pomoc energetiků navazuje na projekt Valašské pastviny, který díky podpoře Nadace ČEZ přispěje k záchraně typického prvku valašské a beskydské krajiny. Zarůstání pastvin ohrožuje mnoho vzácných rostlin a zvířat, především motýlů. Projekt umožní péči o patnáct cenných lokalit v Beskydech, kde letos probíhá výřez křovin, pastva ovcemi i sečení.

„Nečekali jsme, že se podaří udělat tolik práce. Dobrovolníci měli za úkol sklidit seno z posečené louky, což nebylo vzhledem k náročnému terénu a tropickému počasí nijak jednoduché. Krátce po poledni ale bylo hotovo,“ vysekl pracantům pochvalu Martin Krupa, který měl za ČSOP Salamandr akci na starost.

Podobně nadšení byli i zaměstnanci Skupiny ČEZ a jejich rodinní příslušníci. „Lidé mohli parný den strávit na koupališti, ale rozhodli se podpořit dobrou věc. Přijeli všichni přihlášení a myslím, že všichni také odjížděli s pocitem dobře vykonané práce a příjemně stráveného dne se svými rodinami a kolegy. Viděli jsme, že naše práce má smysl, a rádi bychom v ní pokračovali,“ dodala Renata Skupníková, která má na severu Moravy firemní dobrovolnictví energetiků na starost.

Akce se uskutečnila na pastvinách u bývalé osady Skuručena mezi Čeladnou a Horní Bečvou, v nadmořské výšce kolem 800 metrů. Na dnes opuštěném území žilo dříve pět rodin a dětí bylo v chalupách tolik, že by naplnily celou jednu třídu. Dnes však tato i mnohé další pastviny zarůstají, což ohrožuje mnoho vzácných rostlin a zvířat, především motýlů.

ČSOP Salamandr z Rožnova pod Radhoštěm usiluje o zachování a šetrný rozvoj přírodního a kulturního dědictví Beskyd a okolí. Organizace se podílela například na záchraně smilkových trávníků v Beskydech, na záchraně modráska černoskvrnného na Horním Vsacku a mnoha dalších aktivitách. Na projekt Valašské pastviny letos získala od Nadace ČEZ 150 000 korun.

Firemní dobrovolnictví podporuje Skupina ČEZ od roku 2008. V rámci programu Čas pro dobrou věc si může každý zaměstnanec vybrat, jaké veřejně prospěšné organizaci nabídne své síly nebo vědomosti – letos takto energetici podpořili svou prací více než 50 neziskovek. Víkendové akce, kterých se mohou zúčastnit také rodinní příslušníci zaměstnanců, jsou letošní novinkou.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
ČEZ,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace