Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vládo, ber v úvahu naše názory, vyzývají jednohlasně starostové Slovácka, kterým došla trpělivost. Zpunktoval to senátor Valenta. Zmůže něco?

14.04.2015
Vládo, ber v úvahu naše názory, vyzývají jednohlasně starostové Slovácka, kterým došla trpělivost. Zpunktoval to senátor Valenta. Zmůže něco?

Foto: Archiv I. Valenty

Popisek: Senátor Ivo Valenta se starosty.

Senátor Ivo Valenta uspořádal před pár dny setkání všech slováckých starostů a starostek. Výsledkem jejich plamenné diskuze je vytvoření výzvy pro vládu a parlament. Čtěte její znění.

V uherskohradišťské Redutě se sešly desítky starostů z celého Slovácka. Představitelé měst a obcí se totiž účastnili akce nazvané Setkání starostů ze Slovácka, které uspořádal senátor a podnikatel Ivo Valenta.

Zaznít musí i kritika. Sem s ní!

Politik je rád, že byla – dle jeho slov - zahájena tradice společného setkávání a spolupráce, jejímž cílem bude především pomoc regionu Slovácka. „Rád bych, aby na těchto akcích zaznívaly především důležité dotazy, podněty, ale také například starosti a zkušenosti, které zástupci obcí a měst mají. Často se totiž jedná o záležitosti, které jsou pro řadu míst společné a je třeba pro ně najít vhodné řešení,“ uvedl senátor Ivo Valenta.

Již první setkání podle něj přineslo celou řadu podnětů, ke kterým se vyjadřovali pozvaní hosté. Mezi nimi například Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra pro státní službu, který informoval o novém služebním zákonu, dále Jozef Regec, šéf senátního podvýboru pro sport, který řešil zejména otázku financování sportovních klubů. Svou trochou do mlýna přispěl i Zdeněk Sita, který starosty seznámil s možnostmi čerpání evropských dotací pro jednotlivé obce.

V Praze musí brát ohled na názory z regionů

Nejdůležitějším výstupem byla dohoda všech účastníků a účastnic na vytvoření takzvané Slovácké výzvy. „Jedná se o apel na vládu ČR i parlament, aby při svém rozhodování braly v úvahu legitimní postoje a názory představitelů samospráv, které zastupují zájmy občanů, žijících na Slovácku,“ vysvětluje senátor a dodává: „Pouze zodpovědně vedený dialog totiž může posunout kvalitu života v jednotlivých obcích a městech, respektive v celé České republice, na kvalitativně vyšší úroveň“.


Text „Slovácké výzvy 2015“ přijaté na setkání starostů ze Slovácka:

Preambule:
Na základě iniciativy Ivo Valenty, senátora Parlamentu ČR, se sešli 1. dubna 2015 v Uherském Hradišti představitelé měst a obcí z regionu Slovácko. Společně diskutovali nad aktuálními otázkami, souvisejícími s  problematikou výkonu státní správy a samosprávy. Zabývali se rovněž oblastí sportu a dotačními programy EU v letech 2014 až 2020. Výsledkem bohaté diskuze je apel směřovaný na představitele vlády a parlamentu, aby se zvýšenou pozorností věnovali otázkám, které jsou důležité pro kvalitní a efektivní výkon samospráv v naší zemi.

Účastníci setkání konstatují:
1. Samospráva musí být pro centrální orgány trvalým a rovnocenným partnerem. S velkou pozorností a současně obavou sledujeme posilující tendence státu přenášet bez sjednaného koncensu další povinnosti na samosprávy, přičemž v mnohých případech se tak děje bez potřebných finančních kompenzací.
2. V rámci státní kontroly čerpání evropských dotací dochází opakovaně k nelogickým situacím, kdy je vyžadováno vracení části poskytnutých dotací i v těch případech, kdy došlo k naplnění očekávaných přínosů z realizovaných projektů.
3. V oblasti vytváření nové koncepce státní podpory sportu preferujeme zvýšenou podporu tzv. malého dobrovolnického sportu v našich obcích a městech a očekáváme, že k této prioritě stát nastaví i odpovídající formu financování.
4. Našim společným cílem je, aby obce a města přispívaly k posílení konkurenceschopnosti naší země, růstu zaměstnanosti, k prosazení klíčových investic v oblasti zdravotnictví, sociálních věcí, školství a dopravy, ale také k rozvoji cestovního ruchu a péči o kulturní dědictví.
5. Pro naplnění našich cílů se chceme zasadit o to, aby obce a města měly dostatek svobody pro uplatnění svého práva na samosprávu a zároveň měly vytvořeny dlouhodobě stabilní ekonomické podmínky pro svůj rozvoj.

Apelujeme na vládu ČR i parlament, aby při svém rozhodování brala v úvahu legitimní postoje a názory představitelů samospráv, kteří zastupují zájmy občanů, žijících na Slovácku. Jenom odpovědně vedený dialog může posunout kvalitu života v našich obcích a městech, ale také v celé České republice na kvalitativně vyšší úroveň. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš