Zemřelo kvůli chybám policie při střelbě v Uherském Brodě víc lidí, než muselo? Mluvili jsme s policistou, který si odkroutil své: Povím vám, jak je to doopravdy
03.04.2015
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, ilustrační foto
Šílený střelec, který v Uherském Brodě zastřelil osm lidí a pak sám sebe, rozpoutal mimo jiné diskuzi, zda je policie na takovéto zásahy připravena a co proti nim dokáže udělat. Vyzpovídali jsme dlouholetého policistu Jana V. z Pardubic, který je sice již ve výslužbě, ale prozradil nám, jak to doopravdy u policie chodí a jak to tedy nejspíše probíhalo i při zásahu proti šílenému střelci v Brodě.
Odbor vnitřní kontroly Policie ČR totiž v minulých dnech zveřejnil podrobnosti k zásahu v Uherském Brodě, kdy podle výsledků chyboval operační důstojník. „Stal se obětním beránkem. Je to neskutečně sporná situace. Když by to rozhodl jinak a skončilo by to třeba ještě větším malérem, bylo by to rovněž na něm. On je totiž ten, který přivolává policisty na místo, úkoluje je a je velitelem zásahu. A to až do doby, než to převezme někdo jiný,“ popisuje roli operačního důstojníka. Rozporuje tak slova Michaely Hýbnerové z Odboru vnitřní kontroly Policejního prezidia, která na tiskové konferenci uvedla, že operační důstojník převzal pravomoc rozhodnout o zákroku, aniž by měl příslušná oprávnění. „Pokud nebyl v tu dobu jmenován jiný velitel zásahu, dělal jen svou práci,“ uvedl. V době, kdy operační důstojník rozhodl o tom, že se nezasáhne, byla na místě policejní hlídka a vedoucí a zástupce vedoucího z místního oddělení.
Obětní beránek bude potrestán
Operační důstojník však podle našeho policisty bude zcela jistě potrestán. „Ale skutečně jen jako ten pomyslný obětní beránek. Třeba mu na tři měsíce sníží plat, ale k soudu to rozhodně nepůjde,“ uvedl.
Podle Hýbnerové se muži i přes zákaz operačního důstojníka připravovali dál na zákrok a připravili si dlouhé zbraně a vesty. „Je mi záhadou, kde by obyčejná hlídka z Uherského Brodu vzala dlouhé zbraně. Ať už samopaly, nebo brokovnice. Tím nikdy hlídky nedisponovaly!“ řekl náš policista.
Zákrok je rozporován především kvůli tomu, zda nemohli postřelení přežít, kdyby hlídka zasáhla včas. Podle policistů však střelec policii oznámil, že drží rukojmí, kteří nejsou zraněni. Muži zákona tak zahájili vyjednávání a čekali na příjezd zásahové jednotky z Brna.
S pendrekem hlídali křižovatku, teď před nimi stál vrah
„Po bitvě je každý generál. Nelze teď soudit, jak se hlídka, která byla na místě první, zachovala. Nikdo nemohl vědět, do čeho jde. Policisté, kteří doteď tak maximálně s pendrekem hlídali křižovatku, když nešly semafory, či řešili drobné krádeže, byli postaveni před případ, který nikdy nezažili. Samozřejmě, že prošli psychologickými testy, nejrůznějšími tréninky, ale nikdy nezažili vraha, který vystřílí hospodu. Na to se nelze připravit,“ zastává se mužů dlouholetý policista. „Až takovýto případ jim třeba ukázal, že nejsou schopni zastávat takto náročnou práci, že je svazuje strach a nejsou schopni zasáhnout,“ dodává s tím, že ho doslova vytočily řeči o tom, že jsou za to nasadit životy placeni.
„Placeni, placeni... Jsou to kluci či muži jako každý jiný člověk, který se bojí o svůj život. A hlavně měli nějaké informace, kterých se drželi. A upřímně, je to s nimi stejné jako s vojáky, ty si tady na ně také jen hrají, cvičí se, ale když přijdou do války, jsou vesměs překvapeni,“ dodal.
Nejsme v Los Angeles ani Las Vegas
A nějaká kritika vnitřních předpisů ohledně předávání si velení zákroku? Ani s tou náš policista nesouhlasí. „Je to zkrátka tak, že je nutné pouze poslouchat velitele zásahu. Ten se může v průběhu zákroku několikrát změnit, obzvláště u takto neobvyklých případů.“ Změna prý není nic divného.
„Takováto událost se stane jednou za sto let, nikdo neměl se zákrokem zkušenosti. Nejsme v Los Angeles či Las Vegas, kde vědí co a jak, vědí, co dělat. Tady je to precedens pro někdy příště, nedej bože, bude-li se to opakovat,“ podotkl s tím, že víc zkušeností má samozřejmě zásahová jednotka, ale ta na místo dorazí vždy až poté, vyzve-li ji hlídka.
Rukojmí na záchodě? Třeba byl v bezpečí
Policista Jan nevytýká svým bývalým kolegům v uniformě ani to, že z toalety nevysvobodili muže, který po celou dobu komunikoval s městským úřadem a který si poté stěžoval na to, že jej tam policisté nechali dlouhé dvě hodiny. „To jsou opět teorie! Nikdo neví, jak to skutečně bylo, zda bylo jediným řešením riskovat životy pro jeho záchranu. Policisté přeci mohli vědět to, že je v bezpečí. To vědí jen oni, na základě rozhovoru se střelcem při vyjednávání,“ podotkl s tím, že opět o postupu asi rozhodoval operační důstojník. „A je to pořád dokola, každý by zareagoval jinak, ale těžko teď říct, co bylo a nebylo správně,“ uzavřel.
Šílený střelec vtrhl do restaurace Družba v Uherském Brodě 24. února po poledni a začal bezhlavě střílet do lidí. Celkem osm lidí zemřelo, on sám se po vyjednávání s policií zastřelil. Zachránilo se dalších osm lidí, kteří dokázali utéct zadním vchodem, jedna z žen utrpěla těžká zranění a jeden muž přežil díky tomu, že se před obědem rozhodl jít na toaletu. Manželka šíleného střelce je od jeho činu na psychiatrii.
Vendula Kvochová
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová