Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Paradox. Starostu kritizují, že nežádá o dotace a peníze investuje

11.04.2013
Paradox. Starostu kritizují, že nežádá o dotace a peníze investuje

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Kritika z řad opozice se spustila na starostu obce Huštěnovice na Uherskohradišťsku. Opozici se nelíbí to, že na obecním účtu ubyly peníze a starosta Aleš Richtr (KDU-ČSL) se nesnaží získat pro obec peníze z dotací.

Richtr se brání tím, že investoval do obecního majetku a snížil náklady na provoz úřadu. „Za poslední rok a půl jsme dostali jen padesát tisíc korun od Zlínského kraje. To je tristní,“ řekla zastupitelka Ivana Šimoníková (SNK). Podle ní není problém v tom, že by starosta nebyl v žádostech o dotace úspěšný, ale v tom, že o peníze vůbec nežádá a k investicím používá jen peníze, které ušetřila obec. Zatímco v roce 2010 bylo na účtu 21 milionů, teď je jich o osm méně.

Peníze, které z účtu zmizely, šly ale podle Richtra na opravy obecního majetku, o který se předchozí vedení obce dostatečně nestaralo. „Mít příliš mnoho peněz na účtu není rozumné. Když přijde inflace, peníze se znehodnotí. Lepší je nejméně polovinu ročního příjmu investovat,“ je přesvědčen starosta. Jestli se investuje z obecního nebo z dotací, není podle něj důležité. 

Investice do státních dluhopisů 

Takového přístupu se část zastupitelů už dřív zalekla. Proto se rozhodli investovat do nákupu státních dluhopisů. „Kritizovat minulé vedení za to, že nepečovalo o obecní majetek, je myslím trochu silná káva,“ podotkl místostarosta Hynek Pres (ODS).

Jeho oponent Richtr vnímá pro změnu jako přehnanou kritiku, že ignoruje dotace. „Od zastupitelů jsem zatím nedostal žádný použitelný projekt. Žádost o dotaci je velmi náročná a teď navíc nejsou žádné tituly, které by byly pro nás vhodné,“ uvedl na svou obranu několik argumentů starosta Huštěnovic.

Za svůj úspěch ve funkci považuje zřízení měřiče rychlosti, rekonstrukci autobusových zastávek, likvidaci černých skládek nebo zřízení obecního muzea. Letos chce obec opravit střechu úřadu, zrekonstruovat chodníky a vyměnit elektroinstalaci ve škole.  

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace