Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vypadáte, jako když jdete bojovat za Porošenka na Ukrajinu! Fotka s Babišem, kterou dal Chovanec na Facebook, rozesmála i jeho kamarády, koukněte

18.03.2015
Vypadáte, jako když jdete bojovat za Porošenka na Ukrajinu! Fotka s Babišem, kterou dal Chovanec na Facebook, rozesmála i jeho kamarády, koukněte

Autor: Facebook

Popisek: Politici ve vojenském

Od pondělí do čtvrtka minulého týdne pokračoval převoz vojenského materiálu z areálu muničních skladů u Vrbětic na Zlínsku do armádního skladu v Květné na Svitavsku. O víkendu do Květné přijelo deset nákladních aut, která vezla přes 60 tun raketového paliva firmy Bochemie. Tento materiál se bude navážet i tento týden, řekl ČTK šéf muničního skladu v Květné Vojtěch Pražan.

Celkový počet kamionů, který by měl s nákladem munice opustit Vrbětice, policie odhaduje na 350 až 400. Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušnin. Firmy zatím munici vozily k zákazníkům. 

Armádní sklad v Květné má sloužit jen jako záložní sklad pro potřeby firem, které neměly kam jinam materiál odvézt. Měl by tam zůstat do doby, než si firmy najdou odvoz k zákazníkovi nebo jiné sklady. Firmy nemají nájemní smlouvy na Květnou uzavřené údajně kvůli vysoké ceně. 

Vrbětice navštívil Babiš i Chovanec   

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. 

Zde byli oba politici ještě v civilu...

„Byl jsem překvapen tím počtem vojáků a policistů a hasičů, ale je to skutečně nevídaná katastrofa," komentoval dnes Babiš svůj dojem z Vrbětic. Původně se přitom proti požadavku ministra vnitra Milana Chovance postavil a požadoval podrobnou analýzu financování. Navýšení o 47 milionů korun v prvním pololetí má podle Babiše jít především na proplacení přesčasů policistů a hasičů. Pokrýt má například také náklady na pohonné hmoty nebo jídlo. Ministr financí pak vyjádřil přesvědčení, že se odvoz munice z místa urychlí, a náklady by se tak ve druhém pololetí mohly snížit.

Proplacení nákladů bude vyžadovat i obrana

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že vláda je připravena sanační práce financovat i nadále. Zbavit se rizika, které představuje nevybuchlá munice, podle něj může trvat několik měsíců až let.

Stejně jako ministerstvo vnitra bude požadovat proplacení nákladů spojených s událostmi ve Vrběticích i ministerstvo obrany. „Připravujeme vlastní materiál do vlády, kolik činí náklady ministerstva obrany na vojáky ve Vrběticích a zprovoznění (muničního skladu) v Květné," sdělil ČTK Pejšek. Dodal, že náklady bude chtít úřad stejně jako ministerstvo vnitra proplatit. Materiál, který dnes schválila vláda, se týká pouze policie a hasičského záchranného sboru.

Po druhém výbuchu začala sklad hlídat armáda, do akce vyslala několik vojáků s technikou. Jen za stravování a zprovoznění Květné muselo ministerstvo a armáda zaplatit několik milionů korun.

Vyskladňování areálu začalo 2. února

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, zabývá se jimi speciální tým policejního prezidia. Na místě pracují také pyrotechnici a policisté z různých krajů.

Vyskladňování areálu začalo 2. února. Trvat by mělo několik měsíců. Celkový počet kamionů, který by měl s nákladem munice opustit Vrbětice, policie odhaduje na 350 až 400. Část materiálu je převážena také do skladu v Květné na Svitavsku, který kvůli tomu úřady znovu otevřely.

Lidé se baví

Milan Chovanec dal na Facebook svoji fotku s Andrejem Babišem při návštěvě Vrbětic. Vysloužil si spíše posměšné komentáře:  Babiš vypadá běžně jako přiblblý, ale v té helmě to ještě umocňuje. Koblíhář do čela armády!! Ihned!, napsal Karel Novák. Milane, v této sestavě podá Putin demisi, přidal se jistý Pavel Kellner, zřejmě Chovancův známý. A korunu tomu dal Ivan Šimáček: Vypadáte, jako když jdete bojovat za Porošenka na Ukrajinu…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace