Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

R55 chceme, volají starostové na Slovácku. Budou jednat s ministry

09.04.2013
R55 chceme, volají starostové na Slovácku. Budou jednat s ministry

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Starostové Uherského Hradiště, Starého Města a Kunovic spolu se zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připomněli sobě i veřejnosti, že deklarace z roku 2009 stále platí. To znamená, že města i obce na Slovácku, stejně jako ŘSD chtějí dostavbu rychlostní silnice R55.

Přestože peníze na přípravu stavby jsou, realizace v posledních měsících ustrnula. Mimo jiné kvůli nedořešeným výkupům pozemků, ale především kvůli sporům s ekologickými aktivisty. Aby se věci opět daly do pohybu, sejdou se ještě toto jaro starostové a investor s ministry dopravy a životního prostředí.

Projekt R55 v Pomoraví je částí budoucí spojnice mezi Olomoucí a Břeclaví. Rychlostní silnice má někde nahradit silnici I/55 a odvézt dopravu, zejména pak kamiony z centra měst.

„R55 výrazně odlehčí provoz ve městě, díky ní se zbavíme smogu i hluku a v centru bude navíc bezpečněji,“ řekl starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský (ODS). „Chceme proto obnovit všechny administrativní přípravy na její dostavbu,“ dodal. Rychlostní silnice podle něj zlepší v regionu dopravní obslužnost a pomůže tím rozvoji podnikání.

Ekologové stavbu brzdí

S ministry by na schůzce chtěli starostové mluvit především o tom, jak vyřešit problém, který nastolili ochránci přírody. Ti zatím stavbu R55 zbrzdili. V některých místech, kterými má procházet, jsou totiž chránění živočichové a organizaci Děti Země se už podařilo prosadit změnu plánu stavby v Břeclavi a také vyhrát soudní spor týkající se úseku mezi Babicemi a Starým Městem. V lokalitě se vzácnými obojživelníky už nemá platit původní výjimka a stavět se tam nesmí. Proti rozsudku se ale investor odvolal a nyní chystá studii o vlivu stavby i provozu silnice na okolní přírodu.

Podle šéfa zlínské pobočky ŘSD Karla Chudárka je ale nesmysl, aby se naplánovaná trasa nové cesty měnila. „Nesmírně by to celý projekt prodražilo a jeho realizaci zpozdilo třeba o dvacet let,“ řekl Chudárek. Naopak nová iniciativa starostů i to, že do debaty zapojí ministry, může podle něj celou věc postrčit dopředu. 

„Od věci by nebyla ani petice zdejších obyvatel, kteří už roky na R55 čekají,“ navrhuje předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě a bývalý hejtman Libor Lukáš (ODS).

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace