Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„K čemu je policie, když se posere,“ píší rozzlobení čtenáři. Chcete viníky? ptá se expert: Langer, John, Kubice, Kalousek, Chovanec. A mluví o samých malérech...

03.03.2015
„K čemu je policie, když se posere,“ píší rozzlobení čtenáři. Chcete viníky? ptá se expert: Langer, John, Kubice, Kalousek, Chovanec. A mluví o samých malérech...

Foto: Vláda ČR

Popisek: Pieta v Uherském Brodě

Ačkoliv Generální inspekce bezpečnostních sborů teprve zahajuje své šetření postupu policie během masakru v Uherském Brodě, veřejnost, ale i bývalí a současní policisté mají jasno: Dvojice policistů, kteří na místo činu v Družbě dorazila jako první, svůj zákrok takticky, ale i morálně nezvládla. Vinu ovšem za to nesou politici.

Po prvních výstřelech muži zákona rychle utekli - ačkoliv byli vybaveni neprůstřelnými vestami a od lidí, kterým se podařilo z Družby utéci, věděli, že pachatel je jen jeden starý důchodce, a nechali vraha, aby své oběti v klidu dorazil ranami do hlavy. Svědectví o tom přinesla TV Prima, která citovala kuchařku z restaurace. Ta uvedla, že kdyby policejní zásah probíhal jinak, mohli někteří lidé střelbu Zdeňka Kováře přežít. Vrah totiž střílel i potom, co policisté z místa utekli. Ministr vnitra Milan Chovanec se zatím zasahujících policistů zastává, i když už i on začíná volat po řádném vyšetření zásahu Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS). Naposledy to prohlásil v neděli v diskuzi na TV Prima.

Dříve do akce i bez neprůstřelných vest

Chovanec je ale zatím jeden z mála, kteří si to myslí. „Naše policejní generace byla jiná. Můj kolega z Prahy 1 třeba sám pronásledoval obzvlášť nebezpečného pachatele přes zdi a dvorky Malé Strany, až ho nakonec dopadl a po boji zpacifikoval na zahradě americké ambasády, kam se oba dostali nenápadně i přes její střežení námořní pěchotou. A to neměl ještě ani po nástupní škole. Byl z toho sice mezinárodní skandál, ale dobrý policajt prostě jde po pachateli jako vlčák. Tím spíše, když je šance zachránit nějaké rukojmí,“ říká bývalý policista Jiří Plachý z Prahy s tím, že tehdejší selhání ostrahy ambasády USA v Praze Američané dodnes všem novým zaměstnancům připomínají jako závažné bezpečnostní selhání systému. Zároveň však připomíná, že při současném stupni výcviku se policisté opravdu těžko mohou pustit do střeleckého souboje. „Ten chlap ve svém volném čase chodil na sebeobranu a závodně střílel, takže na tom byl lépe než většina jeho i třeba déle sloužících kolegů,“ dodává Plachý. Jak dodal, pokud se tak stane, připomíná těžké policejní ztráty. „Vzpomeňte na přestřelku v tramvaji v pražských Nuslích, při které dva kluci z pohotovostní motorizované jednotky zastřelili ozbrojeného vraha. Jeden četník tam ale zůstal a druhý byl těžce zraněný.“

Také bývalý elitní policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOZ), který si kvůli svému současnému povolání nepřál být jmenován, redakci potvrdil, že dříve se policisté nebáli více chodit do ozbrojených střetů. „Za našeho šéfa Jirky Gregora jsme sami zatýkali zločinecké organizované gangy, na které se dnes posílají zásahovky nebo URNA. Čím více lidí o akci předem ví, tím je větší riziko předčasného prozrazení. A tehdy informace z URNY jenom tekly,“ říká policista pracující dnes jako kontraktor na Blízkém Východě. 

A pak se mají postavit skutečnému ozbrojenci...

Všichni oslovení policisté se ale shodují na tom, že za nedostatečnou úrovní řadových českých policistů může i fakt, že dnes k ní už nastupují i ti, co v životě předtím neviděli zblízka zbraň jinak, než v počítačové hře a nesloužili předtím v armádě. „Co mohou umět? Na nástupní škole je naučí leda jen tak teorii. Vždyť je po nástupu musejí posílat aspoň na týden k dělostřelcům do Jinců na výcvik v pochodování, zlepšení fyzičky a základním dovednostem jako je orientace v terénu, přesuny a tak. A pak se mají postavit skutečnému ozbrojenci, ne jen chudákovi v rezaté škodovce, co překročil rychlost o 10 kilometrů,“ shrnuje za všechny Jiří Plachý.

Řadových policistů se naopak zastává bývalý příslušník PMJ Zdeněk Buřič na svém blogu. „Za dobu mé služby na PMJ Praha jsme měli jednoho bojaře, který dlouhodobě a systematicky prosazoval výcvik na situaci AS (Active shooter). Měl všechno, zpracované koncepce, metodiku, ale všude byl odmítnut. Chcete viníky? Nechoďte po řadových policistech, jděte jméno po jménu funkcionářů, kteří jej (a nejen jej) odmítali…Myslíte, že 25 nebo 50 nábojů měsíčně nebo čtvrtletně je dost, aby se člověk se zbraní choval jako profesionál? A to jsem zažil i dobu, kdy nebyly peníze na náboje a proto se střelba jen předstírala na sucho. Groteska? Ne, realita české policie! A pojďme ještě dál... vedoucí oddělení vás na výcvik kolikrát ani nepošle, protože nemá, koho by postavil do služby,“ píše Buřič.

Vybavení policie je katastrofa

Kritická je podle něj i vybavenost strážců zákona. „Vybavení policie je katastrofa. Požádal bych všechny občany, kteří namítají, „měli neprůstřelné vesty“, aby se postavili do řady a jednomu po druhém dám rád vyzkoušet naše policejní neprůstřelné vesty. Nejenže jsou některé průstřelné, ale když si je nasadíte, tak v tu chvíli je z vás nemotorný, neohrabaný medvěd, který ani nedá natažené ruce k sobě, natož aby v nich držel zbraň. Svého času jsem to já i mnoho mých kolegů, řešil tak, že jsem si prostě vybavení, včetně lehké podkošilové vesty s mnohem větší balistickou ochranou kupoval ze svého,“ trefuje se do vybavení, za něž nese odpovědnost policejní prezident, Buřič.

Samostatnou kapitolou jsou podle něj ale i zbraně, kterými jsou řadoví policisté vybaveni. „Proč nestříleli na koukající hlavu zpoza pultu? Zkuste si vzít do ruky CZ 75 D Compact, pod palbou zamířit na vzdálenost 10m a trefit terč o velikosti hlavy. Tohle dokáže jen profesionál s alespoň týdenním pravidelným výcvikem. Dlouhé a přesnější zbraně z mnoha důvodů na ulici nedostanete. A když už jo, zase jsem mnohokrát slyšel něco o „demonstraci moci a síly", policejní „šikaně" a podobně. A krycí palba?? Přátelé, uvědomte si, že policista je vybaven jen dvěma zásobníky o 14 nábojích. 28 včeliček je sakra málo pro jakoukoliv krycí palbu. Mít jich více u sebe?? Drahé, ano drahé,“ kritizuje škrty v rozpočtu policie, které možná zavinili smrt lidí v Brodě, Buřič.

Všichni policejní funkcionáři, kteří přijali za svou tzv. Langerovu reformu

A viníci? Podle Buřiče to jsou všichni policejní funkcionáři, kteří přijali za svou tzv. Langerovu reformu. „Velkou vinu nese generál Červíček, který přistoupil na snižování počtů panu Kubicemu, vinu nese i plukovník Lessy, který nezastavil delimitaci cizinecké policie a další funkcionáři prezídia, kteří přistoupili na delimitaci cizinecké policie. Což je také časovaná bomba, která už tiká. To ministr vnitra Kubice navrhoval omezit počet vrtulníků LS o polovinu, rozpočet Letecké služby o polovinu a počet létajícího personálu také o polovinu. Protože by tím papírově ušetřili. Životy tehdy nikoho nezajímaly. Dodnes mám tyto podklady u sebe, dodnes mě fascinuje, jak se nikdo nepozastavil nad „odbornými“ zprávami Kubiceho komise,“ je rozhořčený Buřič a svůj příspěvek na blogu uzavírá: „Chcete viníky? Zde jsou, a to píši s plným vědomím a odpovědností. Langer, John, Kubice, Kalousek, Chovanec. Naprostá politická odpovědnost. Tady máte důsledek škrtů, které se neprojeví hned, ale až s větším průserem. Vážení občané, vy, resp. vaši zákonodárci připustili, že je na ulici sice o 8000 policistů méně, ale místo původních osmi máme 14 krajských ředitelů a ředitelství.“ 

Vyhodit zbabělce, zuří lidé

Jestli je kritika bývalých mužů zákona ještě slušná a konstruktivní, internetový vox populi - tedy hlas lidu - je vůči činnosti místní policie v Uherském Brodě striktně negativní. „Ty dva geroje ihned postavit mimo službu, policejní prezident, ministr vnitra okamžitě odchod! K čemu je policie, když se posere? K čemu je výcvik, výběrová řízení na zbraň takovou, střelecký trénink? Když si akorát mohli vyměnit bielizeň. Sračky. A oproti nim dva mladý frajeři, kteří si zachránili život židlí. Věřím, že pokuty vybírat a prudit při kontrole umí velmi dobře a mají kázeňské pochvaly,“ je tvrdý k postupu policie Miloš Hlávka z  Města Libavá.

„Obyčejný lidi opět zaplatili životem za neschopnost policie,“ myslí si Jan Šruta z Bíliny. „Odešli hrát pingpong s plácačkama nebo si dát šlofíka a hodit slintu na okýnko služební Octavie, což uměj nejlíp. Nedej Bože pacifikovat vyšinutýho jantara s bouchačkama!“ tvrdí další Severočech Petr Kos z Varnsdorfu.  S ním souhlasí i Miroslav Bažant z Hradce Králové: „ V českým policajtovi se drsný Harry probudí zřejmě pouze při silniční kontrole, když vám najde prošlou lékárničku,“ soudí Bažant.

S ohledem na aktuální skandál se zmlácením už spoutaného muže skupinou policisty ze Slaného, který nyní hýbe veřejností, je trefný i názor Pavla Kašpara z Prahy: „Hlavně že někteří policisté člověka který leží na zemi - i když je to grázl - zmlátěj pomalu do bezvědomí. Každým coulem hrdinové,“ myslí si Kašpar.  „Že se náhodou ve službě nacházeli hned dva uniformovaní zbabělci, to byla pro hosty pouze osudová smůla, ale jestliže ministr vnitra Chovanec řekne, že nepochybili, tak to volá až do samého nebe. Je zcela jasné, že šílenec bez nejmenších překážek popravoval po jejich „strategickém ústupu" ležící raněné doslova pod policejním dozorem,“ soudí David Lelovitz z Králova Dvora u Berouna.

Celou diskuzi trefně uzavírá Jiří Brabec z Prahy 4: „Za takový přístup oba policisty propustit, bohužel je to tak - policie má nasadit vlastní život a ne tam nechat živé lidi,“ je nekompromisní Brabec.

Politici pryč!

Ačkoliv se tedy na adresu policie v souvislosti se zásahem v Uherském Brodě občas někdo vysloví pozitivně, policejní bafuňáři a politici jsou prakticky jednomyslně odsuzováni. „Nezlobte se, ale Chovanec je normální pako, vůbec nechápu, co dělá na ministerstvu vnitra,“ myslí si třeba Severočech Jan Šruta.

„Co ale můžeme čekat od ministra, který byl do funkce jmenován za to, že udal své kumpány za schůzku s prezidentem, na které se svým slovem zavázal, že o ní před medii pomlčí. Teď hraje se svými borci vtipně o své jidášské křeslo ve vládě. Hanba, hanba, jsem napjat, jak zareagují čestní poslanci a senátoři!“ doplňuje ho Středočech Lelovitz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Petr Blahuš