Ministr kárá starostu. „Pantáta z vlády si přihřál politickou polívčičku, tenhle Hurvajs je placenej z našich daní,“ zní hlas lidu o tragédii v Brodě a politicích okolo
27.02.2015
Foto: Facebook
Popisek: Milan Chovanec si chválu nevysloužil.
Snad každý, kdo sledoval vysílání České televize bezprostředně poté, co se v Uherském Brodě odehrál největší masakr v historii Česka, zaregistroval sympaticky vystupujícího, lidoveckého starostu obce Patrika Kunčara. Byl jedním z mála, kdo veřejnosti podal nějaké konkrétní informace. Ty byly o to unikátnější, že mohl čerpat z očitého svědectví. Manžel jeho asistentky byl totiž mužem, který útok vraha přežil díky tomu, že odešel na záchod.
Starosta si dovolil postěžovat, že policie ho vůbec neinformovala a nebýt právě jeho asistentky, která měla informace z první ruky, vůbec by netušil, co se v Brodě právě stalo za děsivou tragédii.
Čtěte také:
Jenže ministr vnitra Chovanec kritiku starosty odrazil výsměchem na jeho adresu. Dokonce označil jeho údajnou upovídanost za jedno z rizik policejního zásahu a dodal: „Profesionální terorista by nad takovým online zdrojem zaplesal.” Tento výrok byl o to absurdnější, že jednu z mála informací, kterou Chovanec na místě tragédie podal, bylo sdělení, že se nejedná o teroristický útok.
Opět vrtěti psem?
Jen co se zpráva o ministrově kritice objevila v médiích, vyprovokovala veřejnost k ostré kritice.
Naprostá většina lidí se staví na stranu starosty a Chovancovi dává pořádně na frak. Pozorní čtenáři si všímají, že zatímco starosta se snažil získat informace, televize ztrácela čas tím, že více informovala o tom, že ministr přiletí helikoptérou, poté v přímém přenosu zaznamenala příjezd jeho kolony. A shodli se na tom, že kdyby tam vůbec nebyl, nic by se nestalo. Někteří se také domnívají, že jde o klasickou metodu, jak odvrátit pozornost od zásadního problému, známou jako „vrtěti psem“, a ptají se, zda není vinou policie, že masový vrah měl zbrojní pas. Ostatně, brzy nato se Chovanec zamýšlel, zda u nás není příliš mnoho zbraní. Je typické, že takové otázky si politici kladou vždy až poté, co k něčemu dojde. Jako jeden z příkladů diskutující uvádějí skandály kolem muničních skladů.
Tenhle Hurvajs je placenej z našich daní
Z vášnivých diskusí je také zřejmé, že Češi jsou již alergičtí na věčné prázdné mlžení politiků a nicneříkající sdělení jejich mluvčích. Dopálený Josef si například myslí, že tenhle Hurvajs je placenej z našich daní, tak by měl veškeré tajnosti hlásit lidem. „Jeho povinnosti je především informovat občany,“ píše a ptá se: „Nebo se snad bojí, že by občané začali brát spravedlnost do svých rukou?“

Starosta Patrik Kunčar
Najdou se ale ještě přísnější kritici, kteří ministrovi připomínají jeho kontroverzní minulost a radí mu, ať vrátí titul z plzeňských práv. Miroslav je toho názoru, že Chovanec si chtěl jen přihřát svoji politickou polívčičku a starosta mu to kazil. Podle jeho názoru je navíc chybou policie, že o nutnosti mlčet případně starostu sama neinformovala. Ale většina soudných lidí je přesvědčena, že starosta neřekl nic, co by situaci ohrozilo. „Starosta se choval, jak nejlépe mohl,“ shodují se.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová