Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Připadal jsem si jako v Charlie Hebdo,“ třásl se hrůzou po masakru v Uherském Brodě přímý svědek. Osm mrtvých, rukojmí a sebevražda, Česko je v šoku. Pozůstalí dostanou odškodnění

25.02.2015
„Připadal jsem si jako v Charlie Hebdo,“ třásl se hrůzou po masakru v Uherském Brodě přímý svědek. Osm mrtvých, rukojmí a sebevražda, Česko je v šoku. Pozůstalí dostanou odškodnění

Autor: KrajskéListy.cz

Popisek: Místo činu v Uherském Brodě, včera odpoledne.

Střelba v restauraci v Uherském Brodě šokovala v úterý celou Českou republiku. Duševně labilní útočník zastřelil několik lidí, kteří poklidně trávili čas ve zdejší oblíbené restauraci Družba. Na místo ihned vrtulníkem dorazil policejní prezident i sám ministr vnitra. Střelec si nakonec vzal sám život. Těžce zraněná žena bojuje o život v nemocnici.

Oblíbená restaurace Družba na frekventované křižovatce uprostřed Uherského Brodu byla podle obyvatel oblíbeným místem. Do úterka tu bylo poklidné město, od včerejška se zde pohybují kordony policistů, hasičské týmy, strážníci.  Na místo činu okamžitě vrtulníkem přiletěli i ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Co se přesně stalo? Zřejmě duševně labilní dvaašedesátiletý muž z Uherského Brodu vpadl do restaurace, vypálil  kolem 25 výstřelů, zavraždil při tom sedm lidí. Jednu ženu těžce zranil. Jde o servírku, která je v kritickém stavu. Bojuje o život v nemocnici v Uherském Hradišti. Sám pachatel pak spáchal sebevraždu.  

Řežba jako v Charlie Hebdo!

Čechům to připomnělo nedávnou tragédii ve Francii, kde byla vyvražděna celá redakce magazínu Charlie Hebdo. „Když padly výstřely, nejdřív jsem si myslel, že někdo slaví. Schoval jsem se na záchodě a tam přečkal dvě hodiny. Připadal jsem si jak v té Francii, když tam v Charlie Hebdo se ukrývali pod stoly,“ popsal novinářům své dojmy očitý svědek Petr Gabriel.

„Nešlo o teroristický čin,“ prohlásil na místě ministr vnitra Milan Chovanec a dodal: „Byl to zoufalý, pravděpodobně labilní člověk.“ Podle slov ministra jsou všechny oběti ze Zlínského kraje. Policie již všechny identifikovala a večer hrůznou zprávu sdělila všem rodinám.

Vzkaz od prezidenta všem pozůstalým

Na stránkách města se ještě v průběhu dne objevila kondolence: „Všichni občané Uherského Brodu i vedení města jsou naprosto šokováni tragickým činem, který se u nás dnes odehrál! Cítíme s rodinami obětí, které naprosto nepochopitelně a nečekaně zemřeli.“

Tragická událost otřásla nejen Zlínským krajem. Šokován je i prezident Zeman: „Děsivý vražedný útok mne šokoval. V této tragické chvíli mi dovolte, abych vyjádřil hlubokou soustrast rodinám a blízkým obětí střelby. Jsem v mysli s vámi.“ Prezident ihned požádal ministra, aby na vyšetřování, které je pod dozorem státního zástupce, osobně dohlédl.

Měl opravdu zbrojní průkaz?

Policie nyní vyšetřuje motiv a další okolnosti. „Verzí je více. Je to mimořádný případ. Nechci se v tuto chvíli k žádné verzi přiklánět. Mohu rovněž jen potvrdit, že to nebyl teroristický útok,“ řekl večer policejní prezident Tuhý.

Lidé se ptají, zda se tragédii nedalo zabránit. „Když se útočník spojil s Televizí Prima, už čin dokončil. Policie konala profesionálně. Znemožnila mu, aby se se dvěma nabitými pistolemi pohyboval po městě,“ reagoval na to pro média ministr Chovanec. Střelné zbraně údajně vlastnil legálně, přesto zřejmě nebyl duševně zcela v pořádku. „Byl držitelem zbrojního průkazu. Ostatní je věc vyšetřování. I to, zda byl zbrojní průkaz pořízen legálně a podobně,“ podotkl Chovanec.

O TV Prima ministr mluví proto, že ve 12:56 hodin v úterý pachatel zavolal do redakce televize Prima a uvedl, že je šikanován, má pistoli a rukojmí a zařídí se po svém. Do pěti minut se čin stal.

Pachatel byl zřejmě nervově labilní, jeho žena také

Státní zástupce k osobě pachatele posléze uvedl, že šlo o muže ve věku 62 let, který nebyl doteď nikdy trestaný. Údajně měl na zbraně, které použil, zbrojní průkaz. V úterý krátce po jedenácté hodině večer policie vtrhla do domu, kde bydlel Zdeněk K., který odpoledne v Uherském Brodě zavraždil osm lidí. V domě byla jeho manželka, která policisty celé odpoledne a večer odmítala pustit dovnitř s tím, že čeká, až se vrátí její manžel.

„Nevíme, jak se zachová, problémy s ní i jejím manželem jsme v minulosti řešili opakovaně,” uvedl několik hodin před tím jeden ze zasahujících policistů. Podle jeho slov řešili prohřešky manželů proti občanskému soužití, napsaly Novinky.cz. Podle jednoho ze sousedů obyvatelé v ulici v minulosti sepsali petici, ve které chtěli požádat úřady, aby řešily problémy s dotyčnými manželi. Žena sousedům ale měla vyhrožovat, že je zabije. Nakonec se proto rozhodli, že petici úřadům neodešlou. Sousedé uvedli, že žena je nervově labilní, stejně jako byl její muž. Měla by prý pravidelně brát léky, což však nedělá. Dům se nachází poblíž sídliště Olšava v jižní části města a leží nedaleko restaurace, kde muž útok spáchal.

Město chystá odškodnění a pietu

Už v úterý v podvečer se sešlo na radnici na mimořádném jednání vedení města. Zabývalo se tragickou událostí, ke které došlo v restauraci Družba. Jednání se zúčastnil také hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který vyjádřil šok nad tímto nepochopitelným činem.

Na stránkách města stojí: „Sice ještě nejsou známa jména obětí, ale vedení města už nyní plánuje pozůstalým rodinám přispět bezodkladně morální i finanční pomocí. Stejnou pomoc nabídl ústy hejtmana také Zlínský kraj. V nejbližší době bude také vyhlášena sbírka na pomoc pozůstalým po obětech. Ve středu 25. února v 10 hodin se bude na místě tragédie konat pietní akt. Svou účast potvrdili nejen radní Uherského Brodu, ale také celé vedení partnerského slovenského města Nové Město nad Váhem v čele s primátorem Jozefem Trstenským. Pietní akt proběhne také v rámci zítřejšího konání Zastupitelstva města. Projevy soustrasti přicházejí ze všech stran, ty nejcitlivější jsou z družebních měst. Za oběti této nesmyslné tragédie, jejich rodiny, přátele a známé a za rodiny, které ještě prožívají strašnou nejistotu, byly dnes slouženy mše svaté v Praze i v Uherském Brodě."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace