Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Připadal jsem si jako v Charlie Hebdo,“ třásl se hrůzou po masakru v Uherském Brodě přímý svědek. Osm mrtvých, rukojmí a sebevražda, Česko je v šoku. Pozůstalí dostanou odškodnění

25.02.2015
„Připadal jsem si jako v Charlie Hebdo,“ třásl se hrůzou po masakru v Uherském Brodě přímý svědek. Osm mrtvých, rukojmí a sebevražda, Česko je v šoku. Pozůstalí dostanou odškodnění

Foto: KrajskéListy.cz

Popisek: Místo činu v Uherském Brodě, včera odpoledne.

Střelba v restauraci v Uherském Brodě šokovala v úterý celou Českou republiku. Duševně labilní útočník zastřelil několik lidí, kteří poklidně trávili čas ve zdejší oblíbené restauraci Družba. Na místo ihned vrtulníkem dorazil policejní prezident i sám ministr vnitra. Střelec si nakonec vzal sám život. Těžce zraněná žena bojuje o život v nemocnici.

Oblíbená restaurace Družba na frekventované křižovatce uprostřed Uherského Brodu byla podle obyvatel oblíbeným místem. Do úterka tu bylo poklidné město, od včerejška se zde pohybují kordony policistů, hasičské týmy, strážníci.  Na místo činu okamžitě vrtulníkem přiletěli i ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Co se přesně stalo? Zřejmě duševně labilní dvaašedesátiletý muž z Uherského Brodu vpadl do restaurace, vypálil  kolem 25 výstřelů, zavraždil při tom sedm lidí. Jednu ženu těžce zranil. Jde o servírku, která je v kritickém stavu. Bojuje o život v nemocnici v Uherském Hradišti. Sám pachatel pak spáchal sebevraždu.  

Řežba jako v Charlie Hebdo!

Čechům to připomnělo nedávnou tragédii ve Francii, kde byla vyvražděna celá redakce magazínu Charlie Hebdo. „Když padly výstřely, nejdřív jsem si myslel, že někdo slaví. Schoval jsem se na záchodě a tam přečkal dvě hodiny. Připadal jsem si jak v té Francii, když tam v Charlie Hebdo se ukrývali pod stoly,“ popsal novinářům své dojmy očitý svědek Petr Gabriel.

„Nešlo o teroristický čin,“ prohlásil na místě ministr vnitra Milan Chovanec a dodal: „Byl to zoufalý, pravděpodobně labilní člověk.“ Podle slov ministra jsou všechny oběti ze Zlínského kraje. Policie již všechny identifikovala a večer hrůznou zprávu sdělila všem rodinám.

Vzkaz od prezidenta všem pozůstalým

Na stránkách města se ještě v průběhu dne objevila kondolence: „Všichni občané Uherského Brodu i vedení města jsou naprosto šokováni tragickým činem, který se u nás dnes odehrál! Cítíme s rodinami obětí, které naprosto nepochopitelně a nečekaně zemřeli.“

Tragická událost otřásla nejen Zlínským krajem. Šokován je i prezident Zeman: „Děsivý vražedný útok mne šokoval. V této tragické chvíli mi dovolte, abych vyjádřil hlubokou soustrast rodinám a blízkým obětí střelby. Jsem v mysli s vámi.“ Prezident ihned požádal ministra, aby na vyšetřování, které je pod dozorem státního zástupce, osobně dohlédl.

Měl opravdu zbrojní průkaz?

Policie nyní vyšetřuje motiv a další okolnosti. „Verzí je více. Je to mimořádný případ. Nechci se v tuto chvíli k žádné verzi přiklánět. Mohu rovněž jen potvrdit, že to nebyl teroristický útok,“ řekl večer policejní prezident Tuhý.

Lidé se ptají, zda se tragédii nedalo zabránit. „Když se útočník spojil s Televizí Prima, už čin dokončil. Policie konala profesionálně. Znemožnila mu, aby se se dvěma nabitými pistolemi pohyboval po městě,“ reagoval na to pro média ministr Chovanec. Střelné zbraně údajně vlastnil legálně, přesto zřejmě nebyl duševně zcela v pořádku. „Byl držitelem zbrojního průkazu. Ostatní je věc vyšetřování. I to, zda byl zbrojní průkaz pořízen legálně a podobně,“ podotkl Chovanec.

O TV Prima ministr mluví proto, že ve 12:56 hodin v úterý pachatel zavolal do redakce televize Prima a uvedl, že je šikanován, má pistoli a rukojmí a zařídí se po svém. Do pěti minut se čin stal.

Pachatel byl zřejmě nervově labilní, jeho žena také

Státní zástupce k osobě pachatele posléze uvedl, že šlo o muže ve věku 62 let, který nebyl doteď nikdy trestaný. Údajně měl na zbraně, které použil, zbrojní průkaz. V úterý krátce po jedenácté hodině večer policie vtrhla do domu, kde bydlel Zdeněk K., který odpoledne v Uherském Brodě zavraždil osm lidí. V domě byla jeho manželka, která policisty celé odpoledne a večer odmítala pustit dovnitř s tím, že čeká, až se vrátí její manžel.

„Nevíme, jak se zachová, problémy s ní i jejím manželem jsme v minulosti řešili opakovaně,” uvedl několik hodin před tím jeden ze zasahujících policistů. Podle jeho slov řešili prohřešky manželů proti občanskému soužití, napsaly Novinky.cz. Podle jednoho ze sousedů obyvatelé v ulici v minulosti sepsali petici, ve které chtěli požádat úřady, aby řešily problémy s dotyčnými manželi. Žena sousedům ale měla vyhrožovat, že je zabije. Nakonec se proto rozhodli, že petici úřadům neodešlou. Sousedé uvedli, že žena je nervově labilní, stejně jako byl její muž. Měla by prý pravidelně brát léky, což však nedělá. Dům se nachází poblíž sídliště Olšava v jižní části města a leží nedaleko restaurace, kde muž útok spáchal.

Město chystá odškodnění a pietu

Už v úterý v podvečer se sešlo na radnici na mimořádném jednání vedení města. Zabývalo se tragickou událostí, ke které došlo v restauraci Družba. Jednání se zúčastnil také hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který vyjádřil šok nad tímto nepochopitelným činem.

Na stránkách města stojí: „Sice ještě nejsou známa jména obětí, ale vedení města už nyní plánuje pozůstalým rodinám přispět bezodkladně morální i finanční pomocí. Stejnou pomoc nabídl ústy hejtmana také Zlínský kraj. V nejbližší době bude také vyhlášena sbírka na pomoc pozůstalým po obětech. Ve středu 25. února v 10 hodin se bude na místě tragédie konat pietní akt. Svou účast potvrdili nejen radní Uherského Brodu, ale také celé vedení partnerského slovenského města Nové Město nad Váhem v čele s primátorem Jozefem Trstenským. Pietní akt proběhne také v rámci zítřejšího konání Zastupitelstva města. Projevy soustrasti přicházejí ze všech stran, ty nejcitlivější jsou z družebních měst. Za oběti této nesmyslné tragédie, jejich rodiny, přátele a známé a za rodiny, které ještě prožívají strašnou nejistotu, byly dnes slouženy mše svaté v Praze i v Uherském Brodě."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš