Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pořád marihuanu sháníte pokoutně? Už nemusíte. Víme, kde ji dostanete bez řečí

19.11.2014
Pořád marihuanu sháníte pokoutně? Už nemusíte. Víme, kde ji dostanete bez řečí

Autor: veda.cz

Popisek: List konopí

Jeden gram za 273 korun. Získáte ho díky elektronickému receptu. Tato zpráva dává naději především lidem s roztroušenou sklerózou nebo těm, kteří trpí nesnesitelnými bolestmi: Hradišťská Lékárna Hradební může po dlouhých měsících čekání vydat pacientům první léčebné konopí. Je první!

Cestu k léčebnému konopí komplikoval především registr pro léčivé přípravky s omezením, takzvaný konopný registr. Státní ústav pro kontrolu léčiv změnil vedení a podle toho nového byl připravený systém v rozporu se zákonem. Začal tak fungovat až s téměř dvacetiměsíčním zpožděním. „Museli jsme projít poměrně dlouhým a náročným procesem narovnání s dodavateli,“ vysvětlil ředitel ústavu Zdeněk Blahuta.

Krabička ležela ladem dost dlouho

Konopí je možné vydat jen na elektronický recept, přístup k němu má jako první v České republice uherskohradišťská revmatoložka a zároveň majitelka Lékárny Hradební Eva Dokoupilová. Krabička s prvními pěti gramy doputovala do její lékárny už letos v květnu, dodavatelem byla slušovická firma Elkoplast. Systém ale tehdy ještě nefungoval, takže dávka konopí se k pacientovi vůbec nedostala. Teď je vše jinak a lékárna může „zelený zázrak“ začít vydávat. „Máme radost, že našim revmatologickým pacientům budeme moci předepsat nějakou alternativní léčbu k jejich lékům,“ podotkla Eva Dokoupilová.

Zájem o léčebné konopí podle ní mezi pacienty rozhodně je. „Lidé se na to v lékárně ptají a máme také telefonáty od dalších pacientů, kteří na léčivé konopí čekají," potvrdila Pokorná.

Nezapomeňte, kolik je maximum na osobu!

V České republice mohou konopí dovážet celkem tři firmy – Elkoplast Slušovice, Czech Medical Herbs a společnost Phoenix. Ze zákona je možné používat marihuanu k léčbě od letošního dubna, komplikace s registrem receptů a elektronickými recepty ale prakticky cestu ke konopí pro pacienty podstatně prodloužil a nemocní si mohou konopí legálně obstarat až nyní. Měsíčně si budou moci vybraní pacienti pořídit maximálně 30 gramů látky. Kromě nemocných trpících roztroušenou sklerózou nebo nesnesitelnými bolestmi budou moci marihuanu používat i pacienti s AIDS nebo rakovinou.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace