Za 222 milionů. Nová stavba ochrání před stoletou vodou
26.03.2013
Foto: Uherské Hradiště
Popisek: Povodeň v roce 1997 zcela zaplavila náměstí v Uherském Hradišti.
Konečně to přišlo. Patnáct let od ničivých povodní, při nichž se počítaly škody v miliardách, dostane řeka Morava v Uherském Hradišti a ve Starém Městě takové koryto, které ji už nepustí do ulic a domů. Začala stavba protipovodňových opatření, která bude stát 222 milionů korun.
„Hradiště bylo jedno velké jezero a já jsem tehdy poprvé v životě jel na kanoi,“ vzpomněl jeho dnešní starosta Květoslav Tichavský (ODS) na červenec 1997. Bydlí kousek od Moravy a mohl pozorovat, jak řeka stoupá a postupně se z koryta dostává až na náměstí. Záplavy před patnáct lety zcela zničily v Hradišti přes stovku domů a víc než pětistovku bytů zatopily. Evakuována musela být dokonce i nemocnice.
Ještě hůř dopadli lidé ve Starém Městě. Pod vodou bylo na šest stovek domácností a víc než devadesát domů voda úplně zničila. Zdemolované byly navíc cesty i část inženýrských sítí. „Lidi to ale potom velmi nastartovalo a pustili se do budování a Staré Město je teď téměř k nepoznání,“ řekl jeho starosta Josef Bazala (KDU).
Starostové si oddechli
„Je to velká úleva. Především pro ty, kdo si povodně v Hradišti pamatují,“ zhodnotil zahájení stavebních úprav starosta Květoslav Tichavský.
Stavba, která má ochránit obyvatele obou měst před stoletou vodou, se skládá z 24 objektů. Moravu zpevní přes osm kilometrů ochranných hrází nebo zdí. „Jedná se o kombinaci zemních valů, zdí či obtoku Baťova kanálu, které postupně vyrostou na obou březích řeky Moravy a potoka Salaška,“ přiblížil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík, s tím, že do tak velké a zároveň poměrně rychlé akce se povodí pouští vůbec poprvé. Hotová má být do konce letošního listopadu.
Po zpevnění hrází se lidé ptali už dřív. Přípravy na ně ale zdržovaly tahanice o pozemky kolem řeky, ale také o stromy, které lemovaly břehy Moravy. Ty bylo nutné vykácet. Kdyby se jejich kořeny podmáčely, mohly by pak stromy padat. „Ochránci přírody jsou tu poměrně aktivní, takže ta vyjednávání byla náročná a dlouhá,“ vysvětlil Tichavský.
Ivana Fojtů
Vložil: Anička Vančová