Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Za 222 milionů. Nová stavba ochrání před stoletou vodou

26.03.2013
Za 222 milionů. Nová stavba ochrání před stoletou vodou

Autor: Uherské Hradiště

Popisek: Povodeň v roce 1997 zcela zaplavila náměstí v Uherském Hradišti.

Konečně to přišlo. Patnáct let od ničivých povodní, při nichž se počítaly škody v miliardách, dostane řeka Morava v Uherském Hradišti a ve Starém Městě takové koryto, které ji už nepustí do ulic a domů. Začala stavba protipovodňových opatření, která bude stát 222 milionů korun.

„Hradiště bylo jedno velké jezero a já jsem tehdy poprvé v životě jel na kanoi,“ vzpomněl jeho dnešní starosta Květoslav Tichavský (ODS) na červenec 1997. Bydlí kousek od Moravy a mohl pozorovat, jak řeka stoupá a postupně se z koryta dostává až na náměstí. Záplavy před patnáct lety zcela zničily v  Hradišti přes stovku domů a víc než pětistovku bytů zatopily. Evakuována musela být dokonce i nemocnice. 

Ještě hůř dopadli lidé ve Starém Městě. Pod vodou bylo na šest stovek domácností a víc než devadesát domů voda úplně zničila. Zdemolované byly navíc cesty i část inženýrských sítí. „Lidi to ale potom velmi nastartovalo a pustili se do budování a Staré Město je teď téměř k nepoznání,“ řekl jeho starosta Josef Bazala (KDU).

Starostové si oddechli

„Je to velká úleva. Především pro ty, kdo si povodně v Hradišti pamatují,“ zhodnotil zahájení stavebních úprav starosta Květoslav Tichavský.

Stavba, která má ochránit obyvatele obou měst před stoletou vodou, se skládá z 24 objektů. Moravu zpevní přes osm kilometrů ochranných hrází nebo zdí. „Jedná se o kombinaci zemních valů, zdí či obtoku Baťova kanálu, které postupně vyrostou na obou březích řeky Moravy a potoka Salaška,“ přiblížil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík, s tím, že do tak velké a zároveň poměrně rychlé akce se povodí pouští vůbec poprvé. Hotová má být do konce letošního listopadu.

Po zpevnění hrází se lidé ptali už dřív. Přípravy na ně ale zdržovaly tahanice o pozemky kolem řeky, ale také o stromy, které lemovaly břehy Moravy. Ty bylo nutné vykácet. Kdyby se jejich kořeny podmáčely, mohly by pak stromy padat. „Ochránci přírody jsou tu poměrně aktivní, takže ta vyjednávání byla náročná a dlouhá,“ vysvětlil Tichavský.
 

Ivana Fojtů 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace