Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Mistřickému exstarostovi hrozí kvůli černé skládce až deset let natvrdo

25.03.2013
Mistřickému exstarostovi hrozí kvůli černé skládce až deset let natvrdo

Autor: Pavel Mikoška / stránky obce

Popisek: I v takhle malebné vsi, jako jsou Mistřice, kde pořádají společné focení v krojích, mají kostlivce ve skříni.

Bývalý starosta obce Mistřice na Uherskohradišťsku Martin Ondroušek byl v březnu znova u soudu. Kvůli černé skládce, na kterou povolil navézt odpad a ještě na tom jako podnikatel vydělal.

Ani páté hlavní líčení okresního soudu v Uherském Hradišti ale verdikt nad bývalým starostou nepřineslo. Ondrouškovi přitom hrozí až desetileté vězení.

„Soud musel prostudovat novou informaci, což byla projektová dokumentace na úpravu skládky. A dospěl k názoru, že je nutné projektanta vyslechnout. Následně může položit otázky soudnímu znalci,“ vysvětlil předseda senátu Jiří Přibyl.

Projektant vypovídal

Proto také senát vyslechl projektanta Miroslava Košinu, kterému obec zadala  přípravu rekultivace černé skládky. Ten u soudu popsal, co všechno by bylo potřeba udělat, aby se místo změnilo v užitný pozemek.  Zmínil také, že právě navážkou hlíny a suti, kterou Ondroušek povolil, se místu spíš k rekultivaci pomohlo.

Nejnutnější náklady terénních úprav skládky by podle Košiny mohly být 600 až 800 tisíc korun. Obnovou za 2,7 milionu ale projde celá lokalita. Ze znaleckého posudku by měla také vyplynout případná částka, kterou Ondroušek na přeměnu místa v užitný pozemek přispěje. 

Výpověď projektanta ani soudního znalce ovšem nebude mít vliv na to, že bývalému starostovi hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. Obžaloba jej viní z neoprávněného nakládání s odpady, z porušení povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci úřední osoby. 

Ondroušek zlegalizoval černou skládku

Ondroušek totiž ve funkci prvního muže obce naoko zlegalizoval černou skládku, která byla v katastrálních mapách stále zemědělskou a lesní půdou. Klíče od brány ke skládce pak půjčoval přátelům a sám jako podnikatel nabízel za nižší ceny odvoz odpadu a jeho uložení. Za jeho působení přibylo na skládce 1500 tun odpadu.

„Necítím se vinen," řekl už dřív Ondroušek. Nelegální skládka vznikla v rokli v části Javorovec už v osmdesátých letech, kdy tam hradišťský podnik Mesit vyvezl odpad ze zřícené výrobní haly. Těch, kdo skládku nezákonně využili, byly podle obhajoby minimálně desítky. Vedení obec ale začalo problém řešit až v roce 2010, když někdo poslal na Ondrouška, který byl starostou od roku 2004, udání.  Na jeho obranu poté vznikla v Mistřicích petice, kterou podepsalo 560 obyvatel obce. 

Rozsudek v případu by mohl být znám při dalším hlavním líčení letos v  květnu.


Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace