Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tradiční Dny lidí dobré vůle na Velehradě: Biskupové mluvili o církevních restitucích, lidé se bavili i modlili. Byli jsme přitom

09.07.2014
Tradiční Dny lidí dobré vůle na Velehradě: Biskupové mluvili o církevních restitucích, lidé se bavili i modlili. Byli jsme přitom

Autor: Filip Ferbie

Popisek: Na páteční charitativní koncert v rámci Dnů lidí dobré vůle na Velehrad přišlo dvacet tisíc návštěvníků.

REPORTÁŽ Výstavy, sportovní klání, worshopy, přednášky, zábavu pro malé i dříve narozené, mezinárodní setkání vozíčků a samozřejmě také bohoslužby nabídl od pátku do soboty program Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. Při jednání se zde ve čtvrtek a pátek sešli také biskupové Čech, Moravy a Slezska. Společné poté vydali prohlášení nazvané Penězi a majetkem víru a pravdu nahrazovat nechceme. Reagují v něm na aktuální situaci ohledně procesu částečného majetkového narovnání mezi církvemi a státem.

Kardinál Dominik Duka uvedl, že nyní pomalu dochází k naplňování části restitucí movitého majetku. „Došlo k výraznému zpoždění, ale nechceme vyvolávat nějaký revoluční kvas. Chceme, aby věci postupovaly průběžně a docházelo k postupnému vydávání majetku. Vydali jsme k tomu prohlášení, jakou chceme jít cestou,“ uvedl kardinál.

Restituce jsou ve skluzu

„Ke konci června letošního roku nebylo fyzicky vráceno ještě ani pět procent majetku. Počet dohod, které byly podepsány, se pohybuje okolo deseti procent,“ informoval o aktuální situaci ohledně navracení církevního majetku generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Podle jeho mínění ale od podepsání dohod následuje ještě velmi dlouhá cesta i z důvodů procesu schvalování na straně státních úřadů. „Celkově se jedná o zlomek z toho, oč církve žádaly. Máme signály, že by se proces mohl zrychlit. Ze strany Státního pozemkového úřadu a Lesů ČR jsme ale slyšeli, že ani jedna z těchto organizací nepočítá s tím, že by do konce letošního roku byla schopna vyřešit všechny žádosti. Jdeme tedy do skluzu, který se už nebude počítat na měsíce, ale na roky,“ řekl Tomáš Holub.

Církev nebude žalovat stát pro nedodržování lhůt

Vzápětí ale připomněl kardinálova slova, že pokud církev vnímá vstřícnost ze strany státních orgánů, deklaruje, že nebude žalovat stát za to, že nedodržoval lhůty, které si sám v zákoně dává. „Budeme to chápat jako společnou cestu k nápravě některých křivd, které byly církvi v minulosti způsobeny,“ nastínil postup generální sekretář ČBK.

Dominik Duka dodal, že se s určitými problémy počítalo už na počátku koncipování celého zákona. „Máme zkušenosti, jak probíhaly restituce s majetkem jiných úřadů a institucí, které o tento majetek byly okradeny komunistickou diktaturou a z velké části jim nebylo také navráceno to, co jim vráceno mělo být. Jsme si ale vědomi i toho, že jsme udělali dohodu se státem, který financoval církve na základě zabavení majetku v roce 1948, takže vyhovíme požadavkům většiny občanů, aby církve žily ze svých prostředků, a to je tento proces,“ uvedl kardinál.

Kardinál ocenil, že žije pětadvacet let ve svobodě

Podle Duky církve zdaleka nežijí pouze z těchto prostředků. Více než z poloviny jsou totiž financovány vlastními věřícími, kteří ze svých platů či výnosů podporují církve. „Ani v době komunismu žádný člověk, který neměl vztah k církvi, neplatil svíčky, kadidla a často ani opravy kostelů. To prováděli brigádníci svépomocí ze svých zdrojů anebo ze zahraniční pomoci,“ upozornil Duka. Na dotaz ParlamentníchListů.cz, jak vnímá kardinál stav naší země pětadvacet let po revoluci, řekl: „Jsou chvíle, kdy určitě nejsem spokojený stejně jako každý jiný. Když se ale dívám zodpovědně a kriticky, tak jsem velmi rád, že žiji pětadvacet let ve svobodě a vím, že se víc věcí povedlo. Někdy nám ale přemíra senzací, jimiž se média většinou zabývají, zakrývá  obzor dobrých věcí. Restituce je jen jedna součást našeho života, protože církev žije i bez restitucí. Zatím na nich jenom proděláváme, protože nebylo vydáno příliš mnoho věcí. To chce svůj čas. My jsme s tím počítali… Při restitucích rolníků, šlechty a živnostníků to také nebylo jednoduché. Mnoho lidí se zlobilo, nadávalo a dnes už to chápou. Tady bude záležet, jak bude církev hospodařit. Nemyslím do kapsy, ale jak zodpovědně, aby byly ostatní spokojeni,“ řekl Dominik Duka.

Většina poutníků se přišla pobavit

Většina z tisíců poutníků, kteří na Velehrad připutovali, ale církevní restituce vůbec neřešila. Do kolébky křesťanství se přijely pobavit a prožít svou víru celé rodiny ze všech koutů České republiky. Někteří došli i pěšky. „Ve středu jsme vyšli ze Svatého Hostýna. Další skupiny putovaly ze svatého Antonínka, Prostějovska i Kyjovska. Celkem nás přišlo pěšky okolo stovky. Nejmladší poutník měl přitom osm let a nejstarší pětasedmdesát,“ prozradil známý iniciátor pěších poutí P. Jan Peňáz.

Na páteční Večer lidí dobré vůle zamířilo dvacet tisíc lidí. Ve slavnostním koncertu, kdy i mohli návštěvníci přispívat formou SMS na charitativní projekty, vystoupil Jiří Pavlica s Hradišťanem, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením šéfdirigenta Stanislava Vavřínka, Václav Neckář, Ewa Farna a řada dalších. Na charitativní projekty se vybrala částka 1 758 851 Kč.

Premiér prozradil, že je věřící

V hledišti spolu s poutníky v pátečním večeru usedl i premiér Bohuslav Sobotka, místopředseda Senátu PČR Zdeněk Škromach, ministr zemědělství Marian Jurečka, poslanci Miroslav Kalousek a Ondřej Benešík, zástupci akademického, neziskového i podnikatelského sektoru. „Na Velehradě jsem byl v době, kdy jsem byl ministrem financí. Potom jsem měl několikaletou pauzu, kdy to časově nevycházelo. Jsem proto velmi rád, že první příležitost, kterou mám ve funkci předsedy vlády, abych navštívil koncert pro Lidi dobré vůle, se mně podařilo využít,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. Na dotaz pro ParlamentniListy.cz odpověděl, že je věřící. Sobotní mše svaté se ale nezúčastnil, protože se už věnoval manželce a synům.

Cyrilometodějské oslavy vyvrcholily slavnostní poutní mší svatou, při níž byl hlavním celebrantem olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner. Kázal i kardinál Dominik Duka. Koncelebrovali biskupové Čech, Moravy a Slezska.

Filip Ferbie

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace