Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Češi a Slováci k eurovolbám nepřišli. Babiš a TOP 09 slaví. Zůstane ale Sobotka premiérem?

26.05.2014
Češi a Slováci k eurovolbám nepřišli. Babiš a TOP 09 slaví. Zůstane ale Sobotka premiérem?

Autor: eeas.europa.eu

Popisek: Vlajka EU, ilustrační foto

V neděli hodinu před půlnocí byly odtajněny výsledky voleb do Evropského parlamentu. Místnosti byly uzavřeny již v sobotu ve čtrnáct hodin, ale kvůli nezávislosti voleb v ostatních členských státech směly být zveřejněny až nyní. V Česku byla druhá nejnižší volební účast na úrovni 18 procent, hůř na tom byli už jen Slováci. V Česku Babiš a TOP 09 jásají. Černým koněm voleb se stali Svobodní.

ANO získalo 16,13 procent hlasů a obsadí čtyři křesla v Evropském parlamentu. TOP 09 se umístila jen těsně za ním na druhém místě se ziskem 15,95 procent, získala ovšem jen čtyři europoslanecké mandáty. Trojici těsných výsledků uzavírá ČSSD se 14,17 procenty a rovněž čtyřmi mandáty.

Skokan Miloslav Ransdorf

Následují komunisté s 10,95 procenty, což se promění ve tři europoslance. Na pátém místě se umístila KDU- ČSL s 9,95. Získat by měli rovněž tři křesla. Až za nimi se umístila ODS, která si připsala 7,67 procent a do Bruselu vyšle dva europoslance. Poslední úspěšnou stranou je překvapivě Strana svobodných občanů, která díky 5,24 procentům hlasů získá jednoho europoslance, Petra Macha.

Těsně pod hranicí pro postup skončili s 4,75 procenty Piráti. Až za ním se umístilo sněmovní hnutí Úsvit Tomio Okamury s 3,1 procenty, a pak další strany.

Jedním ze skokanů voleb je dosavadní europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf, který z nevolitelného čtvrtého místa kandidátky vyskočil na místo volitelné

K volbám přišlo 18,2 procent voličů, což je po Slovensku druhá nejnižší účast.

Zůstane Sobotka premiérem?

„Jsem rád, že na prvních třech místech v České republice skončily proevropské strany,“ pochvaloval si na noční tiskové konferenci Sobotka. Euroskeptické strany podle jeho názoru příliš neuspěly. Lídr Kandidátky ČSSD v eurovolbách Jan Keller k tomu dodal, že slabá volební účast svědčí o selhání politiků, nikoli voličů.  

ČSSD zůstala v eurovolbách roku 2014 až třetí. V této souvislosti se sluší připomenout, že v roce 2004 vedl výsledek sociální demokracie v eurovolbách až k výměně premiéra. Tehdy šlo o Vladimíra Špidlu. Oproti výsledkům z roku 2009 ČSSD ztratila tři europoslanecké mandáty. Sociální demokraté už nemají sedm europoslanců, ale jen čtyři. Bude to Sobotku stát křeslo nejmocnějšího muže ve státě? Na tiskové konferenci neviděl chybu na své straně, ale přičetl ji na vrub nízké volební účasti.

Jak ANO a TOP 09, tak sociální demokracie získali po čtyřech mandátech, což podle Sobotky svědčí o tom, že rozdíly mezi těmito stranami nebyly tak výrazné. „My bychom byli radši, kdyby ČSSD obhájila více z těch mandátů, které jsme doposud měli, ale nás porazila nízká volební účast. Nás ani tak neporazilo ANO či TOP 09, ale nízká volební účast," řekl premiér. Sobotka má navíc za to, že voliči ČSSD mohou být spokojeni, protože sociální demokraté vládnou na celostátní úrovni, v řadě krajů a nakonec i na radnicích. „Voliči ČSSD tedy mohou být v zásadě spokojeni,“ zmínil Sobotka.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace