Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nevkus! Zemanovci pověsili volební billboardy na vězení, kde mukly mučili komunističtí bachaři. Podívejte se

22.10.2013
Nevkus! Zemanovci pověsili volební billboardy na vězení, kde mukly mučili komunističtí bachaři. Podívejte se

Foto: Archiv

Popisek: Věznice v Uherském Hradišti je obřími billboardy oblepena ze všech stran.

FOTOGALERIE Do redakce nám dorazil velmi rozhořčený email: „Žiji a pracuji v Uherském Hradišti a jsem velmi rozhořčen následující skutečností. V našem městě existuje budova nazývaná „Justiční palác„ s objektem přilehlé věznice, ve které se v šedesátých letech odehrávaly zvěrstva srovnatelné s věznicemi gestapa – jen s tím malým rozdílem, že vězniteli byli komunisté,“ píše nám čtenář.

Přikládá i fotografie a pokračuje: „V roce 1945 se v Justičním paláci konaly mimořádné lidové soudy, které byly zřízeny při každém krajském soudu. Souzeni byli kolaboranti a přímo na nádvoří věznice se konaly veřejné popravy oběšením. Prvního února 1949 byla provedena reforma veřejné správy. Pro věznici započala neslavná komunistická „grebeníčkovská“ etapa. Do hradišťského vězení byli sváženi hlavně zemědělci ze Vsetínska, kteří se bránili zabavení svého majetku a byli zde při výsleších týráni způsobem, který si v ničem nezadal s vyšetřovacími metodami gestapa. Justiční palác s vězením sloužil svému účelu až do roku 1960. Po roce 1989 byly snahy potrestat žijící bachaře a dozorce, kteří se dopouštěli násilí při výsleších, ale proces byl tak dlouho odkládán, až tito bachaři v klidu dožili bez trestu. Viz případ Grebeníček… Objekt bývalé věznice byl v roce 1994 vyhlášen kulturní památkou a patří mezi památky města Uherské Hradiště.“

A právě zde se před posledními prezidentskými volbami se na této budově objevily billboardy levicové strany SPOZ zemanovci, ze kterých usměvavý pan Vratislav Mynář vyzýval k podpoře Miloše Zemana. Tehdy to sice vyvolalo pobouření, ale tak nějak to vyšumělo do ztracena. „Zemanovci ještě nebyli tak známí a nevědělo se, co se dá od nich očekávat,“ píše zdroj a dodává: K osobě pana Mynáře. Tohoto populistu a převlékače kabátů, které ho tu mají rádi jak osinu v zadku a jenž je sám námětem na zvláštní článek zejména kvůli svým vztahům s Ivanem Langerem a snadnému získávání dotací pro své podnikání…“

Sundáme to. Ale až po volbách

Blíží se současné volby a věznice je opět ověšena billboardy zemanovců ze všech stran. „Věznice je umístěna v městské památkové zóně Uherského Hradiště. Když si zde chcete dát na fasádu vlastního domu jakoukoliv reklamu nebo nápis, město si vyhrazuje se k tomu vyjádřit a má tisíce připomínek a podmínek a trvá to dlouhou dobu. Zde to ale prošlo bez jakýchkoliv průtahů. Navíc je budova kulturní památkou a nedovedu si představit, že by se na jiné památce povolilo umístnění billboardů či velkoplošných reklam. Nejvíce nás ale zlobí skutečnost, jak může levicová strana (která se nijak netají dobrými vztahy s KSČ a dokonce její bývalí členové za ni kandidují) umístit svou reklamu na budovu věznice, jenž je tak úzce spjatá s negativní historii levicové KSČ. SPOZ se zviditelňuje na budově, kde se činilo kruté bezpráví. Tento výsměch k utrpení mučených vězňů říká o SPOZ  vše. Je to jasným signálem jak se komunisti opět postupně dostávají k moci, posilují své pozice a tváří se jako lidumilové a demokrati bojující za práva občanů,“ končí mail.

Zjistili jsme, že občané opravdu podali žalobu a okresní soud nařídil stáhnout ony obří předvolební billboardy. Má to ale háček. Reklamní agentura je prý sundá až příští týden, tedy po volbách, když už to nebude nikoho zajímat. A důvod? „Není to naše chyba. Práce je moc, plány jsou na čtrnáct dní dopředu,“ sdělil jednatel reklamní agentury Matchball Jiří Rozsypálek.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Galerie