Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlatá éra videokazet, živý dabing půlnočního braku a fronta na populární Čelisti. Festivalová reflexe Viktora Horáka IV

11.08.2021
Zlatá éra videokazet, živý dabing půlnočního braku a fronta na populární Čelisti. Festivalová reflexe Viktora Horáka IV

Foto: Viktor Horák (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Festivalové centrum s obchodem a výdejem akreditací a ubytování

DENÍK Z LFŠ 2021, dnes naposled. Pondělí se neslo ve znamení zlaté éry videokazet a historie dabingu. Podstatnou část festivalového programu zabraly tituly Asociace Českých filmových klubů, která je buď nově uvádí, nebo stahuje z kinosálů. Velký poprask také způsobil stan Českého rozhlasu, který hostil populární pořad Čelisti. Fronta se táhla několik desítek metrů a čítala stovky zájemců, kteří si chtěli poslechnout živé natáčení filmově kritického magazínu přímo z festivalu. Kromě bohatého filmového a vzdělávacího programu tak festival nabízí možnost vytvořit si vlastní počítačovou hru nebo se vzdělat v pohnuté české historii díky projektu Paměť národa.

Vydatnou přednášku ´Od VHS kazet ke streamingu a zpět´ o historii, problematice a postavení videokazetové éry v dějinách kinematografie vedl Jiří Flígl s filmovou teoretičkou a redaktorkou Respektu Jindřiškou Bláhovou a filmovým redaktorem Antonínem Tesařem. Flígl trefně přirovnal éru videokazet k soudobé popularitě streamingových společností. Nejdříve videokazety byly na pokraji filmového průmyslu, poté se dynamicky zpopularizovaly, a nyní si drží nostalgický statut dávno zapomenutého, ale v našich srdcích neustále milovaného filmového média. Přirovnal velký počet videoték a jejich stupňující se konkurenci k 90. letům, kdy vzniklo mnoho produkcí zaměřených na výrobu filmů pro videotrh.

 

Fronta čekající před stanem Českého rozhlasu na živě natáčenou talkshow Čelisti

Od ČT k ČRo v jediném stanu

Během pondělního dopoledne se tradičně stan České televize proměnil ve stan Českého rozhlasu. Dopoledne si tu návštěvníci mohou pouštět rozhlasové hry, podcasty nebo pohádky. Na programu dominuje kulturní stanice Vltava, která nabízí kvalitní jazz, blues a vážnou hudbu. Dále nabízí workshopy se zaměřením na tvorbu podcastů nebo debaty a diskuze s tvůrci. Vedle toho je na programu rozhlasového stanu také Radio Wave, které cílí na mladší publikum se zájmem o energičtější hudbu a popkulturu. Stanu vládne techno, moderní pop a rock - a nevyhneme se ani nejnovějším rapovým singlům. Radio Wave se také zapříčinilo o hlavní tahák pondělního večera. V prime time od osmé večer se stan Českého rozhlasu napínal k prasknutí - probíhalo živé natáčení populárního filmově kritického magazínu Čelisti v čele s Vítem Schmarzem a Alešem Stuchlým. Fronta na oblíbený rozhlasový pořad se táhla desítky metrů a velká část fanoušků se do stanu ani nevešla. Mezi jejich hosty se představil režisér Olmo Omerzu nebo dramaturg LFŠ Jan Jílek. Následovala vtipy a hláškami naditá zábavná hodina, která se nebála tnout do živého. Došlo k ostré kritice, ale i k překvapivým tipům na zapadlé snímky.

 

Kolejní nádvoří večer slouží jako letní kino

Novozélandský western a sekce AČFK Adieu

Po večerním osvěžením kde jinde než ve stánku od Jarošovského pivovaru jsem zamířil na historické náměstí. Vedle náměstí se nachází Klub kultury, kde se už zapínala promítačka filmu ze sekce AČFK Adieu. Tato sekce je věnována filmům, které do českých kin uvedla AČFK (Asociace Českých filmových klubů) a nyní se s těmito kousky loučí. Těmto filmům končí distribuční práva k promítání v kině, a proto se jedná o poslední projekce.

 

Slow West z roku 2015, na snímku Michael Fassbender a Kodi Smit-McPhee, foto AČFK

Dramaturgyně sekce Iva Hejlíčková v úvodu k westernu Slow West zmínila, že tato nově založená sekce se stane stálicí programu na LFŠ. Samotný film vynikal především unikátní atmosférou a zasazením do krajiny Nového Zélandu. Michael Fassbender jako tajemný cizinec, Ben Mendelsohn jako krutý desperátský psanec a Kodi Smit-McPhee jako naivně zamilovaný chlapec ze Skotska, který s Fassbinderem putují drsnou přírodou. Tento pomale plynoucí westernový thriller je zároveň i melancholickou poutí dechberoucími zélandskými kulisami a sondou do duší životních psanců, ale i ztroskotanců a nešťastníků. Velmi emotivní, skoro až poeticky básnický a přesto krutý a plný brutálních scén - film je plný rozdílů, ale přesto dokonale drží pohromadě. Film je postaven na jednoduchém poselství o síle a hranicích lásky. Vedle toho se také nekompromisně kriticky dotýká americké historie a tématu původních obyvatel a ukazuje realitu života západu. Obrazy a záběry z filmu přesto, že vyobrazují utrpení a nelehký život, tak připomínají úchvatná malířská plátna - kompozice, světlo, stylizace a samotné lokace jsou neskutečné. Ostatně cit pro vizuál má režisér John Maclean díky tomu, že původním vzděláním je malíř.

Psychologický thriller s hitchcockovsky tajemnou atmosférou

Posledním filmem dne byl snímek Fénix od kontroverzního německého filmaře Christiana Petzolda. Snímek se promítal v letním kině na Kolejním nádvoří, které je součástí jezuitských kolejí. Komorní renesanční nádvoří má úchvatnou atmosféru a vedle filmu je divák opojen osobitým geniem loci daného místa. Renesanční fasády, vysoká okna a zachovalá architektura je impozantní. Bonusem navíc je i malebná kavárna na nádvoří. V kavárně si vedle nápojů můžete objednat vodní dýmku a teplou deku, která vám zpříjemní filmový zážitek. Psychologický thriller Fénix má velmi specifickou temně noirovou až hitchcockovsky tajemnou atmosféru. Zápletka se točí kolem záměny identity, pohnutého manželství a holocaustu. Hlavní hrdinka přežila holocaust a vrací se po válce zpět za rodinou. Musí podniknout plastickou operaci, což jí společně s minulostí strávenou v Osvětimi navždy poznamenalo. Následně se rozjíždí koloběh plný starých lží, nově odhalených tajemství, rodinného dramatu, zklamané lásky, podvodů a záměny identit.

 

Letní pohoda a odpočinek ve Smetanových sadech

Klasickým půlnočním filmem je béčková variace na Smrtonosnou past. Dramaturgové a tvůrci v pozadí Festivalu otrlého diváka se v čele s Jiřím Flíglem rozhodli přinést na Filmovku oblíbený rychlodabing. Akční thriller Jima Wynorskiho živě dabuje oblíbená dvojice Samantha Bifidus a Jíra Fostrá. Zážitek to byl unikátní, jelikož humorné poznámky a živý dabing protřelých dabérů ve spojení s prvoplánovým béčkem, které je plné nahotinek, modelek s kulomety a nápaditými akčními scénami tvoří výborný zábavný mix ideální pro půlnoční projekci.

Prušinovský, Netflix a dvojitá festivalová premiéra českých filmů

Festival se pomalu překlápí ke konci, už je půlka pryč a plynule se blížíme do cílové rovinky. Úterní ráno zahajuji klasickou kávou z Kafekáry a opět mířím ke stánku Českého rozhlasu. Právě probíhá živé natáčení vltavské Vizitky s režisérem Janem Prušinovským a hercem Janem Jankovským. Debata se točí převážně kolem filmu Chyby, který je už dva týdny v kinech. Snímek má na LFŠ také festivalovou premiéru. Prušinovský si postěžoval, že čekal tři roky s hotovým filmem, než mohl snímek do kin. Zároveň promluvil o čerstvě dotočeném dalším celovečerním kousku, kterým je komediální road movie Grand Prix.

 

Debata ve stanu Respektu o současném trendu internetových videoték a streamingu

Jedna přednáška a diskuze střídá další. Festivaloví návštěvníci by na LFŠ mohli vynechat všechny filmy a přesto by o zábavu a vzdělání měli postaráno. Debat a témat k rozhovorům se zajímavými hosty je na Filmovce nepřeberné množství. Další podnětnou diskuzi na téma ´Co dělat, když Netflix vítězí: Proměny diváků během pandemie a po ní´ připravil stan Respektu. Moderovala Jindřiška Bláhová a debaty se zúčastnil producent Jiří Konečný (Všechno bude, Rodinný film), ředitel kina Aero Jiří Flígl, ředitel MFDF Ji.hlava nebo filmový publicista Ondřej Pavlík. Konečný se jasně vymezil, že výdělky z kinosálů se nedají srovnávat s VOD službami. Otázkou je ovšem přístup diváků - v Česku jsme stále zvyklí stahovat filmy nelegálně, což se v Americe neděje. Proto z debaty vzešlo, že kina vedle televizí a VOD budou existovat stále. Budou ovšem nabízet specifický výběr filmů, který vzápětí mohou videotéky odkoupit.

 

Klub Kultury před projekcí filmu Chyby a předfilmu Poslední den patriarchátu

Po obědě u stánku s belgickými hranolkami, kde mají pestrý výběr různých omáček - já osobně zvolil omáčku ´samuraj´, která je lehce pálivá s majonézovým základem - jsem se vydal na dvojitou projekci českých tvůrců. Nutno dodat že belgické hranolky s kuřecím a samurajskou omáčkou je výborný příklad klasického rychlého festivalového oběda. Teď k samotné projekci. Opět jsem zamířil do Klubu kultury, který se napínal ve švech - krátkometrážní film Poslední den patriarchátu a Chyby lákají masy diváků. Účast a následná debata diváků s tvůrci je samozřejmostí. Dusné drama Poslední den patriarchátu natočil Olmo Omerzu, jenž s kritickou lehkostí proti sobě staví nejstarší generaci proti té nejmladší. Ústředním bodem je poměrně radikální poslední přání umírajícího vlivného doktora, který chce před smrtí vidět prsa dívky svého vnuka. Hlavním filmem jsou Chyby, jenž jsem recenzoval ve starším článku.

 

Vložil: Viktor Horák