Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Braková béčka, východní satira na současné Rusko, investigativní novinařina. A virtuální realita. Festivalová reflexe Viktora Horáka II

09.08.2021
Braková béčka, východní satira na současné Rusko, investigativní novinařina. A virtuální realita. Festivalová reflexe Viktora Horáka II

Foto: Viktor Horák (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Festivalové náměstí je plné stánků s občerstvením včetně zmrzliny, která je symbolem Asociace českých filmových klubů, jež pořádá festival

DENÍK Z LFŠ 2021. Festival už je v plném proudu a z nádraží neustále proudí davy nových návštěvníků. Půlnoční projekce béčkového krváku stejně jako zahajovací film festivalu naplnily kinosály k prasknutí. Noční party v klubu Mír nebo v přilehlých Smetanových sadech se rozléhají po celém městě. Návštěvníky festivalu proto můžeme potkávat i v brzkých ranních hodinách. Přednášky a diskuze ve stanech Respektu se zabývají jak filmovými projekty, tak poslední dobou čím dal populárnějšími tématy v čele s ženami ve filmu nebo řešením klimatické krize.

Po sobotním zahajovacím ceremoniálu, kde byl oceněn herec Martin Huba od ředitelky LFŠ Radany Korené, následovala projekce filmu Muž se zaječíma ušima. Na projekci byl přítomen i režisér Martin Šulík s představitelem hlavní role Miroslavem Krobotem. V parku se promítal Maraton studentských filmů, kde se představily krátké snímky různých žánrů, od komedií přes horory až po animované skeče. Filmy natočili studenti filmových a uměleckých škol z celé republiky včetně FAMU, Písecké FAMO nebo zlínské UTB.

 

Ředitel kina Aero a dramaturg Půlnoční sekce na LFS Jiří Flígl uvádí film Vetřelcátor

Hororové Benátky budoucnosti

Půlnočním projekcím dominoval brakový horor, vykrádající kultovní Cameronovy Vetřelce a Terminátora. Italský sci-fi horor Vetřelcátor byl původně promítán pod názvem Terminátor 2 a odehrává se v dystopických Benátkách budoucnosti. V industriálních prostorách římského nádraží se odehrává boj amatérských herců s papundeklovým monstrem z vesmíru. Divácký úspěch zaznamenal také ruský film Hlouběji! Jedná se o politickou satiru na tamní politický systém, kdy neúspěšný divadelní režisér vystoupá díky natáčení filmů pro dospělé na samotný vrchol ruské společnosti.

V neděli odpoledne měl premiéru v kině Hvězda film Hranice ovládání. Norský rodinný film vypráví o velkém útěku dvou židovských dětí, které prchají před nacisty do Švédska. Na jejich cestě jim pomáhá dvojice norských sourozenců. Během své odysey v zapadlých zimních lesích musí čelit hrůzám nacistického režimu, ale také příliš brzkému dospívání. Film je mixem rodinného dramatu a až pohádkové road movie, zasazené do vánočního času během nastupující 2. světové války.

Investigativní novinařina, debaty mladých režisérů a ženy ve filmu

Ve stanu Respektu se uskutečnila inspirující debata s názvem Panel připravovaných debutů. Mladí režiséři a scenáristé představili své připravované filmy. Režisér Jakub Machala prezentoval svůj filmový debut Láska hory přednáší. Romantická zimní komedie pojednává o nevěstě Alex během jejího velkého dne. Dále tvůrci představili letní komedii Karavan o matce s postiženým synem, kteří křižují obytným vozem prosluněnou Itálii. Také bylo prezentováno drama Oběť s ukrajinskou koprodukcí, které se zabývá uprchlickou tematikou. Jako poslední svůj film Její tělo představila režisérka Natálie Císařovská. Zabývá se tu vrcholovou sportovkyní, která musí radikálně změnit obor od sportu k pornografii.

 

Lekce filmu s filmovým scénografem Janem Vlčkem vedl dramaturg CT Jaroslav Sedláček

Redaktoři Respektu a Reportéři ČT uvedli podnětnou debatu o stavu české investigativní novinařiny. Nevyhnuli se kauze Čapí hnízdo nebo vyšetřování ekologické havárie na Bečvě. Debatovali také o vztahu mezi novináři, politiky a policisty. Velkým tématem byl také vztah a spolupráce mezi novinářem a informátorem.

Festivalovým lákadlem také byla debata na téma ´Ženy ve filmu´. Sešly se tu mladé nadějné herečky v čele s Martinou Babišovou (Shoky & Morthy: Poslední velká akce, připravovaný thriller Minuta věčnosti) nebo Elizaveta Maximová (Hra, kriminální série Spravedlnost). Herečky se bavily o postavení žen ve filmovém štábu nebo o svých zkušenostech z castingu. Velkými tématy byly také současný český bulvár a prezentace na sociálních sítích.

Režisérská hvězda Viktor Tauš a práce filmového architekta

Sobotní masterclass v stanu ČT vedl Viktor Tauš, jenž se řadí mezi soudobou českou režijní elitu. Přiblížil svůj životní příběh, kde se nebál promluvit o své minulosti. Zmínil se o drogové závislosti a letech, kdy žil na ulici. Mezi bezdomovci potkal předobraz své divadelní hry Amerikánka. Stejnojmenné drama nyní připravuje pro stříbrné plátno. Filmovou práci přiblížil návštěvníkům ukázkami z televizních detektivek Zrádci nebo Vodník. Zavzpomínal na obtížné natáčení komedie Sněženky a machři po 25 letech nebo na autobiografický debut Kanárek.

 

Promítací sál v kině Hvězda je středobodem festivalu

V neposlední řadě představil své řemeslo filmový architekt a scénograf Jan Vlček. Promluvil o práci na historických filmech Lidice nebo Balada o pilotovi a o zkušenostech s asijskými produkcemi. Také zavzpomínal na komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel, který se na LFŠ promítal první den festivalu. Ožehavým tématem byla práce na filmových pokojíčcích pro herečky v dokumentu o internetových pedofilech V síti. Během debaty se Vlček vyjádřil, že nejtěžším žánrem pro scénografa je filmová pohádka.

Na festivalu se také představilo interaktivní oddělení, zabývající se virtuální realitou. Návštěvníci tudíž mohou zhlédnout virtuální filmy, natáčené na 360stupňové kamery. Tyto filmy jsou technicky velmi složité a umožní divákovi sledovat snímek ve speciálních brýlích, díky nimž vidí vše kolem sebe. Kromě krátkých snímků si tu návštěvníci také mohou zahrát virtuální hry, kde je možné takřka cokoliv včetně neomezeného pohybu ve virtuálním světě.

 

Vložil: Viktor Horák