Letošní ´filmovka´ v Hradišti je komornější, o to ale intenzivnější. Srdce Slovácka opět žije filmem. Festivalová reflexe Viktora Horáka
08.08.2021
Foto: Viktor Horák (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Úvod k filmu S polibkem přijde smrt obstaral Jan Jendrek
DENÍK Z LFŠ 2021 Uličky Uherského hradiště se hemží festivalovými návštěvníky. Většina jich míří k ikonickému centru LFŠ, které je u kina Hvězda. Všude se míhají cestující se spacáky, vyzvedávají si akreditace, běží do kinosálů nebo jen tak bloumají festivalovým městem s pivem v ruce. Z parku se line cimbálová muzika a ze stanu České televize je slyšet zapálená diskuze o připravovaném seriálu. Festival ožívá a připravuje se na první davy návštěvníků. Ovšem už první den jsou kinosály plně obsazené.
Od 7. do 12. srpna se malebné město Uherské hradiště stává svátkem filmových fanoušků, cinefilů a samotných tvůrců. Letní filmová škola v Uherském Hradišti slaví již 47. ročník. Hlavním sloganem je ´Naslouchej filmu´ a festivalovému vizuálu dominuje ucho. LFŠ je popisována jako studentská obdoba festivalu v Karlových Varech. Je menší, komornější a jaksi svobodnější. Sice tu nepotkáte tolik celebrit jako ve Varech, ale zato se na většinu filmů v pohodě dostanete a můžete využít i množství vzdělávacích přednášek, především o filmu a televizi.
Ikonické centrum festivalu - kino Hvězda
Přednáškové bloky se ale vedle filmových témat také věnují kultuře, novinařině, historii nebo menšinám. Festival navštěvuje široké spektrum společnosti, od nejstarších po nejmladší. Ale suverénně nejvíc návštěvníků tvoří především studenti. LFŠ si drží poměrně velkou fanouškovskou komunitu mezi návštěvníky, kteří se sem pravidelně vrací. Festival si velkou měrou zakládá na městě a regionu, kde se koná, tudíž slovácké tradice a kultura jdou s festivalem ruku v ruce.
Přednáška o soudobé české investigativní novinařině v stánku týdeníku Respekt
Unikátní genius loci
Samotné Uherské hradiště má unikátní genius loci, jenž je plný slovácké kultury. Neustále hrající cimbálovka, rodinná vinařství z místních vinohradů, oštěpky a chleba se škvarky dokonale vystihují uvolněnou letní atmosféru festivalu. Nikdo nikam nespěchá, všichni si užívají volna a odpočinku, den pomalu plyne k noci. Kina jsou nabitá k prasknutí a mezi stromy v parku odpočívají festivaloví návštěvníci. Většina kinosálů je obsazena, protože se diváci po dlouhých měsících lockdownu nemohli dočkat velkého plátna. A nyní vyrazili do centra Slovácka, aby si užili letních dnů paradoxně v kinosálech. Kina mají omezenou kapacitu, která se kvůli bezpečnostním covidovým opatřením musí dodržovat.
Sportovní hala slouží jako projekční sál a press centrum zároveň
Mexická nová vlna, asijský filmový velikán a Martin Huba
Během prvních dvou dnů byla možnost zhlédnout hned několik filmů z mexické sekce, která se věnuje současné mexické kinematografii, většinou se jedná o sociálně kritické filmy mladých tvůrců s tematikou drogových kartelů, býčích zápasů nebo tance. Také zde můžete zhlédnout nezapomenutelné filmy asijského velikána Akiry Kurosawy. Nebudou chybět klasiky, jako mistrova adaptace Macbetha s názvem Krvavý trůn, samurajské drama Rašomón nebo nezapomenutelný velkofilm Sedm samurajů.
Herec Martin Huba vzpomíná na svého přítele a kolegu Milana Lasicu
Herec a divadelní režisér Martin Huba přebere festivalovou cenu za celoživotní gentlemanství v českém a slovenském filmu. Herec na svém masterclass (debata o životě, práci a filmu) ve stanu Respektu promluvil o roli T. G. Masaryka a zavzpomínal na přítele a kolegu Milana Lasicu, který nedávno zemřel. V stanu České televize se neustále oevírají debaty o televizní tvorbě a současných trendech, které vznikají jak v televizi, tak na streamovacích platformách. Hlavní dramaturg ČT Jaroslav Sedláček představil nově vznikající distribuční filmy a televizní producenti promluvili o novém krimiseriálu o šikaně ze školního prostředí Ochránce.
Výstava k projektu Paměť národa v Smetanových sadech
Psí vojáci Karla Reisze
Mezi prvními festivalovými filmy bych zmínil výborný noirový thriller S polibkem přijde smrt. Toto béčko Roberta Aldriche z roku 1955 se zabývá ožehavým tématem nukleární hrozby a představuje nám cynického soukromého detektiva Hammera. Za vyzdvihnutí stojí také akční thriller Psí vojáci o válečném veteránovi z Vietnamu, který pašuje zpět do vlasti heroin. Dramatický příběh o válečném traumatu a zkorumpované policii natočil Karel Reisz, jenž má československé kořeny a proslavil se v Hollywoodu.
Projekce filmu Psí vojáci od Karla Reisze
Vedle bohatého filmového programu se každý večer konají hudební akce, koncerty a dojde i na divadelní představení. Kromě místní cimbálové kapely na festivalu vystoupí i Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Své podstatné místo má na festivalu také letní kino, které je účastníky hojně vyhledávané, proto jsou na LFŠ letní kina hned dvě. Tento ročník najdeme ve velkém letním kině na renesančním Kolejním nádvoří současné české a slovenské filmové novinky. Nechybí komediální megahit Matky nebo nová komedie Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel, která plně zaplnila kapacitu nádvoří. Menšímu letnímu kinu v Smetanových sadech u festivalového centra dominují nezapomenutelné snímky s Jiřinou Bohdalovou. Vedle kultovního psychodramatu Ucho nebo rozverné komedie Hvězda zvaná Pelyněk dojde ale i na tradiční Maraton studentských filmů.
Vložil: Viktor Horák