Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nápad krojových vystřihovánek není nový, ale dlouho jsme hledali autora… Na zářijových slavnostech je uvidíte poprvé

30.08.2018
Nápad krojových vystřihovánek není nový, ale dlouho jsme hledali autora…  Na zářijových slavnostech je uvidíte poprvé

Foto: Facebook Slováckých slavností vína a otevřených památek

Popisek: Slovácké kroje jsou nádherné, zdobné; možná nejkrásnější z celého Česka a Moravy

FOTO Anička a Janíček, dvě oblíbená jména v Uherském Hradišti a Starém Městě, tvoří krojový pár papírových vystřihovánek pro děti a dospělé. Tyto vystřihovánky autorky Yvony Jandákové budou představeny a slavnostně pokřtěny během Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti v neděli 9. září 2018.

„Nápad krojových vystřihovánek není úplně nový, ale poměrně dlouho jsme hledali někoho, kdo bude k tomuto dílu přistupovat s respektem ke kroji a tradicím obecně, bude ochoten každý krok konzultovat s etnografy a výsledek bude mít i vysokou uměleckou hodnotu,“ popsal více než půlroční genezi předseda správní rady Regionu Slovácko a starosta Stanislav Blaha. „Jsem přesvědčen, že stejně jako mě nadchnou vystřihovánky děti i dospělé. V příštím roce představíme další krojový pár,“ dodal.

Spolupracovala etnografka

Vystřihovánky vznikly díky odborným konzultacím s etnografkou Slováckého muzea v Uherském Hradišti Martou Kondrovou. Tím je také zaručeno, že je kroj proveden správně, každá součástka je terminologicky správně pojmenovaná a vzniká tak i alternativní forma vzdělávání a osvěta. Zadní část vystřihovánky podporuje fantazii dětí - je určena k domalování. Projektem autoři rozšiřují povědomí o krojích Slovácka převážně mezi dětmi, ale i mezi širokou veřejností.

Slovácký kroj sluší všem. Proto lze předpokládat, že krojové vystřihovánky budou mít u dětí obrovský úspěch... Zdroj Facebook Slováckých slavností vína a otevřených památek

Krojové vystřihovánky budou slavnostně představeny na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek, v průběhu pořadu Klobúček s kosírky kohútí (Kolejní nádvoří, neděle 9. září 13:30). 

Hotov je kroj z Podluží

Cena jednoho kusu vystřihovánek bude 89 Kč a zájemci si je budou moci koupit premiérově na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti druhý zářijový víkend v prodejně Tradičního výrobku Slovácka, ve Slováckém muzeu, ve Skanzenu Rochus, ve Starém Městě na Event centru a v e-shopu.

Zatím je hotový kroj z Podluží, který v reálu vypadá takto. Zdroj web Lidové tradice a řemesla

V původním projektu autorky je zpracován kroj z Podluží, Region Slovácko však plánuje postupně zpracovat dalších 9 krojů Uherskohradišťska a Uherskobrodska (kroj vlčnovský, kunovický, buchlovický, uherskoostrožský, kopaničářský, bánovský, nivnický, hradčovický, uherskobrodský, straňanský). Každá panenka a panáček budou mít své jméno, které je typické pro konkrétní krojový okrsek nebo má k tomuto okrsku významný vztah. Vznikne tak série vystřihovánek, které před dvěma generacemi nechyběly v žádné rodině, a se kterými si děti běžně hrály.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek se letos konají od pátku 7. září do neděle 9. září. Jsou jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu, která prezentuje bohatost a rozmanitost tradiční lidové kultury na Slovácku. Jejím dějištěm jsou otevřené historické památky královského města Uherského Hradiště, právem nazývaného slováckou metropolí.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek se letos konají od 7. září do 9. září, zdroj Facebook Slováckých slavností vína a otevřených památek

Idea pořádat vinařské slavnosti navazuje na prvorepublikovou uherskohradišťskou tradici velkých národopisných výstav. Myšlenka rychle nalezla široký spontánní ohlas ve vinařských obcích a městech a Slovácké slavnosti vína a otevřených památek si tak i přes krátkou dobu své historické existence vysloužily prestižní a uznávané postavení.

Nekomerční přehlídka kulturního dědictví

Jedná se o ryze nekomerční přehlídku kulturního dědictví regionu, kterou pod odbornou garancí Klubu kultury Uherské Hradiště spolupořádají mikroregiony Staroměstsko, Ostrožsko, Východní Slovácko, Dolní Poolšaví, Za Moravú, Bílé Karpaty a Buchlov. Do programu se zapojuje téměř stovka měst a obcí z okolí Uherského Hradiště, k nimž se každoročně připojují partnerská města Bridgewater (Velká Británie), Mayen (Německo), Priverno (Itálie), Sárvár (Maďarsko), Krosno (Polsko) a Skalica (Slovensko). Historické jádro Uherského Hradiště se tak již od roku 2003 pravidelně začátkem září proměňuje v jedno velké pódium, na němž se představují desítky folklorních souborů, cimbálových muzik i dechových kapel, a společně s ochutnávkou vín, burčáku a regionálních gurmánských specialit vytvářejí nezapomenutelný zážitek pro desetitisíce návštěvníků. 

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek od samého počátku významně podporuje Nadace SYNOT (dříve Nadace Děti – kultura – sport), která dlouhodobě přispívá na folklorní výchovu dětí a mládeže. Velkou zásluhu na úspěchu a popularitě celé akce mají i jedinečné historické památky, jimiž je královské město Uherské Hradiště (jež je hrdým nositelem titulu Historické město roku 2011) doslova poseto. Genius loci sakrálních i světských objektů, hradů, zámků či objektů tradiční lidové architektury se tak u příležitosti Slováckách slavností vína a otevřených památek přirozeně a přitom vzácně snoubí s krásou slováckých krojů a stylovým kulturním programem. Program akce najdete ZDE

Vložil: Markéta Vančová