Světice, kněžna, matka národa, babička a vychovatelka sv. Václava… Sv. Ludmila se vrací na Velehrad, na jediný den
03.07.2018
Foto: Velehrad / webové stránky
Popisek: Sv. Ludmila - pro věřící nesmírně cenná relikvie
4. a 5. červenec patří na Velehradě už po devatenáct let lidem dobré vůle. Sjíždí se sem ze všech koutů nejen České republiky, aby oslavili Den slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Zatímco 4. července organizátoři chystají bohatý program pro všechny věkové kategorie, 5. červenec patří Národní poutní mši svaté. Letos si na Velehradě navíc připomenou i 100. výročí české státnosti.
Ve středu 4. července proběhnou tradiční projekty jako Velehrad dětem s Michalem Nesvadbou, Aktivity pro životní prostředí v Archeoskanzenu v Modré, Soutěž ve fotbalových dovednostech s Antonínem Panenkou a pingpongový turnaj s Orlem, Mladí fandí Velehradu letos se skupinou Mirai, unikátní Ruční přepisování Bible, Mezinárodní setkání vozíčkářů či zajímavé výstavy a vernisáže v prostorách Stojanova gymnázia. Soutěživým dětem i dospělým je určena fotografická soutěž nebo rodinná cestovatelská hra Velehradský pas, v níž se hraje o zájezd k moři pro celou rodinu. Součástí nabitého programu budou také hry, kvízy a soutěže pro malé i velké, dětská představení nebo interaktivní workshopy. Rodičům bude určen vzdělávací seminář „Rodiče a děti tváří v tvář digitálním technologiím“. Letošní 100. výročí vzniku samostatného Československa připomenou výstavy „Katolická církev a republika – 100 let“ a „Masaryk a Svatá země“. I u této příležitosti se na Velehrad vrátí lebka sv. Ludmily, vzácný skvost Svatovítského pokladu. Poutníci tak budou mít ojedinělou možnost uctít lebku první české světice a jedné z patronek naší země.
Svatá Ludmila se vrací na Velehrad
V letošním roce si připomínáme 100 let vzniku Československa a 25 let od zasvěcení národa Panně Marii na Velehradě. Svatá Ludmila obě výročí propojuje a letos se po mnoha staletích vrátí na posvátný Velehrad. Poutníci tak budou mít ojedinělou možnost uctít lebku sv. Ludmily v kapli baziliky u hrobu olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. Jedná se o jeden z nejvzácnějších skvostů Svatovítského pokladu.

Velehrad se v době svátku slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje zaplní do posledního místečka
„Svatá Ludmila, světice, kněžna, babička a vychovatelka sv. Václava, je ženou, která stojí na počátku křesťanské identity našeho národa, české státnosti i výchovy k pravdě a lásce,“ vysvětluje olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.
Sv. Ludmila je právem po staletí vnímána jako matka národa. Stojí u kořenů naší státnosti, protože její manžel (kníže Bořivoj) je první historicky doložený Přemyslovec. Podle tradice přijala křest na posvátném Velehradě z rukou moravského arcibiskupa sv. Metoděje spolu se svým manželem. Podle legendy od sv. Metoděje obdržela kovový reliéf byzantského původu s vyobrazením Panny Marie, který poté darovala sv. Václavovi.
První česká světice
„Velehrad, sv. Ludmila a sv. Václav jsou tak po staletí duchovně propojeni. Zde začal nový život sv. Ludmily pramenící ze křtu a pokračoval v Čechách. Právem je sv. Ludmila první českou světicí – ženou. Těším se, že ji budeme moci znovu přivítat na Velehradě a připomenout si, co vše v roli manželky, matky, babičky a vychovatelky pro náš národ často spíše skrytě učinila. Přijeďte jí také poděkovat, inspirovat se jejím životem a prosit za náš národ, naši víru i naše vztahy, dodává Graubner.
Kromě výjimečných akcí je tato vzácná relikvie vystavena k uctění pouze jeden den v roce, a to na svátek svaté Ludmily 16. září na Pražském hradě. Po zbytek roku jsou ostatky uloženy v pokladnici svatovítské katedrály na čestném místě v blízkosti lebky svatého Vojtěcha a svatého Václava.
Tuzemská patronka, v Rusku zvaná často Ludmila Česká, je důležitou světicí i pro ruské pravoslaví a jako první svatořečenou ženu ji uctívají všichni pravoslavní Slované.
Večer lidí dobré vůle je plný dobrých skutků
Ve středu večer v 19.30 hodin začne na pódiu před bazilikou slavnostní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, kterým provede duo Barbora Černošková a Filip Tomsa. Během koncertu se divákům a posluchačům představí dva charitativní projekty, na které může každý přispět formou DMS. Pro letošní ročník byly vybrány: klinika u Sherfadinu v Iráku, kde léčí uprchlíky, a Nadační fond ADIUVARE. „Během večera zazní také příběh a smutný osud politického vězně nacismu i komunismu, velkého vlastence, který poslední roky svého života strávil jako vyhnanec v Římě. Kardinál Josef Beran se až dlouho po své smrti vrátil letos na jaře zpět do své vlasti…,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle.

Dny lidí dobré vůle
Na velehradském pódiu zazpívají legendy i velké hvězdy dneška
Jako vždy si na své přijdou mladí i ti dříve narození. Hudební hostitel velehradského Večera lidí dobré vůle Jiří Pavlica s Hradišťanem pozval legendární zpěvačku Hanu Zagorovou, kapely Boom!band a Mirai, sólistku Národního divadla v Praze Marii Fajtovou, zpěváka Vašo Patejdla, zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů a velehradský sbor gymnázia Stojanov. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Česká televize a Český rozhlas Dvojka.

Slavnostní poutní mše
Dny lidí dobré vůle 2018 vyvrcholí ve čtvrtek 5. července v 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou. Hlavním celebrantem bude Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský, a kazatelem Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. Koncelebrovat budou čeští i zahraniční biskupové.
Vložil: Markéta Vančová