Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Psí čenich nemá konkurenci. Desetiletý Cage našel pervitin tam, kde by to člověka ani nenapadlo

20.02.2018
Psí čenich nemá konkurenci. Desetiletý Cage našel pervitin tam, kde by to člověka ani nenapadlo

Foto: Krajské ředitelství policie Zlínského kraje

Popisek: Nebýt čtyřnohého kamaráda, asi by policisté nepřišli na to, jak složitě se dá ukrýt droga.

KRIMI Díky desetiletému psovi jménem Cage, který je cvičený na hledání drog, se podařilo kriminalistům ze Zlínského kraje objevit pervitin na takovém místě v autě, kde by to nikdo nepředpokládal. Z dobře utajované skrýše vytáhli 50 gramů krystalické látky.

V uplynulých dnech zadrželi kriminalisté ze Zlínského kraje 5 osob, které patřily do velkého drogového gangu výrobců a distributorů pervitinu, jež odkryli uplynulý rok v říjnu. Počet zadržených osob v této kauze se tak zvýšil na 37, počet obviněných na 31 a počet vazebně stíhaných na 12.  

Jak to bylo vloni?

Případ výroby a distribuce drog měli krajští kriminalisté společně s kriminalisty z Uherského Hradiště dlouhodobě rozpracovaný. Od 3. do 10. října minulého roku na několika místech Zlínského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje policisté postupně zadrželi 26 mužů a 6 žen ve věku od 23 do 57 let. Při zadržení přistihli na dvou místech podezřelé osoby přímo při vaření pervitinu. V jednom domě probíhala poslední fáze výroby pervitinu a v dalším byla výroba drogy zrovna po dokončení. Na některých místech byli dokonce i dběratelé drog, kteří už čekali na dokončení výroby pervitinu.

Během akce kriminalisté provedli 8 domovních prohlídek, při kterých zajistili 5 varen pervitinu a další věci důležité pro trestní řízení jako laboratorní vybavení, velké množství chemických látek, hotový pervitin a také větší množství věcí majetkového charakteru, které mohou pocházet z trestné činnosti.  

Muž z Uherskohradišťska stál v čele

Hlavním organizátorem skupiny byl čtyřiačtyřicetiletý muž z Uherskohradišťska, který výrobu pervitinu řídil a organizoval. V řadě případů se jednalo o zkušené pachatele s bohatou trestní minulostí a jejich činnost byla velmi propracovaná. Obvinění pervitin vyráběli několikrát týdně a měli desítky odběratelů nejenom ze Zlínského, ale i Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Kromě pervitinu distribuovali i marihuanu a obchodovali i s látkami, které sloužili k výrobě drog. Jaké množství drogy obvinění vyrobili je předmětem dalšího šetření. Jeden z obviněných byl ve výkonu trestu odnětí svobody pro jinou trestnou činnost a mezi obviněnými osobami v tomto případě figurují i osoby z minulých drogových kauz, které kriminalisté vyšetřovali kiž dříve.

Vyšetřovatel v této kauze obvinil celkem 26 osob ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který hlavním pachatelům hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

A jak to bylo nyní?

Při letošním lednovém zásahu krajští kriminalisté zadrželi pět osob ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Muži ve věku od 22 do 62 let, z nichž je jeden cizinec, obvinili ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a na dva z mužů podali podnět na návrh na vzetí do vazby, který soud akceptoval.

Pes v čele

Jednoho z mužů kriminalisté zadrželi ve vozidle Audi A7. Protože měli podezření, že zadržený ve vozidle převáží drogy, auto zajistili a k jeho ohledání přizvali psovoda se služebním psem, který se specializuje právě na vyhledávání omamných a psychotropních látek. Desetiletý Cage kriminalistům označil v úložném prostoru vozidla místo výskytu drogy, ale zrovna tohle místo se zdálo všem málo pravděpodobné pro její uschování. Přesto kriminalisté pracně rozmontovali část vozidla a objevili velmi dobře utajovanou skrýš. Z ní vytáhli téměř 50 gramů krystalické látky, s největší pravděpodobností pervitinu. Psi jako Cage by zasluhovali opravdu zlatou medaili.

Krajští kriminalisté na vyšetřování tohoto nejrozsáhlejšího případu na úseku drogové problematiky nadále pracují. Třem z pětice obviněných hrozí až desetiletý trest odnětí svobody, dvěma obviněným trest vyšší  - až dvanáct let.

Zdroj: Tiskové zprávy

Vložil: Dagmar Olbrichová