Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podnikatele buzerují, nejvíce to dopadá na malé živnostníky. Stát vyvíjí opravdu enormní úsilí v šikanování běžných lidí, říká starostka

08.08.2017
Podnikatele buzerují, nejvíce to dopadá na malé živnostníky. Stát vyvíjí opravdu enormní úsilí v šikanování běžných lidí, říká starostka

Foto: Archiv

Popisek: Starostka Jana Křižková

ROZHOVOR Starostka obce, držitelka akademického a profesního titulu, zároveň také máma a žena, která se nebojí prosadit v typicky mužských rolích, jako je třeba myslivost, to je Jana Křižková, starostka stojící v čele obce Komňa a kandidátka pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, lídr za stranu Soukromníků, kterou najdete na volebním lístku ODS.

Často říkáte, že nic není tak složité, jak se na první pohled zdá. Dá se tím podle vás řídit i v Parlamentu?

Já se tím řídím všude, takže ani v případě mého zvolení do Parlamentu to nebude jiné. Víte, já jsem si ve své praxi ověřila, že řada lidí nedokáže posunout věci dál ne proto, že by jim chyběly znalosti či chuť, ale prostě se jen zaleknou složitosti daného problému a spousty souvislostí. Ale řešení přitom vždy existuje a často na ně přijdete jen s použitím zdravého rozumu. Například hospodaření státu, sestavování rozpočtu, to vše vypadá na první pohled složitě. Ale v praxi se neliší od hospodaření města, obce a vlastně ani domácnosti. Nemůžete utratit víc, než si vyděláte, zároveň musíte rozumně investovat a vidět dál než za roh. Pokud si půjčujete, tak jen na opravdu důležité věci, které dlouhodobě zvýší kvalitu života, a to jen tehdy, pokud máte z čeho splácet.

Z jakého důvodu jste se rozhodla kandidovat do Poslanecké sněmovny?

Už to prostě zašlo moc daleko a je potřeba říct dost. Tady dochází k tomu, že jsou pošlapávány občanské svobody, likvidována spontánní spolková činnost, všichni podnikatelé jsou buzerováni a nejvíce to dopadá na malé živnostníky. Stát vyvíjí opravdu enormní úsilí v šikanování běžných lidí. Když to vezmu postupně, tak lidé už ztrácejí chuť něco dělat pro život ve své obci či městě, starostové mají čím dál menší pravomoci a musí se doprošovat úředníků, které nikdo nezvolil, na každou hloupost je vydána nějaká směrnice, vyhláška či jiný papír. Mě osobně se to dotýká jako aktivní členky mysliveckého spolku, starostky i občanky. Takže jdu do toho a chci se pokusit obrátit ten poměr – aby bylo méně byrokracie, aby více prostoru dostával zdravý rozum a společně jsme ochránili malé před tyranií velkých.

Proč byla vaší volbou Strana soukromníků? Doposud jste byla nestraník, navíc jde o stranu složenou z velké většiny z podnikatelů, k nimž nepatříte.

Strana soukromníků je stavovskou stranou, která je jedinou pořádnou sebeobranou aktivních a pracovitých lidí, především malých podnikatelů, jejich zaměstnanců a rodin. Pro mne jsou tato témata velmi blízká, protože vidím, jak je role všech činorodých lidí důležitá pro život jak na malé obci, tak velkém městě. Právě kvůli elektronické evidenci tržeb teď hrozí, že skončí nejenom se svou činností spolky, ale i malé obchody a hospůdky. Tato problematika se netýká jenom vesnic, ale i měst. I tam je řada aktivních lidí, kteří se ve svém volném čase zcela dobrovolně a zadarmo starají o zachování tradic, věnují se sportu a dalším zájmovým aktivitám a to vše předávají dál mladé generaci. Zatím jsme ale svědky toho, jak veškeré regulace a zákazy jenom ničí život všude, ve Zlíně i na československém pomezí. A Soukromníci jsou ti, kteří se zastávají aktivních lidí.

Není tajemstvím, že vaši kandidaturu podporuje i senátor Ivo Valenta. Jak tato spolupráce vznikla?

Úplně jednoduše. Práci pana Valenty jsem sledovala už delší dobu. Potkávali jsme se na různých akcích a postupem času jsem zjistila, že jsme si názorově velmi blízcí. Jde nám o zachování zdravého rozumu, podporu regionů, živnostníků a malých podnikatelů, podporu rodin, spravedlivější a systematičtější rozdělování peněz mezi jednotlivá města i obce.

Jak vy sama chcete pomoci z pozice budoucí poslankyně lidem ve Zlínském kraji?

Lidé si zaslouží víc peněz za svou práci. V kraji jsme na tom skoro nejhůře, proto musí jít o jednu z hlavních priorit. A jak toho chceme dosáhnout? Snížíme daňové zatížení práce, zliberalizujeme podmínky pro podnikání, dáme mladým lidem motivaci vracet se do regionu, pracovat zde nebo podnikat. V malých obcích udržíme malé živnostníky, využijeme podnikatelský potenciál našeho kraje.

To zní docela ambiciózně, ale jaké konkrétní kroky si za těmito slovy máme představit?

Tak například je třeba dokončit tolik potřebnou dálniční síť nebo letecké spojení do našeho regionu. Tím pomůžeme malým podnikatelům, větším výrobním firmám, ale i rozvoji cestovního ruchu. Stejně tak je však důležitá kvalitní hromadná doprava bez zbytečného plýtvání a neúměrně vysokých cen. Vedle toho je třeba si posvítit na příšerně složitou stavební legislativu, aby lidé i podnikatelé mohli investovat a budovat. A ve finále také změnit daňové zákony, kdy chceme nejen snížit daně, ale také například zavést nárokovou paušální daň pro malé podnikatele v duchu hesla „Zaplať a podnikej bez dalších kontrol“. Neboli zamezit dalšímu zbytečnému papírování, aby se podnikatelé mohli naplno věnovat rozvoji své činnosti tak, aby dokázali vytvářet nová a kvalitní pracovní místa.

Soukromníci jsou často vnímáni jako ti, kteří hájí jen živnostníky a podnikatele. Co však nabízíte běžnému občanovi?

Především nebudu před problémy lidí, které jako starostka obce velmi dobře znám, ustupovat a hasit je populistickými gesty. Stejně jako u nás v obci se chci postarat o skutečné řešení. A věřím tomu, že když vymeteme z české legislativy zbytečné regulace, ulehčíme tím život všem lidem. Budu proto bojovat proti byrokracii a šikaně všech aktivních lidí, svazování svobody nesmyslnými regulacemi, omezování práva na územní samosprávu a zvyšování oddanosti lidí, podnikatelů i obcí vůči pražskému ministerskému aparátu. To se musí změnit. A zrušení EET a kontrolního hlášení může být jen špičkou ledovce, na řadu musí přijít další desítky zbytečných regulací a nařízení.

Myslíte si, že stát nakládá efektivně s finančními prostředky?

Stát neskutečně mrhá penězi daňových poplatníků. V rozpočtu se ztrácí stovky milionů korun pouze tím, že byrokratické procesy jsou neuvěřitelně komplikované a zdlouhavé. Stát se zasukoval do svých vlastních pravidel, úředníci jsou často nekompetentní, bojí se rozhodnout a jen si kryjí záda nebo se vozí po bezmocných lidech či podnikatelích. Stát potřebuje vyvětrat od těchto praktik a tomu chci maximálně napomáhat.

Jak se díváte na současnou problematiku migrantů?

Nechci se dožít toho, že budeme my nebo naše děti chodit kolem mešit a smiřovat se s tím, že nám začnou ohrožovat naše životy radikální, nelegální migranti. Morava po staletí odolávala islámským nájezdům a já chci pomoci tomu, aby tomuto nebezpečí odolala i do budoucna.

Jakým způsobem?

Kromě toho, že musíme říct jasné ne všem nelegálním migrantům, také je potřebné důsledně chránit naše tradice a genuis loci našeho regionu. V Komni o tom něco málo víme, protože zde dodnes uchováváme archaickou podobu fašanku. Posilovat vztah nás všech a našich dětí k regionu je důležité i proto, abychom odolávali nebezpečí falešného multikulturalismu, kterým se nás snaží nakazit někteří evropští politici, kteří si však přes zaslepenost a zahleděnost do své vlastní „velikosti“ nevidí ani na špičku svého nosu.

Voliči se bojí dalšího zklamání. Proč mají uvěřit právě kandidátce ODS s podporou Soukromníků?

Soukromníci vstoupili na kandidátky ODS nejen proto, aby netříštili síly proti silným soupeřům v podobě populistických hnutí nebo levičáckých slibů. Soukromníci jsou garancí především pro všechny živnostníky, malé podnikatele a aktivní a pracovité lidi, že se tentokrát na jejich problémy poslanci nevykašlou. Soukromníci budou v Parlamentu skutečnou politickou sebeobranou těch, kteří chtějí soukromí a svobodu pro svůj život, práci i podnikání. Soukromníci nikdy nezradí své politické principy, protože by tím zradili sami sebe. Proto věřím, že společně s ODS uspějeme a budeme mít zásadní podíl na rozhodování o budoucnosti naší země.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová