Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Čunek vyhlásil stav nebezpečí kvůli africkému moru prasat. V postižených oblastech přibudou elektrické ohradníky

31.07.2017
Hejtman Čunek vyhlásil stav nebezpečí kvůli africkému moru prasat. V postižených oblastech přibudou elektrické ohradníky

Autor: Zlínský kraj

Popisek: Hejtman Jiří Čunek na TK k AMP

Tažení proti africkému moru prasat na Zlínsku pokračuje. Hejtman kraje Jiří Čunek na mimořádné pondělní tiskové konferenci vyhlásil stav nebezpečí pro danou oblast, který bude trvat až do 29. srpna. Toto opatření má pomoci k lepší ochraně zamořené oblasti a také má zabránit tomu, aby se nemocí nakažení divočáci nerozšiřovali mimo ohnisko nákazy.

Vyhlášení mimořádného stavu se očekávalo již od víkendové schůzky hejtmana Čunka s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, který mu tento postup sám doporučil. „Požádal hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, aby v rámci krizového řízení vyhlásil mimořádný stav, a to především proto, aby se zvířata z dotčené lokality na Zlínsku nepřesunula, respektive abychom je v této lokalitě udrželi,“ uvedl dříve ministr. 

Stav nebezpečí je vyhlášen na základě mimořádné události podle zákona č. 239/2000 o integrovaném záchranném systému, a to pro území vymezené katastrálními územími obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice na Dřevnicí.

Udržet divočáky na zamořeném území

Hejtman Čunek na tiskové konferenci vysvětlil, kterých obcí se vyhlášení stavu nebezpečí bude týkat. V těchto lokalitách budou stávající pachové ohradníky doplněny elektrickými, a to o délce zhruba 45 kilometrů.

„Cíl je udržet divoká prasata v nakaženém území a nepustit tam žádná další,“ sdělil hejtman. Divočáci, kteří neuhynou v důsledku nákazy, budou podle Jiřího Čunka odchytávána do klecí. „Nechceme, aby prasata v šoku přebíhala a roznášela mor mimo toto území,“ sdělil.

Střílet divočáky v zamořeném území bude nadále zakázáno. Také v těchto místech bude platit zákaz vstupu s domácími zvířaty, především se psy, kteří by mohli nakažená divoká prasata vyplašit. Při útěku by pak divočáci mohli nákazu rozšířit na další území.

Uhynulých prasat je již 115, ulovených 992

Veterináři ze Státní veterinární správy evidují k pondělí ve Zlínském kraji již 115 uhynulých prasat, přičemž onemocnění bylo testy prokázáno u 72 z nich. „Všechny nově zjištěné pozitivně testované nálezy se nacházejí v katastrech, kde již byl AMP dříve potvrzen. Negativním výsledkem naopak skončilo vyšetření 40 vzorků. Na výsledek vyšetření u tří nálezů se čeká. V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud uloveno 992 divokých prasat z toho v posledním týdnu, tedy do 24. do 30. července, to bylo 512 kusů,“ uvedli veterináři.

Nejvyšší odstřel byl zaznamenán v okresech Uherské Hradiště, kde bylo usmrceno 238 zvířat a Kroměříž, kde lovci zastřelili 233 divokých prasat. U žádného z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyl africký mor prasat zjištěn.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace