Situace s africkým morem prasat je vážná. V pátek požádal ministr Jurečka hejtmana Čunka, aby vyhlásil v kraji mimořádný stav
29.07.2017
Foto: Facebook SVS
Popisek: Prase divoké, ilustrační foto
To se stane patrně v pondělí. V pátek totiž vydalo Ministerstvo zemědělství tiskovou zprávu, kde se o tom píše a jako důvod se uvádí obava, aby se zvířata z dotčené lokality na Zlínsku nepřesunula a obávaná nemoc, která se zatím drží v jedné lokalitě, nezasáhla další místa v Česku.
„Dnes jsem požádal hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, aby v rámci krizového řízení vyhlásil mimořádný stav, a to především proto, aby se zvířata z dotčené lokality na Zlínsku nepřesunula, respektive abychom je v této lokalitě udrželi,“ sdělil ministr Jurečka a vysvětlil dále, o co konkrétně půjde: „Jde o zhruba 20 kilometrů čtverečních, které jsme se rozhodli oplotit elektrickým ohradníkem. Území by tak v prvním pásmu mělo být velice dobře chráněno pachovými ohradníky, za nimiž by měly být ohradníky elektrické. Mimořádný stav je nutný proto, abychom mohli takovéto opatření udělat a ohradníky instalovat, následně je mohli střežit a kontrolovat, že nejsou poškozovány.“
Spolupráce tří ministerstev
A Jurečka pokračuje: „Zároveň zvažujeme, že požádáme Zlínský kraj o vyhlášení zákazu vstupu osob, které k tomu nebudou oprávněny třeba kvůli zemědělské činnosti nebo lovu. Se Státní veterinární správou, odbornou mysliveckou veřejností, agrární veřejností i s úředníky Zlínského kraje se všechny tyto možnosti připravují tak, abychom mohli v pondělí detaily tohoto mimořádného stavu zveřejnit. Zvažujeme také, že bychom v rámci mimořádného stavu spolupracovali případně s policií a armádou. Pan hejtman Jiří Čunek mě již informoval, že v pondělí mimořádný stav včetně podmínek zveřejní. Já jsem informoval pana premiéra Bohuslava Sobotku, ministra vnitra Milana Chovance a ministra obrany Martina Stropnického, že asi budeme potřebovat součinnost těchto dvou resortů.“
Aktuální stav podle veterinářů
Ti vydali, též v pátek, aktuální informace: „Státní veterinární správa k dnešku eviduje 113 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy prokázaly virus AMP u 67 kusů. Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla dříve potvrzena. Dosud se AMP neprokázal u 36 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čeká v současné době 10 vzorků. V tzv. oblasti s intenzivním odlovem bylo k dnešnímu dni (pátek 28. 7. – pozn. red.) uloveno 871 divokých prasat. Nejvyšší počet ulovených divočáků je v okresech Uherské Hradiště – 229 , Kroměříž – 188 a Hodonín – 134. Podle nařízení SVS jsou všechna odlovená prasata v této oblasti vyšetřována na AMP. Žádný vzorek nebyl dosud pozitivní, s negativním výsledkem bylo 869 vzorků, ve dvou případech nebylo možné vyšetření provést.“
O den dříve, ve čtvrtek, SVS sdělila, že v oblasti intenzivního odlovu bylo zatím odloveno celkem 795 divokých prasat, nejvíce z toho v okresech Uherské Hradiště a Kroměříž. „Všechna v této oblasti odlovená zvířata se dle nařízení SVS vyšetřují na AMP. SVS dokončila kontrolu instalovaných pachových ohradníků ve vysoce rizikové oblasti. Při kontrolách nebyly zjištěny závady. Proškoleno zatím bylo více než 550 lovců černé zvěře v zamořené oblasti. Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj zatím udělila souhlas s umístěním kafilerních boxů na území honitby čtyřem loveckým spolkům,“ sdělili veterináři. Nové informace směrem k veřejnosti lze očekávat tedy v pondělí.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Lenka Sloupová