Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uherské Hradiště letos slaví 760. výročí. Slavit bude po celý rok, zpřístupněna bude i první etapa internetové encyklopedie

01.03.2017
Uherské Hradiště letos slaví 760. výročí. Slavit bude po celý rok, zpřístupněna bude i první etapa internetové encyklopedie

Autor: maxitrip.cz

Popisek: Kostel svatého Františka v Uherském Hradišti

V letošním roce oslaví Uherské Hradiště 760 let od první písemné zmínky o městě. Město má záměr výročí s veřejností, místními spolky a organizacemi či partnerskými městy přiměřeným způsobem oslavit. Jedná se o první větší oslavu, připomínající historii města, od udělení titulu Historické město roku, který město Uherské Hradiště získalo před šesti lety.

Akce k 760. výročí města pro veřejnost vyvrcholí v létě Dnem města, který se chystá na sobotu 17. června a jenž bude propojen se Svatojánským jarmarkem. „Naším cílem je připravit dramaturgicky zajímavý a divácky pestrý celodenní program, do kterého budou zapojeny spolky a školy, nejrůznější organizace a soubory. Vše bude směřovat k velkolepému hlavnímu koncertu, který uzavře ohňostroj,“ prozradil starosta Stanislav Blaha. Celodenní program – zaměřený na historii – se bude konat také na Mariánském náměstí. „Chceme, aby Den města byl poklonou našemu krásnému městu a všem lidem, kteří zde žijí,“ dodal starosta.

Výročí založení města připadá na podzim, konkrétně na 15. října, kdy v roce 1257 král Přemysl Otakar II. označil ostrov s kaplí sv. Jiří a několika rybářskými chatrčemi za místo, kde bude opevněné královské město. Proto se v tento den uskuteční Slavnostní mše k výročí. „Rádi bychom, aby mši svatou sloužil pan arcibiskup, aktuálně o tom jednáme,“ prozradil starosta. Na den výročí je naplánován také společenský galavečer. Toho se zúčastní i partnerská města a budou zde uděleny Ceny města pro významné osoby Uherského Hradiště.

Nové výroční logo města

Výročí si bude město připomínat po celý rok formou různých akcí, soutěží nebo programů, do kterých se zapojí školy, Městské informační centrum, Informační centrum pro mládež, Klub kultury, Slovácké muzeum, Slovácké divadlo a další příspěvkové organizace města. „Zajímavým programem, který už je v běhu, je Čaj před pátou v Cafe 21, což je cyklus besed z historie města, který je pod taktovkou historičky Blanky Rašticové,“ upřesnil Blaha.

V letošním roce bude zpřístupněna první etapa internetové Encyklopedie dějin města Uherské Hradiště, která všem občanům města – zájemcům o jeho historii umožní rozšiřovat si znalosti, poskytovat informační servis turistům a moderním způsobem propagovat město. Na přípravě encyklopedie se podílí město Uherské Hradiště, Knihovna B. B. Buchlovana (ta je odborným garantem této aktivity), Slovácké muzeum Uherské Hradiště, Státní okresní archív Uherské Hradiště a další.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace