Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Stát se nám smál roky do očí, teď tomu dal korunu Babiš,“ zlobí se starosta Uherského Hradiště. Slíbené peníze na opravu zdevastovaného areálu věznice nebudou, přednost dostal zlínský pomník Tomáše Bati

30.08.2016
„Stát se nám smál roky do očí, teď tomu dal korunu Babiš,“ zlobí se starosta Uherského Hradiště. Slíbené peníze na opravu zdevastovaného areálu věznice nebudou, přednost dostal zlínský pomník Tomáše Bati

Autor: ČT

Popisek: Zdevastovaný objekt bývalé věznice v Uherském Hradišti

Ministr Babiš nemá peníze na opravy věznice, které na místě samém v květnu slíbil? No tak to je jako sen. Byl jsem u toho, když se přímo mezi celami bývalého komunistického žaláře před kamerami holedbal, že do uherskohradišťské věznice co možná nejdříve přitečou státní peníze a že se zásadní opravy areálu brzy pohnou. Konečně, říkal jsem si. Konečně se ledy pohnuly. Po desítkách let. A zase je všechno jinak. Provalilo se, že ve státní kase nejsou na příští rok na opravy věznice peníze, a ty co jsou, dá ministerstvo financí na opravy zlínského památníku Tomáše Bati.

To ani nehodnotím. Obrázek si udělejte sami. V květnu jsem řekl, že jsme konečně po letech našli naději. Nyní bych ta slova nejraději vyplivl. Nicméně vybavil se mi znovu jen léty živený pocit zmaru. Nečinnosti, odsouvání, výmluv a ignorace ze strany státu totiž už bylo tolik, že mě ani tohle vlastně nepřekvapilo.

Ministři Babiš a Herman při své květnové návštěvě navrhli, aby mezi oběma ministerstvy, městem Uherské Hradiště, Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, Okresním soudem Uherské Hradiště a Zlínským krajem vznikla dohoda o dalším postupu a o případném majetkoprávním vypořádání celého komplexu bývalého justičního paláce. Ihned poté měla být zpracována zcela nová, odborná studie, která přesně definuje možnosti rekonstrukce areálu a vznik muzea totality v autentické části bývalé věznice. V ostatních částech areálu by po rekonstrukci měly být umístěny některé státní instituce, sídlící ve městě Uherské Hradiště.

Za nás říkám, že město je připraveno. Materiál půjde v nejbližších dnech do rady města a na začátku září jej předložíme zastupitelům. Ale zdůrazňuji, že na podpisu memoranda celá věc nestojí, to je formalita. To hlavní jsou finance. A ministr Babiš ve věznici dobře musel vědět, jestli peníze má, nebo ne.

Když jsem před půldruhým rokem usedal na starostenskou židli, řekl jsem, že udělám všechno pro to, aby se osud bývalé věznice v Uherském Hradišti po mnoha letech neúspěšných jednání a planých snah znatelně pohnul směrem k záchraně a důstojnému využití této státem chráněné a také vlastněné památky. Po desítky let činí veřejnost za špatný stav věznice zodpovědné hlavně město, které tím je hrubě poškozováno.

Jak vidím, nezbude než v boji pokračovat.  Bohužel s pocitem, že věřit není možné nikomu a ničemu.

Stanislav Blaha
starosta Uherského Hradiště

Text je reakcí na články: Babiš odsouvá opravu věznice. Dřív bude Baťův památník, Hospodářské noviny (22. 8. 2016), Obnova komunistické věznice v Hradišti se odkládá. Přednost dostal Baťa, aktualne.cz (21. 8. 2016)

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

 

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace