Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pouštíte si rádio? Budete platit jak diví. Senátor upozornil na neskutečnou drzost spolku OSA

12.08.2016
Pouštíte si rádio? Budete platit jak diví. Senátor upozornil na neskutečnou drzost spolku OSA

Foto: Archiv

Popisek: Senátor Ivo Valenta je slovácký patriot, proto také bojoval a podařilo se mu společně s dalšími kolegy v Senátu prosadit novelu autorského zákona, která zbavila folklorní soubory nesmyslné povinnosti platit autorské poplatky za lidové písně.

Proč by měli zubaři nebo restaurace platit autorské poplatky za to, že mají ve své ordinaci nebo provozovně puštěné rádio? I proti tomu hodlá vystoupit senátor Ivo Valenta, který předkládá pozměňovací návrh k novele autorského zákona. Jde mu hlavně o obávaný Ochranný svaz autorský (OSA), jehož činnost při výběru autorských poplatků je dlouhodobě kritizována. A přitom má ve své kompetenci rozdělování téměř miliardové částky – a nikdo to prý nekontroluje!

OSA oznámila, že příští rok dramaticky navýší autorské poplatky. Některé by se měly zvýšit dokonce až o 50 procent. Podle senátora Ivo Valenty jde o další důkaz toho, že tento nezávislý spolek, který však ročně vybere na základě zákona téměř jednu miliardu korun, potřebuje urychleně zkrotit. Není prý totiž možné, aby o penězích, které povinně platí nejen pořadatelé koncertů, ale také obce a další poplatníci, rozhodoval nějaký neprůhledný spolek.

„Proto jsem před několika týdny zveřejnil pozměňovací návrh k novele autorského zákona, který mimo jiné zavádí nový dozorový orgán. Ten bude nejen hlídat výši autorských poplatků, ale také způsob jejich vybírání a následného rozdělování mezi autory. Z mnoha případů, o kterých se dozvídám, plyne, že celý systém vybírání a rozdělování autorských odměn je vysoce netransparentní a není pod veřejnou kontrolou. A to se musí jednoznačně změnit!" uvedl Valenta v prohlášení, které máme k dispozici.

„Je třeba zastavit tuto zvůli spolku jménem OSA. Vyzval jsem proto poslance, aby si vzali za svůj připravený pozměňovací návrh a zavedení dozorové instituce vložili do projednávaného zákona rovnou v Poslanecké sněmovně. Pokud to neudělají, věřím, že tuto iniciativu prosadím následně v Senátu. Jsem přesvědčen o tom, že v tomto spojíme síly také s mnoha starosty, kteří musí platit OSA nejen při pořádání zábav, ale také třeba v případě hlášení místním rozhlasem. Plně proto podporuji jejich stížnosti k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," dodává.

OSA – Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, je spolek, který získal od ministerstva kultury České republiky statut tzv. kolektivního správce s oprávněním vybírat poplatky za veřejné hudební produkce. Vede rejstřík zastupovaných autorů, kterým má část těchto poplatků zprostředkovávat jako plnění autorských práv – tzv. autorské odměny. Podle platných zákonů vybírá poplatky i za díla, jejichž autory nezastupuje. Těmto autorům, pokud se sami nepřihlásí a neuvedou přesně a podrobně označení všech dotčených produkcí, však autorské odměny nevyplácí. Každý autor se může nechat za jednorázový poplatek 500 Kč zastupovat OSA. Ta za něj bude potom vybírat autorské odměny, budou-li někde užita jeho díla, a bude mu je rozúčtovávat. Zastupovaný autor se může stát členem OSA, pokud jeho autorské odměny dosáhnou 4 poslední za sebou následující roky vždy nejméně 80 000 korun, nebo v období posledních pěti let souhrnně milion korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Zdeněk Svoboda