Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Lidé jedli místo hovězího koninu. Firma zaplatí tučnou pokutu

30.05.2013
Lidé jedli místo hovězího koninu. Firma zaplatí tučnou pokutu

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Jatka, ilustrační foto

Pokutu ve výši 2,3 milionu korun musí zaplatit firma Kovář plus s.r.o. z Podolí na Uherskohradišťsku. Ta mezi lidi a odběratelské firmy prodala 16 tun masa, které se tvářilo jako hovězí, ve skutečnosti ale bylo koňské.

Firma ze Slovácka o původu masa nevěděla, zásilku z výrobního závodu v Irsku dostali s tím, že jde o hovězí maso. Než se na záměnu přišlo, lidé stačili prakticky veškerých 16 tun masa zkonzumovat. Pracovníci veterinární správy zajistili pouhá tři balení o celkové hmotnosti do deseti kilogramů. „Balení jsme nenašli u prodejce, ale u odběratelů. Byly to restaurace v kraji, ale bližší informace nelze sdělit,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj František Mahdalík.

Chyba není na naší straně, tvrdí manažer

Pokuta ve výši 2,3 milionu korun za klamavou činnost však není jedinou sankcí. Dalších téměř 300 tisíc korun musí společnost Kovář plus zaplatit za to, že neinformovala o 25 zásilkách masa a ke dvěma nedodala informace. Firma ale s verdiktem nesouhlasí a chce se bránit.

„Jsme výhradně obchodní společností, která maso skladuje a dále distribuuje. V žádném případě se zde s masem nijak jinak nemanipuluje. Navíc jsme nikdy neobchodovali ani nejednali s výrobním závodem z Irska. Dodavatelem a tedy i obchodním partnerem byly obchodní společnosti z Velké Británie. Od těchto dodavatelů jsme maso dostali, fakturováno bylo jako maso hovězí. Pokud v tomto řetězci nastalo nějaké pochybení, tak v žádném případě ne u naší společnosti,“ brání se pokutě manažer prodeje Jan Váňa. Proti rozhodnutím Krajské veterinární správy Zlínského kraje proto společnost podá odvolání.

Etický problém

Koňské maso, které se na Slovácko dostalo z Irska, však nijak zdravotně závadné není. „Maso nebylo zdravotně závadné a bylo v Irsku i legálně získané. Problém je spíše etický. Není příjemné zjistit, že jste si koupili hovězí, ale ve skutečnosti jste jedl maso koňské,“ podotkl Mahdalík.

Kauza kolem koňského masa se na Uherskohradišťsku rozpoutala počátkem roku. Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela informaci o pochybné zásilce prostřednictvím Systému rychlého varování (RASFF). Firmě Kovář plus původně hrozila pokuta až do výše 50 milionů korun.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace